Αργεντινή - Βραζιλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Παρά τις αντιφατικές κριτικές στο ask4food για τον ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΚΙΟΥΡΟ, ήθελα εδώ και πάρα πολύ καιρό να τον επισκεφτώ. Πρόκειται για μαγαζί άλλωστε που μετρά αρκετά, σχεδόν 20, χρόνια παρουσίας και προσφέρει ένα είδος κουζίνας (βραζιλιάνικη) που δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να γευτώ.
Οπότε, ένα βράδυ Παρασκευής, στα τέλη του Φλεβάρη, κανονίσαμε δύο άτομα να επισκεφτούμε τον ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΚΙΟΥΡΟ.

ΧΩΡΟΣ/ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο, δίπλα σε ένα δασάκι με πεύκα στην περιοχή των Ιλισίων. Το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα, σε κοντινή απόσταση επίσης βρίσκεται ο σταθμός του μετρό Μέγαρο Μουσικής, οπότε η πρόσβαση είναι σε κάθε περίπτωση εύκολη.

Εσωτερικά το μαγαζί είναι μικροσκοπικό, με ιδιαίτερο στυλ. Τραπεζάκια με λευκά τραπεζομάντιλα, πράσινα και πορτοκαλί σουπλά, φορτωμένη, αλλά καλόγουστη διακόσμηση με διάφορα μικροαντικείμενα, ένα τζάκι στο βάθος (το οποίο ωστόσο δεν ήταν αναμμένο, υπήρχαν απλώς εντός του ορισμένα αναμμένα κεράκια) και στη μία μεριά ένα bar. Στα θετικά επίσης η όμορφη μουσική, σε ιδανική ένταση. Σχετικά με το κάπνισμα, δεν πρόσεξα να καπνίζει κανείς, το μαγαζί ωστόσο ήταν σχετικά άδειο (εμείς και άλλες δύο μικρές παρέες), οπότε έχω μια μικρή επιφύλαξη σχετικά.

Συνολικά πάντως ο χώρος μου άρεσε αρκετά, αν και για να πω την αλήθεια πιο πολύ μου θύμιζε bar, παρά εστιατόριο. Πιστεύω ωστόσο ότι η ατμόσφαιρα και το στυλ του μαγαζιού θα σας κερδίσουν. Εξωτερικά επίσης διαπίστωσα ότι υπήρχε ένας μικρός και περιποιημένος χώρος, δίπλα στο δασάκι και κάτω από τα πεύκα. Πιστεύω τους ζεστούς μήνες θα αποτελεί εξαιρετική επιλογή.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service επίσης μια χαρά, κέρδισε εξίσου υψηλή βαθμολογία. Ο σερβιτόρος ευγενικός, φιλικός και χαμογελαστός, νεράκι σε κανάτα, αποδειξούλα κανονικά για το σύνολο της παραγγελίας και κομμένη στην ώρα της. Επίσης μαζί με το ψωμί στην αρχή, μας προσφέρθηκαν δύο σαλτσούλες.

Η προετοιμασία επιπλέον των δύο κυρίως πιάτων έγινε μπροστά μας με έναν αρκετά ιδιαίτερο τρόπο, που πρόσθετε σίγουρα μια ευχάριστη νότα στο όλο σκηνικό. Πρώτα δηλαδή, σερβιρίστηκε το ρύζι, με γρήγορες κινήσεις, μετά το κρέας και τα συνοδευτικά και στο τέλος η σάλτσα.
Στα θετικά τέλος και η διάθεση του να μας εξηγήσει τα πιάτα και τι ακριβώς περιείχαν. Άριστα λοιπόν και εδώ …

ΓΕΥΣΗ:
Το μενού είναι αρκετά περιορισμένο και δεν πρόκειται να σας μπερδέψει. Γύρω στα 10 ορεκτικά, 7-8 κυρίως, 3- 4 σαλάτες και άλλα τόσα γλυκά. Επίσης σερβίρονται διάφορα κοκτέιλ, με σήμα κατατεθέν το εθνικό ποτό των βραζιλιάνων, την καϊπιρίνια.

Προσφέρεται επίσης και ένα μενού 2 ατόμων, στην τιμή των 30 €, το οποίο και προτιμήσαμε καθώς μας φάνηκε αρκετά πιο συμφέρον οικονομικά. Το συγκεκριμένο μενού περιελάμβανε 1 σαλάτα της επιλογής μας, 1 ορεκτικό (και συγκεκριμένα ποικιλία από δύο πιτάκια), 2 κυρίως από 3 διαθέσιμες επιλογές (φεσουάδα, κοτόπουλο κατυπίρι, mokeka vegan) και 1 γλυκό από τα διαθέσιμα.

Εμείς παραγγείλαμε:
- σαλάτα μάνγκο, η οποία περιείχε διάφορα μαρούλια, ραντίτσιο, μάνγκο, dressing από μάνγκο, σουσάμι και μέλι. Νόστιμη, χωρίς ωστόσο κάτι ιδιαίτερο, το dressing θα μπορούσε να είναι περισσότερο. Η ποσότητα για δύο άτομα ΟΚ.

