Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Πήγαμε στο μαγαζι χτες το μεσημέρι. Είχαμε αγοράσει κουπόνι και όταν επικοινωνήσαμε να κλεισουμε τραπέζι μας είπαν να πάμε στις 14:45. Αν και η διεύθυνση λεει Αλόπης 65, η είσοδος ειναι στην κάθετη οδό. Στην Αλόπης υπάρχει είσοδος για την ταράτσα, που φαντάζομαι λειτουργει το καλοκαιρι.
Όταν μπηκαμε στο εστιατόριο, υπήρχε μονο μια παρέα και ο υπεύθυνος μας ειπα να καθισουμε όπου θέλουμε. Η πρώτη εντ'ύπωση που μας άφησε ο χώρος ηταν πολυ θετικη και η διακόσμηση εντυπωσιακή.

Μόλις καθίσαμε μάς έφεραν ενα μπουκάλι νερό (μετά είδαμε πως χρεώθηκε 1,5 ευρώ), δυο συνοδευτικες σάλτσες και κράκερ καρύδας(!! ). Ομολογώ πως τα τελευταία τα συνάντησα για πωτη φορά. Φέρνουν πιο πολυ σε φρυγανια, αν και η γευση τους ειναι αρκετα διαφορετική.

Οι κατάλογοι ειχαν τη μορφή πάπυρου και το μενουν ηταν κολλημενο μέσα. Ωραία ιδέα παντως. Παραγγείλαμε τη σαλάτα Yam Woon Sen, Κοτόπουλο με κόκκινο κάρυ, Chicken Satay Sauce και τηγανητό ρύζι με λαχανικά. Επίσης, παραγγείλαμε και μια μπυρα Chang. Η σαλάτα και το ορεκτικό άργησαν να έρθουν, αλλά τα κυρίως ηρθανε μετα πιο γρήγορα.

Η σαλάτα ηταν το πιάτο που μας άρεσε λιγότερο. Δεν ξέρω αν εφταιγαν τα Vemicelli noodles, τα οποια ομολογω ηταν λίγο περίεργα. Δεν τα ειχα ξαναδοκιμάσει. Γενικά όλο το πιατο μας άφηνε μια περίεργη γευση. Από εκει και περα δεν νομιζω να ειχε κιμά γαρίδας, είχε ομως δυο μικρες γαρίδες μεσα.
Το ταγανητο ρυζι ήταν πολυ γευστικό και μας άρεσε πολύ. Ηταν λίγο πικάντικο και εκτός απο λαχανικά περιέχει και αυγό. Δεν μας πέιραξε, διότι ταιριαζε με το σύνολο.

Όσον αφορα τα κυρίως πιατο, κατα την παραγγελία μας ρώτησε αν θελουμε να το συνοδεύσουμε με ρυζι. Οταν τον ρωτήσαμε αν υπάρχει κάτι άλλο συνοδευτικο μας είπε όχι. Κατα το λογαριασμό καταλάβαμε πως το συνοδευτικό χρεώνεται. Εκ των υστέρων, νομιζω πως ειναι υπερβολή αφου ειχαμε πάρει το τηγανητο ρύζι.
Στα γευστικά, και τα δύο πιάτα με το κοτοπουλο ηταν πολυ καλά. Αυτο με το κόκκινο κάρυ ήταν αρκετα ως πολυ καυτερό, αλλά μετα από ενα σημείο το συνήθιζες. Επισης, το μπαμπού ήταν πολύ καλό. Το έτερο πιάτο ήταν πιο κοντα στα στανταρντ που γνωρίζουμε και παρα πολύ γευστικό. Στο πρωτο πιάτο η καυτερότητα (αν υπάρχει τέτοια λέξη) δεν σε άφηνε να αντιληφθεις πλήρως τη γευση.

Η εξυπηρέτηση ηταν πολυ καλή. Κάθε πιατο που τελειωνε, ο σερβιτόρος ερχόταν και το επαιρνε. Επειδή το τραπέζι ηταν μικρό (και γενικα τα περισσότερα έτσι ειναι) μας έφερε και ενα σκαμνάκι - τραπεζάκι για να ακουμπήσουμε κάποια πράγματα.

Η ατμόσφαιρα που υπήρχε στο κατάστημα ηταν ωραία. Η μουσική ηταν στη σωστή ένταση και όπως ηταν φυσικό ειχε ανατολίτικους ρυθμούς. Η διακόσμηση ειχε έντονα το ανατολίτικο στοιχείο με κόκκινες κουρτίνες και καλύμματα από μπαμπού.
Επίσης, έχει και ενα μικρό μπαρ για να πιεις ποτό ή κοκταίηλ. Καθώς φευγαμε δύο άτομα καθόντουσαν εκεί και κάπνιζαν. Φοβάμαι πως αν υπάρχουν πολλά άτομα και καπνιζουν ίσως η ατμόσφαιρα γινει αποπνικτική.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας έφερε απόδειξη μονο για το επιπλέον ποσό που ξοδέψαμε και όχι για το ηδη πληρωμένο.

Τελειώνοντας, να τονίσουμε πως ειναι ενα αρκετά αξιοπρεπες ανατολίτικο εστιατόριο, αλλά λιγο ακριβό. Ισως να ξαναπήγαινα με κουπονι, αλλά δυσκολο χωρίς.