Τσιπουράδικα - Ουζερί - Δραπετσώνα, Αθήνα

Διάβασα πολλές κριτικές για το συγκεκριμενο μαγαζί, και αποφάσισα να το επισκεφτώ βράδυ Παρασκευής. Λόγω βροχής, το μαγαζί ήταν ήσυχο όποτε δεν είχαμε πρόβλημα να βρούμε τραπέζι. Βρίσκεται στη Δραπετσωνα σε κεντρικό δρόμο, δε χρειάζεται πάνω απο 5 λεπτά, απο τον Αγ. Διονύσιο στον Πειραιά, για να το βρειτε, ακόμα και χωρίς τη βοηθεια χάρτη.

Ο χώρος ειναι μικρός, φιλόξενος και οικείος. Μπαίνοντας, η αριστερή πλευρά του τοίχου έχει ένα μαυροπίνακα που αναγράφει όλο το μενού, απο ορεκτικά, κυρίως πιάτα και σαλάτες. Πιο ψηλά, έχει κορνιζαρισμένα διαφορα στιχάκια και ατάκες έξυπνες και με νόημα. Έχει δυο πολυέλαιους σε χρώμα κοκκινο και σκοινια χοντρά, για να σου δείξει οτι είσαι σε ψαροταβέρνα, αφού σου φέρνουν στο μυαλό τους κάβους.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο έναν ευγενέστατο κύριο, ο οποίος μας καθοδήγησε στην παραγγελία μας και μας εξήγησε τι ήταν διαθέσιμο και τι όχι, το οποίο εκτιμήθηκε ιδιαίτερα. Μας έφερε να δοκιμάσουμε το τσίπουρο, για να δούμε αν μας αρέσει ή όχι. Εκτίμησα την κίνηση του αυτή, γιατί μου συμβαίνει σπάνια, προσωπικά.

Στα του φαγητού μας ήρθε μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και ένα πιατάκι παξιμάδια με λάδι και ελιές για το καλωσόρισμα. Πήραμε μια σαλάτα με μαρούλι, ντομάτα και βινεγκρέτ, καλή, τα λαχανικά φρέσκα, αν και κάποια εκτός εποχής. Πήραμε μια μερίδα πατάτες τηγανητές, καλές, μια μερίδα καβουροψυχα φρέσκια, με μαρούλι και χοντρό αλάτι, η οποία ήταν πλούσια και εξαιρετική σε γεύση. Απο τα καλύτερα που έχω γευτεί. Πήραμε γαύρο μαρινάτο, ο οποίος ήταν πολυ σωστά προετοιμασμένος κα όμορφα σερβιρισμένος, τοσο ξυδατος οσο πρεπει, και τέλος, μια μερίδα κουτσομούρες φρεσκοτατες, υπέροχα τηγανισμένες, χωρίς να ειναι βουτηγμένες στο λάδι, παρά πολυ καλές.

Για το τέλος, μας κέρασε πορτοκαλοπιτα, η οποία μάλλον είχε βγει λιγο νωρίτερα απο το ταψί, υπέροχη, θα μπορούσα να φάω κι άλλη, και λικέρ μαστίχα. Ήπιαμε και τσίπουρο, που ήταν καλό, και για ολα αυτά πληρωσαμε 39 ευρω.

Θεωρώ οτι η τιμη ήταν παρά πολυ καλή, για όλα αυτά που γευτήκαμε, και θεωρώ οτι ειναι μια πολυ καλή λύση, για όποιον θέλει να γευτεί θαλασσινά, χωρίς να πληρώσει μια περιουσία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, και θα το ξαναεπισκεφτω σύντομα για να δοκιμάσω και αλλα πιάτα.

Κλείνοντας, να πω οτι τις παρασκευες έχει ζωντανή μουσική, δεν ξέρω για Σάββατο, πιθανόν, και ο λογαριασμός ήρθε κανονικά. Εκτιμώ οτι ειναι μια πολυ καλή προσπάθεια που χρειάζεται αναγνώριση.