Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Το περασμενο Σαββατο αποφασισαμε μια παρεα εξι ατομων να βγουμε για φαγητο χωρις να θελουμε πολυ βαβουρα και αποσταση οποτε βαλαμε στο στοχαστρο τεσσερα μαγαζια και αρχισαμε να περνουμε τηλεφωνο για να κλεισουμε τραπεζι ενεκα που η αποφαση εληφθη το μεσημερι Σαββατου και δεν θελαμε να παμε καπου και να καθομαστε ορθιοι για ωρα περιμενοντας να βρουμε τραπεζι.
Το "γελαστο κρεμμυδι " ηταν τριτο στην λιστα και ΕΥΤΥΧΩΣ το πρωτο που μας ειπε οτι ειχε τραπεζι.

Προκειται για ενα μαγαζι που το γνωριζω απο την πρωτη μερα που ανοιξε. δεδομενου οτι ειμαι κατοικος της περιοχης και πολυ συχνα εβαζα βενζινη και επερνα καφε απο το απεναντι βενζιναδικο και καφε.

Οταν ξεκινησε να διαμορφωνεται ο χωρος θεωρησα οτι θα ειναι ακομα ενα απο τα παμπολα καφε που κατακλυζουν την οδο Αμφιθεας η εν πασει περιπτωσει καποιο ντελιβεραδικο σουβλατζιδικο η πιτσαρια δεδομενου και του μικρου χωρου που ειχε το μαγαζι.

Φανταστειτε λοιπον την εκπληξη οταν ειδα οτι το μαγαζι διαμορφωνεται σε ενα εστιατοριο και μαλιστα σε μαγαζι που ξεχωριζε απο τα προχειρα φαγαδικα που βλεπεις αριστερα και δεξια ακομα και για το ονομα του.

Η επισκεψη καποιων φιλων στο μαγαζι τις πρωτες μερες που ξεκινησε την λειτουργια του μας εδωσε καπποιες περιφερειακες πληροφοριες για το ποιον του μαγαζιου. Ακουσαμε για καλο αξιοπρεπες φαγητο και τσιμπημενες τιμες.
Η θεληση μου να το επισκεφτω ηταν εντονη γιατι παρολο που το μερος ειναι ακαιρο σχετικα για τετοιο μαγαζι σε ενα δρομο ταχειας κυκλοφοριας και το μαγαζι ειναι σχετικα μικρο παντα οταν περνουσα ηταν γεματο κοσμο.

Μπαινοντας στο site διαβασα και καπποιες πολυ καλες κριτικες απο ανθρωπους που δεν γνωριζω αλλα εμπιστευομαι την αποψη τους στο φαγητο μιας και συναδει με τα δικα μου γουστα.

Μπαινοντας στο μαγαζι πρωτοι απο την παρεα το πρωτο που αντιμετωπισαμε ηταν μια ευγενεια εκπληκτικη απο τις δυο χαμογελαστες κοπελες. Το χαμογελο διατηρηθηκε ολο το βραδυ στα προσωπα τους και μπραβο σε εργαζομενους η ιδιοκτητες που μπορουν να αντιληφθουν οτι η γευση δεν παει μονη της σε ενα μαγαζι εστιασης αλλα χρειαζεται και το περιβαλλον.
Μας οδηγησαν σε ενα πολυ ωραιο τραπεζι με καναπε και εκει παρατηρησα οτι τελικα το μαγαζι οταν μπεις μεσα σου αλλαζει την διαθεση απο το αφιλοξενο κλι, μα της οδου Αμφιθεας.

Θα παρατηρησω επισης οτι αν και τα τραπεζια ειναι ισως παρα πολλα για τον χωρο που εχει το μαγαζι αυτο περναει ευχαριστα απαρατηρητο και δεν ενοχλει καθολου.
Η γενικη διακοσμηση του μαγαζιου σαφως λιτη και καλαισθητη με γενικα ομορφα χρωματα

