Πολίτικη κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Με την ευκαιρία της φιλοξενίας φίλης από την Αίγυπτο και αναζητώντας ένα εστιατόριο κοντά στις γεύσεις της, έμαθα τόσο το Mutfak όσο και το ask4food μόλις προχθές. Ζούσα πίσω από τον κόσμο, συγχωρέστε με και με την ευκαιρία, ένα μεγάλο εύγε στους εμπνευστές της σελίδας αυτής και σε όσους την υποστηρίζουν, από προχτές δε χορταίνω να διαβάζω κριτικές!

Για το συγκεκριμένο εστιατόριο τώρα, το επισκεφτήκαμε 3 άτομα στις 29/3/2015 στις 7 το απόγευμα. Την ώρα εκείνη, απομεσήμερο Κυριακής, ήταν 5-6 παρέες. Ο χώρος είναι καλόγουστος, άνετος, μοντέρνος χωρίς να είναι ψυχρός με ευχάριστες πινελιές όπως τα χαλιά στο υπερυψωμένο μέρος και ο κεντρικός τοίχος με ζεστά χρώματα που προσέδιδε στο χώρο, εξ' ού και οι 4 ντομάτες.

Εάν υπήρχε τόνος για την εξυπηρέτηση στο 4άρι, θα τον είχα βάλει. Οι άνθρωποι έκαναν το παν δυνατόν για να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες μας με κατανόηση και ευγένεια. Είναι νομίζω εξαιρετικά ευχάριστο να πηγαίνεις σε ένα εστιατόριο για πρώτη φορά και να σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά.

Η παραγγελία μας ήταν:
Πίττα Καισαρείας, δεν ξέφευγε από τα καθιερωμένα, ίσως θα έπρεπε να έρθει ζεστή και όχι ελαφρώς χλιαρή.

Ταμπουλέ, ζουμερό, πολύ ισορροπημένος ο μαϊντανός με το κρεμμύδι, ίσως μια ιδέα πληγούρι θα άγγιζε την τελειότητα.

Τυροπιττάκια Mutfak, ένα μπωλάκι με υπέροχα, αέρινα τυροπιττάκια που έλιωναν στο στόμα, τα λατρέψαμε.

Μελιτζάνα σαλμά, δεν την δοκίμασα, οι υπόλοιποι τη βρήκαν καλή.

Πιλάφι πολίτικο, αρωματικό μεν, κατά την προσωπική μου άποψη όχι η τέλεια επιλογή ποικιλίας ρυζιού για το συγκεκριμένο είδος, σωστά βουτυρωμένο παρά ταύτα.

Άφησα για το τέλος τα δύο ορεκτικά που με προβλημάτισαν, το ιτσλί και το λαχματζούν. Η παρασκευή του κιμά και στα δύο πιάτα, είχε κατά τη γνώμη και των τριών μας, υπερβολική ντομάτα που το γλύκιζε, ειδικά για το ιτσλί, δε θυμάμαι να το έχω ξαναφάει με ντομάτα και με έμφαση στο πιπέρι αντί του κανελλογαρύφαλλου που συνηθίζεται περισσότερο. Μια λεπτομέρεια που μας προκάλεσε μια ελαφρά αμηχανία ήταν ότι στη μερίδα περιλαμβάνεται μόνο ένα ιτσλί και στα 3 άτομα δε βόλευε, πράγμα που άμεσα λύθηκε παραγγέλνοντας ένα ιστλί ακόμα (ίσως θα ήταν καλό να το ξέραμε κατά την ώρα της παραγγελίας αυτό).

Για κυρίως πήραμε μια ποικιλία κεμπάπ, το ούρφα ήταν εξαιρετικό όπως προείπε και άλλος εδώ, συμφωνούμε απόλυτα, τί κρίμα που είχε μόνο ένα η μερίδα! Το κοτόπουλο ήταν επίσης πολύ τρυφερό και νόστιμο, το ντονέρ ήταν καλό αλλά όχι στο επίπεδο του ούρφα κατά την άποψή μου.

Για επιδόρπιο πήραμε κιουνεφέ με παγωτό καϊμάκι και καζάν ντιπί, και τα δύο αξιοπρεπέστατα (όντως το παγωτό χρεώνεται χωριστά)
Όλα αυτά τα συνόδευσαν 2 μπουκάλια ροζέ κρασί ΚΑΝΕΝΑΣ Τσάνταλη, δεδομένου ότι λόγω της ώρας δε θέλαμε να καταλήξουμε σε κόκκινο και αυτό ήταν το μοναδικό διαθέσιμο ροζέ στον κατάλογο, οπότε η επιλογή για ροζέ είναι μονόδρομος.

Μαζί με το νερό και μια πίττα, ο λογαριασμός ανήλθε συνολικά στα 116 ευρώ. Μπορεί το ποσόν να φαίνεται κάπως μεγάλο, όμως τα 2 μπουκάλια κρασί ήταν στα 45 ευρώ οπότε το φαγητό καθαρά στοίχισε 70 ευρώ για 3 άτομα, σίγουρα δεν είναι φτηνό, συνυπολογιζόμενου όμως του χώρου και της εξυπηρέτησης, δε θα το χαρακτήριζα άδικη χρέωση, τα αξίζει τα λεφτά του.
Συνολική εντύπωση, το φαγητό εκεί είναι μια ευχάριστη εμπειρία, θα ξαναπάμε!