Μουσικά Μεζεδ/λεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Σάββατο Αγίου Βαλεντίνου και χωρίς κράτηση μαζί με άλλο ένα ζευγάρι αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το εστιατόριο Κρητικής Κουζίνας Ρακοπαίγνιο στην Άνω Γλυφάδα.

Κατ'αρχάς θέλω να τονίσω πως το εστιατόριο αδικείται λόγω της τοποθεσίας του μιας που στον δρόμο που βρίσκεται (Λεωφόρος Γεννηματά) είναι περιτριγυρισμένο από εμπορικά μαγαζιά και κατά την γνώμη μου κατά κάποιο τρόπο το επικαλύπτουν.
Απο άποψη παρκαρίσματος δεν θα αντιμετωπίσετε ιδιαίτερο πρόβλημα μιας που και επάνω στην λεωφόρο υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις αλλά ακόμα πιο εύκολα και στα γύρω στενά.

Ο χώρος διατηρούσε το στίγμα της Κρητικής κουζίνας όχι όμως τόσο έντονα ώστε να δικαιολογείται μια πλήρως Κρητική ταυτότητα γιαυτό και η βαθμολογία που του απέδωσα είναι χαμηλή. Θα πρέπει να το εμπλουτίσουν ως προς την διακόσμηση γιατί όλα τα υπόλοιπα που προσφέρει είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα.

Η υποδοχή έγινε από δύο ευγενέστατους νεαρούς οι οποίοι μας καλωσόρισαν με ζεστό ψωμάκι με λαδορίγανη και κανατούλα νερό (όπως έχω πει μια χαρά πίνεται το νεράκι της Γλυφάδας)!!!!. Ο κατάλογος απαρτίζεται από Κρητικά κυρίως πιάτα χωρίς όμως να λείπουν οι κλασσικές κρεατικές γεύσεις (στήθος κοτόπουλο, μπιφτέκι κλπ). Ο κατάλογος όπως πρέπει για εμένα μινιμαλιστικός και περιεκτικός επικεντρωμένος στο είδος της κουζίνας που υποστηρίζει.

Η παραγγελία μας ήταν:
-Μία μερίδα πατάτες τηγανιτές χειροποίητες και πολύ νόστιμες

-Μία μερίδα μπεκρή μεζέ σερβιρισμένο σε πήλινο και πολύ καλή ποσότητα για τους τέσσερις μας

-Μία σαλάτα με ρόκα σύκο και καρύδι νομίζω ομώνυμη με το εστιατόριο, μεγάλη ποσότητα, φρέσκα υλικά και γευστικότατη

- Μία μερίδα λουκάνικα που απαρτιζόταν απο δύο μεγάλα καλοψημένα και ζουμερά λουκάνικα, σε ποσότητα υπέρ αρκετή και για τους τέσσερις μας

-Μία μερίδα τζατζίκι το οποίο άν θυμάμαι καλά είχε και καροτάκι μέσα και ήταν νοστιμότατο με όσο σκόρδο έπρεπε

-Μία φέτα τυλιχτή με σουσάμι και μέλι, αρκετά μεγάλη σε μερίδα και νοστιμότατη.

-Μία μερίδα μανιτάρια πλευρώτους, με διακριτική μυρωδιά σβησίματος από κρασί, μεγάλη ποσότητα πολύ μαλακά και νοστιμότατα.
- 1 κιλό λευκό κρασί.

Κυρίως πιάτα δεν χρειάστηκε να παραγγείλουμε γιατί οι μερίδες ήταν παραπάνω απο επαρκέστατες και πραγματικά μπράβο στα παιδιά. Το σέρβις άμεσο, εξυπηρετικό και ευγενέστατο.

Το μεγαλύτερο όμως πλεονέκτημα είναι το value for money. Για όλα τα προαναφερόμενα οι τέσσερίς μας πληρώσαμε 47 Ευρώ! Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω για την ποιότητα που μας προσέφερε.
Σαν επιπλέον πληροφορία προσθέτω οτι το μάτι μου "έπιασε" στον κατάλογο χοχλιους κοκκινιστούς, κρητικό απάκι και παραδοσιακά σκαλτσούνια πιάτα που σαφώς θα επιστρέψω για να τα δοκιμάσω! Ορισμένες βραδιές διαθέτει και ορχήστρα για Κρητικά ακούσματα με Κρητική λύρα! Το συνιστώ χωρίς δεύτερη κουβέντα!

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: καλό Κρητικό φαγητό, σε πολύ καλές ποσότητες με αξιόλογη τιμή. Εξαίρετο σέρβις, απαραίτητες οι βελτιώσεις χώρου.