Το φαγητο τωρα του "γελαστου κρεμυδιου "
Η παραγγελεια ηταν αρκετα μακροσκελης λογω των αρκετων και σαφως πεινασμενων ατομων.
Ενα ντακος με βασιλικο και κατικι δομοκου ισως απο τα πιο ωραια πιατα που εχω δοκιμασει σε σαλατα με την σαλτσα πεστο να ξεχωριζει και να αρωματιζει απιστευτα το πιατο και τα διαφορα χορταρικα της διακοσμησης να κοσμουν ευχαριστα στο styling του πιατου
Μια φλογερες του βοσκου που ηταν αψογες και φρεσκες και ακομα και το φυλο που τυλιγε το τυρι και το ζαμπον ηταν γευστικοτατο και πολυ ευχαριστα τραγανο.
Μονη παρατηρηση οτι το πιατο ειχε μονο τρια κομματια.
Μια μεριδα φρεσκοτατες πατατες τηγανητες.
Μια πλουσιοτατη και φρεσκοτατη χωριατικη σαλατα
Μια τυροκαυτερη που παραγγειλαμε στην αρχη για να πιουμε ενα ποτηρακι κρασι μεχρι να ερθουν οι υπολοιποι της παρεας. Εχω σχολιασει σε προηγουμενες κριτικες οτι στα σημερινα μαγαζια ολοι σου φερνουν μια τυροσαλατα και την ονομαζουν τυροκαυτερη. Εχω και μια ιδαιτερη ελξη προς το καυτερο οποτε αυτο με εκνευριζει σχετικα. Ε εδω οι ανθρωποι ξεπερσασαν καθε προσδοκια και οριο, Η συγκεκριμενη τυροκαυτερη, σαφως χειροποιητη, ειναι μια βομβα που δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει σε πολλα στοματα. Φωτια και λαυρα. Αφου η παρεα μου μολις ειδε οτι εγω γουρλωσα ματια με την πρωτη μπουκια δεν τολμησε καν να δοκιμασει. Τελικα την εφαγα σχεδον ολη μονος μου αλλα θα ηθελα να ειναι λιγο πιο απαλη η ενταση της για να τρωγεται πιο ευχαριστα ( δεν περιμενα να το γραψω ποτε αυτο για τυροκαυτερη )
Πηραμε επισης μια μπιφτεκαρα γεμιστη με τυρι που ειναι το πιο ωραιο μπιφτεκι που εχω φαει ποτε. Σαφως ειναι ενα απο τα πιατα που σε ξαναφερνει στο μαγαζι και στο οποιο πιατο εχει καταφερει καποιος να βαλει σε ισοροπια τον κιμα και το τυρι με απιστευτα ωραιο παντρεμα γευσης.
Επομενο πιατο ηταν ενας κοκκορας κρασατος με πατατες τηγανητες που ο φιλος που το πηρε μουγκριζε απο την πρωτη μπουκια μεχρι την τελευταια ( μουγκρισμα ευχαριστησης ) και στο τελος εγλυψε το πιατο Εγω μπορω μονο να πω απο την δοκιμη που εκανα οτι ο κοκκορας ηταν απιστευτα μαγειρεμενος και η σαλτσα τελεια.

Επομενο πιατο ειναι το πιατο του Στελιου καβαλαρη που το πηρα πιο πολυ απο το ονομα και οχι τοσο απο την συνθεση του πιατου που ηταν μαγειρεμενο χωριατικο λουκανικο με πατατες τηγανητες και πασπαλισμενο με λευκο υπεροχο μαλακο τυρι,

Δεν ξερω ποιος ειναι ο Στελιος και τι καβαλαει αλλα παιρνει τα ευσημα μου γι αυτο το υπεροχο πιατο Γευσης και αρωμα πηλιου μαγειρεμενο απλα τελεια. Πιατο που προτεινεται για κυριως η για μεζε.

Θα συνεχισω με τα μανιταρια πλευρωτους συνταγη του σεφ που ηταν αψογα ψημενα και μαζι με την σως μπαλσαμικου αφηναν μια τελεια επιγευση φιλετου στα καρβουνα κατι που αποτελει για μενα την απολυτη επιτυχια του δημιουργου τους.
Αφησα για το τελος την γαριδομακαραναδα που πηραν οι νηστευοντες της παρεας,

Ενα εκπληκτικο πιατο με ριγγατονι σαλτσα και τεσσερις τεραστειες γαριδες σαν στεγη επανω στο πιατο. Σχετικα με την σαλτσα του πιατου θεωρω οτι τα λογια ειναι πολυ φτωχα να την περιγραψουν. Θα αναγκαστω να επαναλαβω τα ευσημα στον μαγειρα για ενα τοσο τελειο πιατο Σιγουρα δεν εβγαλε στην σαλα μια προχειρη μακαρομαδα

Σαν επιδορπιο οι κυριες της παρεας πηραν ενα πολυ γευστικο απο οσο καταλαβα, γιατι εγω δεν ειμαι φαν του γλυκου, γιαουρτι λουσμενο με καποιο γλυκο κουταλιου ( ισως βυσσινο ) και ξηρους καρπους

Τελος θα σχολιασω οτι ακομα και το κρασι αν και χυμα ηταν αξιοπρεπεστατο και πολυ ευχαριστο οπως επισης και τα σφινακια ρακι που μας κερασε το καταστημα για να χωνεψουμε

Καθ ολη την διαρκεια του φαγητου διακριτικα επαιζε μια ευχαριστη ελληνικη μουσικη σε ενταση που αν θελεις την ακους αν οχι παλι μπορεις να μιλησεις χωρις να σε ενοχλησει καθολου απο την συζητηση με τους συνομιλητες σου.

Καπποια φασαρια που μπορει να εχει το μαγαζι που ηταν και αυτο το Σαββατο σχεδον γεματο ισως ενοχλησει καποιους λιγο πιο παραξενους αλλα ο χωρος και τα τραπεζια δεν επιτρεπουν μεγαλυτερη ανεση στον χωρο
Τι σου αφηνει το μαγαζι γενικα που στεναχωριεμαι που αργησα τοσο πολυ να επισκευτω παροτι ειναι δυο βηματα κυριολεκτικα με τα ποδια απο το σπιτι μου

Απιστευτες και πρωτοτυπες σε πολες περιπτωσεις γευσεις
Απιστευτη ευγενεια χαμογελα προσωπικου και θετικη ενεργεια
Καθαριοτητα σε σαλα και κουζινα με ωραιους τονους διακοσμησης για να ξεκουραζεται το ματι
Και τελος ενας λογαριασμος που μονο τσιμπημενο δεν τον λες με βαση τις πληροφοριες που ειχα

Το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα και θα το χρησημοποιησω σιγουρα ως στεκι για την καθε φορα που θα θελησω να φαω εξω κατι καλο και ξεχωριστο.