- ποικιλία από τέσσερα πιτάκια, και συγκεκριμένα 2 κοσίνια, δηλ. γεμιστά με κοτόπουλο και 2 ρεσόλες, δηλ. με γέμιση κιμά. Αρκετά νόστιμα, τραγανά εξωτερικά, ωραία και η γέμιση με τα κατάλληλα καρυκεύματα, στα συν επίσης ότι δεν είχαν τραβήξει λάδι, οπότε καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα.

- φεσουάδα, σύμφωνα με τον κατάλογο, πρόκειται για το πιο τυπικό βραζιλιάνικο πιάτο. Αποτελείτο από 4 είδη κρέατος, με μαύρα φασόλια, πορτοκάλι, σπανάκι και φαρόφα (είδος τηγανητού αλευριού) και συνοδεία ρυζιού. Δυστυχώς, σχεδόν απογοητευτικό πιάτο. Τα κρέατα παντελώς άνοστα, δεν έδεναν καθόλου μεταξύ τους, η σάλτσα το ίδιο απογοητευτική, τα φασόλια και το σπανάκι δεν μπορούσαν να σώσουν την κατάσταση σε καμία περίπτωση. Αρνητικό το γεγονός ότι τα κρέατα δεν μπορούσα να τα ξεχωρίσω γευστικά, με εξαίρεση το λουκάνικο. Σου έδιναν την εντύπωση, παρά το πολύ μικρό μέγεθός τους, ότι είχαν προμαγειρευτεί αρκετή ώρα πριν, και πριν το σερβίρισμα ξαναμπήκαν στο τηγάνι με τα υπόλοιπα υλικά. Το ρύζι, καλοβρασμένο, αλλά επίσης άνοστο.

- κοτόπουλο κατυπύρι, δηλαδή κομμάτια φιλέτο κοτόπουλο, με φιλαδέλφεια και σάλτσα φρέσκιας ντομάτας. Επίσης συνοδεία ρυζιού. Εδώ τα πράγματα, ήταν οριακά καλύτερα, καθώς η σαλτσούλα από το τυρί και την ντομάτα ήταν κάπως πιο γευστική, αλλά συνολικά το πιάτο ήταν επίσης μέτριο. Το λεπτοκομμένο κοτόπουλο σου άφηνε την ίδια αίσθηση του προμαγειρεμένου.

- μουλάτα, δηλαδή σοκολατένιο κέικ, με μάυρη σοκολάτα, ρούμι και σταφίδες, συνοδεία από ζεστή σοκολάτα και κρέμα γάλακτος. Το γλυκάκι ήταν πιο συμπαθητικό, χωρίς ωστόσο να μας ενθουσιάσει. Νόστιμο το κέικ, τα λοιπά υλικά είχαν πολύ διακριτική παρουσία, ωστόσο, και σε κάποια σημεία δεν είχε ποτίσει καθόλου από τη σοκολάτα και την κρέμα γάλακτος.

Από ποτά, επιλέξαμε καϊπιρίνια, το κλασικό κοκτέιλ των βραζιλιάνων, το οποίο ήταν πολύ ωραίο, με πλούσια γεύση, αν και κάπως τσιμπημένο στην τιμή του (8 €). Μας άρεσε πάντως με την γυναίκα μου πάρα πολύ, για αυτό πήραμε και δεύτερο ο καθένας.

Συνολικά, η γευστική εμπειρία στον ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΚΙΟΥΡΟ πήρε πολύ χαμηλή βαθμολογία. Τα κυρίως πιάτα ήταν δυστυχώς απογοητευτικά, τα ορεκτικά και το γλυκό απλώς συμπαθητικά, οπότε τα κοκτέιλ δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να διορθώσουν τα πράγματα.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ:
Για το προσφερόμενο μενού και τα 4 κοκτέιλ, ο λογαριασμός ήρθε στα 62 €. Σίγουρα το κόστος ανέβηκε αρκετά λόγω των ποτών, αλλά η γεύση των πιάτων δεν μας ικανοποίησε καθόλου, οπότε και στο value for money η βαθμολογία μου θα είναι πολύ χαμηλή.

Ειδικά, μάλιστα, αν δεν υπήρχε η δυνατότητα του μενού των 30 €, η βαθμολογία μου στην κατηγορία αυτή θα ήταν η χαμηλότερη δυνατή, καθώς όλες οι τιμές των πιάτων είναι πολύ τσιμπημένες, γεγονός αδικαιολόγητο για την ποιότητα και την ποσότητα των υλικών. Τα ορεκτικά πάνω από 8 €, οι σαλάτες κοντά στα 10 €, τα γλυκά στα 5 € και τα κυρίως από 9 έως 15 €.

Το προσφερόμενο μενού σου δίνει τη δυνατότητα να μειώσεις κάπως το κόστος της εξόδου σου, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση η βαθμολογία μου δεν μπορεί να είναι παραπάνω από «2».

Συμπερασματικά, ο ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΣΚΙΟΥΡΟΣ είχε όλα τα φόντα να με κερδίσει, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, καλή μουσική, ωραία κοκτέιλ, άψογη εξυπηρέτηση και πρωτότυπη κουζίνα. Δυστυχώς, όμως η παντελώς αδιάφορη και άνοστη κουζίνα του, σε συνδυασμό με τις πολύ υψηλές τιμές, είναι αρκετά για να αποκλείσει κάθε πιθανότητα να το ξαναεπισκεφτώ…