06 Απρ 2015

Αχ, η γιαγιά Ελισάβετ! Μικρό κορίτσι ήμουν όταν με πήγαιναν οι γονείς μου σ'ένα ταβερνάκι τόσο δα στεγασμένο σ'ένα προσφυγικό σπιτάκι στον παλιό Ιππόδρομο με τόσο νόστιμα πιάτα που για αρκετά χρόνια πίστευα ότι αυτές οι έξοδοι έφταιγαν για τα παραπανίσια κιλά μου. Έκτοτε, το κοριτσάκι μεγάλωσε (εγώ ντε!: P ), η γιαγιά Ελισάβετ μετακόμισε στην Ξενοφώντος, αφού ο δήμος Καλλιθέας αποφάσισε εν μια νυκτί να γκρεμίσει όλα τα προσφυγικά σπίτια και το κοριτσάκι νοστάλγησε τα πιάτα της γιαγιάς, γι' άλλη μια φορά!

Να σημειώσω ότι λόγω Σαρακοστής και επομένως νηστείας, δυσκολεύομαι οικτρά να βρω μαγαζιά με νηστίσιμα φαγητά ή έστω θαλασσινά και τη βγάζω συνήθως με σαλάτα και πατάτες. Οπότε για μένα η Γιαγιά είναι στα top του είδους.

Μόλις μπήκαμε μέσα, μας υποδέχτηκε η γιαγιά Ελισάβετ η οποία καθόταν σε ένα από τα μπροστινά τραπέζια παίζοντας με το κομπολόι της. (flashback: πάντα έτσι τη θυμόμουν! ) Μάλιστα μας υπέδειξε και το μοναδικό άδειο τραπέζι καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο, κυρίως με οικογένειες.

Παραγγείλαμε μια αγγουροσαλάτα, πατάτες, γαρίδες ψητές (νοστιμότατες!!!!!!!!!!! ), καλαμαράκια τηγανητά, χταποδάκι ψητό, μύδια αχνιστά (νομίζω αυτό το μαγαζί είναι κυρίως γνωστό για τα μύδια του! ) και μισό λίτρο λευκό κρασί! Οι μερίδες ήταν φυσιολογικές και τα πιάτα σπιτικά και νοστιμότατα! Μάλιστα είχα καιρό να γευτώ την αλμύρα της θάλασσας σε κάτι θαλασσινό και φαντάζεστε την έκπληξή μου μόλις την ένιωσα τρώγοντας τα μύδια, έτσι;!

Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και πλήρως κατατοπισμένο γύρω από τα πιάτα, ενώ μας συμβούλεψαν τι να διαλέξουμε και τι όχι με βάση τις γεύσεις μας! 4/4 μόνο γι'αυτό το λόγο!

Ο χώρος ευχάριστος, απλός και λιτός! Το μαγαζί διαθέτει και κήπο, οπότε μια επίσκεψη το καλοκαιράκι επιβάλλεται! (μόνο να το θυμηθώ! )

Vfm οπωσδήποτε! Παραγγείλαμε όλα αυτά τα πιάτα και σκάσαμε και πληρώσαμε μόνο 17Ε έκαστος!! Στο τέλος μας πρόσφεραν γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, σπιτικό μάλιστα! Κρίμα που δεν μπορούσα να το δοκιμάσω!

Αν θα ξαναπήγαινα; Το μόνο σίγουρο!! Πηγαίνετε και δεν θα χάσατε, σας το εγγυώμαι! Απλά, φροντίστε ΠΣΚ να πάτε νωρίς, ειδάλλως να κάνετε κράτηση!
Φιλιά!: )

Υ. Γ: Στο χώρο για την ακρίβεια βάζω 2,5 και όχι γιατί υπάρχει κάτι άσχημο, ίσα - ίσα είναι μεγάλος και ευρύχωρος - απλώς, όταν έχεις μάθει να τρως σε ένα μικρό προσφυγικό σπιτάκι το οποίο έβγαζε οικογενειακή θαλπωρή ακόμα και αν με τους υπόλοιπους πελάτες δεν είχες καμία συγγένεια, λογικό δεν είναι να σε ξενίζει ο μεγάλος χώρος;! Βέβαια, για όσους πάνε για πρώτη φορά, αυτό είναι κάτι που δεν θα σας ξενίσει, αλλά για εμάς τους παλιούς είναι κάτι διαφορετικό!

06 Απρ 2015

effie_meow