American Style - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Αφορμή για αυτή την κριτική στάθηκε ο μικρός μου γιός, ο οποίος με ένα φοβερό στυλ μου λέει: ’’Πατέρα βαρέθηκα να τρώω κοτοπουλάκια (nuggets) και θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Burger ας πούμε’’. Μετά το αρχικό σοκ, το γέλιο του μεγάλου γιού και το καυστικό σχόλιο της συζύγου ‘’εμ βέβαια δεν έχει το παιδί να μοιάσει’’, ήρθε και η απάντηση μου: ‘’Κάτι έχω στο νου’’.

Και είναι αλήθεια, ότι περνώντας αρκετές φορές από την Βρυούλων, όλο το έβλεπα και όλο έλεγα θα σταματήσω. Εντύπωση μου προκαλούσε το γεγονός ότι ήταν πάντα γεμάτο από κόσμο, φουλ στις μηχανές και έπαιζε δυνατά ροκ.

Όλα αυτά μου είχαν κάνει εντύπωση και το είχα βάλει στο μάτι, συν το γεγονός ότι είχα απογοητευτεί από όλα τα γνωστά burgerαδικα, με όσες αλλαγές και ανακαινίσεις και αν έχουν κάνει. Σάββατο μεσημέρι λοιπόν και ο δρόμος -τυχαία δεν νομίζω- μας έβγαλε Φιλαδέλφεια.

Ξεκινώντας από τον χώρο, θα κάνω τεράστια προσπάθεια να είμαι αντικειμενικός διότι τα 50΄s και 60΄s είναι η αδυναμία μου. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα burger bar όπως λέει και η ταμπέλλα με πολύ μικρό τον κύριο χώρο. Χώρος μόνο για παραγγελία και μια μπάρα που σε ώρα αιχμής γεμίσει αντί για cocktail με ζουμερά burger. Η διακόσμηση περιλαμβάνει κάδρα με pin-up girls της χρυσής δεκαετίας, κιθάρα, μινιατούρες από old fashion cars και το φοβερό τετράγωνο μικρόφωνο για ενημέρωση επί της παραγγελίας. O χώρος του πεζοδρομίου έχει ένα μοναστηριακό τραπέζι για μεγάλη παρέα ή 2-3 διαφορετικές και κάποια μικρά τραπεζάκια –stand θα τα χαρακτήριζα- πλαισιωμένα με σκαμπό. Εκείνος που είναι εκπληκτικός είναι ο διπλανός χώρος.

Οροφή που ανοίγει αναλόγως καιρού, τα γνωστά stand με τα σκαμπό όλα ζωγραφισμένα με θεματολογία 50΄s - 60΄s δάπεδο στυλ Hollywood με τετραγωνάκια με αστέρια και ονόματα γνωστών τραγουδιστών, μεγάλη οθόνη που δείχνει ταινίες δεκαετίας και το καλύτερο απ’ όλα: Το μπροστινό μέρος από μια κατακόκκινη Chevy του ’57 με τα νίκελ της, τα στρογγυλά φώτα της και όλη τη λεπτομέρεια. Εννοείται πως κλείνοντας τα μάτια και χαϊδεύοντας την, μεταφέρθηκα σε άλλες εποχές και άλλα μέρη…..

Ο κατάλληλος χώρος για να φας burger, χωρίς να έχει καμία σχέση με άλλες αλυσίδες που προσπαθούν να εντρυφήσουν στο αμερικάνικο περιβάλλον αλλά….
Στα του φαγητού όλα είναι ζουμερά, χορταστικά, υπέροχα.

Φυσικά δοκίμασα από τον μικρό την εκπληκτική γαλοπούλα, μεγάλο φιλέτο με carry sauce αντί για bbq, καραμελωμένα κρεμμύδια, γενναία δόση λιωμένο cheddar, αφράτο ψωμάκι και ντομάτα. Εκπληκτικό με μία λέξη.
Όπως και τα nuggets που δοκίμασε ο μεγάλος γιός (γνώστης διότι είχε ξαναφάει). 5 μεγάλα κομμάτια φιλέτο κοτόπουλο παναρισμένα με corn flakes και συνοδευόμενα με sour cream. Τρομερά.

