Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επίσκεψη στο Druid Σάββατο βράδυ κι ενώ είχε προηγηθεί κράτηση από την προηγούμενη. Τα τόσο καλά σχόλια στο Site το είχαν κατατάξει στην πρώτη θέση του επόμενου δείπνου μας. Ευτυχώς!

Να ξεκινήσω από τον χώρος ο οποίος είναι μέτριος. Το μαγαζί στεγάζεται σε μια μονοκατοικία που προσφέρεται για φοβερά καλό στήσιμό, αλλά δυστυχώς δεν έχει κάτι ξεχωριστό. Το πολύ πολύ θετικό είναι χωριστά αίθουσα των καπνιζόντων καθώς και το γεγονός ότι δεν είναι πηγμένο στα τραπέζια. Δεν τρως με τον άλλον στο σβέρκο σου με λίγα λόγια, κάτι που συχνά-πυκνά συναντάται.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη. Οι χρόνοι τους στην εντέλεια, ευγένεια, διακριτικότητα και φιλική μέχρι εκεί που πρέπει. 4/4 και μακάρι να μπορούσα να βάλω κι άλλες ντοματούλες.

Το φαγητό είναι καλό. Πήραμε αρχικά τη σαλάτα με τα βραστά λαχανικά που ήρθαν βρασμένα ακριβώς όπως έπρεπε αλλά ήταν αρκετά παγωμένα. Αντιλαμβάνομαι ότι επιλέγουν να μην το σερβίρουν ζεστό αλλά το περίμενα σε θερμοκρασία δωματίου ή έστω λίγο πιο δροσερό. Όχι παγωμένο από το ψυγείο. Μετά ήρθε η τάρτα με τη μους φέτας που ήταν ένα πιάτο σα να είχε κατέβει από τα ουράνια. Η βάση τραγανή και μπισκοτένια, τα λαχανικά διακριτικά και η κρέμα να το απογειώνει. Η μόνη ένσταση εδώ είναι το μέγεθος. Είναι αρκετά μικρό το πιάτο, έπρεπε είτε η τάρτα να είναι ένα τσακ πιο μεγάλη, είτε να είχε δύο ελαφρώς μικρότερες.

Δοκιμάσαμε τη σούπα της ημέρας από κολοκύθα (καλή) και για κυρίως πήραμε το γεμιστό καλαμάρι εγώ και το οσομπούκο ο φίλος μου. Το καλαμάρι ήταν πολύ καλό. Μεγάλη μερίδα και πολύ γευστικό πιάτο. Το οσομπούκο απ' ό, τι πληροφορήθηκα ήταν πολύ νόστιμο και πολύ σωστά ψημένο και απ' ό, τι είδα ήταν τεράστια μερίδα! Κλείσαμε με ένα Μπαμπά με ρούμι (από τα καλύτερα που έχω φάει) στη μέση. Στη γεύση 3,5 ντοματούλες θα έβαζα αν μπορούσα.

Οι τιμές θεωρώ πώς είναι ανεβασμένες. Εμείς πήγαμε με μια πολύ συμφέρουσα προσφορά από κουπόνι και για τα παραπάνω (συν ένα μπουκάλι Λημνία Γη) δώσαμε συνολικά 47 ευρώ. Η τιμή για αυτό που προσφέρει είναι όχι απλώς καλή, αλλά καταπληκτική. Αν όμως δεν είχαμε το κουπόνι θα δίναμε 72 ευρώ που θεωρώ ότι είναι λίγο υψηλή αν κρίνω το δείπνο συνολικά. Να σημειώσω εδώ ότι η κάρτα τους έχει από τα φθηνότερα κρασιά που έχω συναντήσει σε εστιατόριο της πόλης, αλλά είναι τα πιάτα αυτά που ανεβάζουν το λογαριασμό. Δηλαδή για την ταρτίτσα που περιέγραψα παραπάνω δε δικαιολογούνται τα 7 ευρώ που χρεώνεται σε καμία περίπτωση.

Με κουπόνι όχι απλώς θα ξαναπήγαινα, αλλά θα πάω πολλές πολλές φορές ακόμα.