Την πρώτη φορά –εννοείται επακολούθησαν και άλλες- δοκίμασα το ‘’speedy Gonzales’’ υπό τους ήχους (το κάρμα) του ομώνυμου κομματιού του Pat Boone. Burger για δύσκολους χρήστες μιας και ακόμη και γω που προτιμώ τα καυτερά, έβγαλα ατμούς. Καυτερό chili, jalapenos, καραμελωμένα κρεμμύδια μπέικον και λιωμένο cheddar. Αν τρως καυτερά η κατάλληλη επιλογή.

Επίσης πολύ καλό το honey mustard bacon με την μελωμένη sauce μουστάρδας, καραμελωμένα κρεμμύδια και τα υπόλοιπα γνωστά υλικά.
Τέλος επειδή μπήκαμε σε καιρό νηστείας, το veggie είναι όλα τα λεφτά. Τεράστια πιπεριά, μελιτζάνα κολοκύθι, που τα ψήνει εκείνη τη στιγμή, μανιτάρια με μπαλσάμικο και καραμελωμένα κρεμμύδια.

Συνοδεία απαραίτητη, οι φρέσκιες τηγανητές πατάτες σε ροδέλα με την φλούδα τους, συνοδεία οπωσδήποτε με κάποια από τις χειροποίητες sauce που διαθέτει το μαγαζί. Από την κλασσική cheddar bacon που δοκίμασα εγώ, μέχρι τις περίεργες 4 τυριά, καρμπονάρα ή αυγά μάτια που πήρε η σύζυγος. Το σπάσιμο του κρόκου και η ροή του στις πατάτες δεν περιγράφεται, πρέπει να το δεις.

Απ’ ότι είδα υπάρχουν και 3 είδη hot dog τα κλασσικά απλό, special και το hot hot old American με διαφορετικό πιπεράτο λουκάνικο, chili con carne και καραμελωμένα κρεμμύδια. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.

Όλα αυτά συνοδεύονται με coca cola για τους μικρούς, μπύρα ποτήρι ή μπουκάλι για τους παραδοσιακούς και για εναλλαγή αναψυκτικό ΕΨΑ για να υποστηρίξουμε και τον τόπο μας!!!!!!!

Το μείον που βρήκα –διότι κανείς δεν είναι τέλειος- στην βρώση του burger και των παρελκόμενων είναι το εξής: το σερβίρισμα γίνεται σε ανοιγόμενο λεπτό χαρτί όπως αυτά στις καντίνες. Θέλει υπεράνθρωπη προσπάθεια να μην σου φύγουν τα υλικά από το ψωμάκι και να απολαύσεις όλες τις γεύσεις ταυτόχρονα. Γίνεται της γλίστρας και μπορείς άνετα από το να λερωθείς μέχρι να γίνεις ρεζίλι στις δεσποινίδες που σε κοιτούσαν από το διπλανό τραπέζι.

Άφησα τελευταίο το service. Έχει μια σχετική καθυστέρηση αν σκεφτείς ότι πίσω από τον πάγκο είναι το ελάχιστο 3 άτομα.
Για τους πιο παλιούς είναι η ίδια καθυστέρηση που παρατηρούνταν στα Wendy’s και στα Taco time.

Έχει βέβαια πάρα πολλές παραγγελίες μιας και το delivery δεν σταματά ποτέ, αλλά και ο κόσμος είναι υπέρ αρκετός, αλλά έχω δει ασυνεννοησία, κωλυσιεργία και έλλειψη συντονισμού πίσω από τον πάγκο που δεν δικαιολογείται. Μπορεί να είναι και θέμα κούρασης, μιας και το hot hot είναι 24-7.

Με τιμές από 2-3 τα περισσότερα με 4-4,5 τα μεγάλα burger και 2,20-2,80 οι πατάτες με sauce, σίγουρα είναι φθηνότερο από τα περισσότερα του είδους.
Εγώ θα πω ότι ήρθε για να κάνει την διαφορά και με σχέση ποιότητας – τιμής στα ύψη δεν νομίζω να ξαναφάω σε άλλο burgerάδικο. Just taste it.