Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Ε, ότι θα ερχόταν φίλη μου από εξωτερικό για να μου μάθει ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΕΑ ΠΕΡΙΟΧΗ με υπέροχα μεζεδοπωλεία, που δεν την είχα ποτε στα υπόψιν για φαγητό, ε, αυτό πια είναι ανήκουστο αλλά αληθινό!! και ναι η περιοχή αυτή είναι το Αιγάλεω και συγκεκριμένα ο πεζόδρομος της Αγίας Λαύρας όπου έφτασα... (γκουχ!!! ).. στην ηλικία που είμαι τέλος πάντων, για να τη μάθω!! Ο πεζόδρομος αυτός είναι ακριβώς στην διασταύρωση Ιεράς Οδού και Θηβών (παράλληλα με τη Θηβών) και είναι τίγκα στα μεζεδοπωλεία και τα ρακάδικα. Και γίνεται χαμός!! Εκεί βρίσκονται και οι Τρεις Οκάδες. Παρκάρισμα πολύ δύσκολο στα κάθετα στενάκια (βαθμός μεγάλης δυσκολίας) αλλά εγώ στάθηκα τυχερή! Βέβαια δεν οδηγώ και καμιά νταλίκα, το βόλεψα εκεί σε ένα στενάκι!

Με πήγαν λοιπόν ένα μεσημεράκι δυο φίλες γεννημένες αμφότερες σε μια κρύα πόλη του βορρά Θα μου πείτε και πού ανακάλυψαν το Αιγάλεω?? έλα μου ντε!! 'Εμπνευση ενός φίλου τους από ότι είπαν. Το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο δεν ήταν το πιο γεμάτο από κόσμο, υπήρχαν πολλά άλλα που γινόταν το λαϊκό προσκύνημα -αλλά ήταν από τα πιο όμορφα!

Μεγάλος χώρος ψηλοτάβανος με καλή απόσταση ανάμεσα στα τραπέζια (δεν ήταν τύπου "συγγνώμη κύριε του διπλανού τραπεζιού αλλά ο αγκώνας σας μπήκε στη σαλάτα μου") με τα γνωστά τραπεζάκια καφενέ και ωραία διακόσμηση που ναι μεν δεν διεκδικεί βραβείο πρωτότυπης ιδέας (το έχω δει κι αλλού αυτό το στυλ) αλλά έκανε ένα πολύ ευχάριστο αισθητικά αποτέλεσμα με παλια αντικείμενα κρεμασμένα ή σε ράφια ψηλά κοντά στο ταβάνι με κονσέρβες ΚΥΚΝΟΣ παλιές σέσουλες και ζυγαριές. Εμένα μου άρεσε πολύ εξ'ού και οι τρεις ντοματούλες.

Εξυπηρέτηση χλιαρή έως απλά διεκπεραιωτική, οι κοπέλες ήταν σαν κουρασμένες σαν αλλού γι'αλλού, σχεδόν χωρίς χαμόγελο, κρίμα, μόνο δύο ντομάτες λοιπόν.

Με το που καθόμαστε να'σου το ρημάδι το εμφιαλωμένο (1,50 ευρώ) Γκρρρ (=όπως δείχνουν το θυμό τους όλα τα καρτούν)!!! δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα πια!!

Πήραμε
-σαλάτα με κοτόπουλο (6,90 ευρώ) ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!! δροσερή και πλούσια με ωραίο ντρέσινγκ αρκετό κοτόπουλο (όχι σαν κάτι άλλες που βάζουν δείγμα μόνο)

-χτυπητή (2,90 ε) νοστιμότατη και αρκετή σε ποσότητα-το μόνο φάουλ ήταν το ελαφρά κακόγουστο σερβίρισμα (είχαν κόψει μια ωμή πιπεριά στη μέση την είχαν στήσει όρθια και μέσα της και στο πλάι είχαν βάλει τη χτυπητή οκ πολύ άσχημο οπτικά! )

-κολοκυθοκεφτέδες (4,90 ε) ωραίοι

-φέτα με φύλλο και ουζόμελο (4,90 ε) ωραία αλλά το ουζόμελο παραήταν διακριτικό δεν καταλάβαμε τη γεύση του

-πατάτες τηγανιτές (2,80 ε) πάρα πολύ καλές και μπόλικες

-λουκάνικο (5,50 ε) καλό

-τηγανιά χοιρινή με πιπεριές (5,90 ε) μετριότατη

-παντσετάκια (7,20 ε) σερβιρισμένα με πατάτες -δεν ήταν πολύ καλά Δηλ ότι δοκιμάσαμε σε χοιρινό δεν μας άρεσε ήταν λίγο σαν σκληρό σαν να είχε πολλά λίπη, πιστεύω δεν ήταν καλά κομμάτια δεν πρέπει να έφταιγε μαγείρεμα
Ήπιαμε και αρκετό χύμα κρασί.

Στο σύνολο μπορώ να πω ότι ευχαριστηθήκαμε, με την ωραία ελληνική μουσικούλα του και το φαγητό ωραίο ήταν -με την εξαίρεση του χοιρινού Δυσκολεύτηκα αν πρέπει να βάλω 2 ή 3 ντοματούλες στη γεύση -κατέληξα στις 2 γιατί αν και τα μπινελικάκια ήταν ωραία το κρέας δεν μας τρέλανε. Πληρώσαμε περίπου 15 ευρώ η καθεμία (χωρίς το κρασί) μια χαρά vfm 3 ντοματούλες.

Οι δυο φίλες βέβαια που μου το πρότειναν πήγαν στο συγκεκριμένο 3 φορές απανωτά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα, τόσο πολύ τους άρεσε, εγώ ναι μεν θα το ξαναδιάλεγα αλλά ΟΚ δεν θα ξαναπήγαινα και πάλι τόσο σύντομα, σίγουρα όμως θα έκανα μια διερεύνηση στα γύρω γύρω ρακάδικα!! Αιγάλεω προς εξερεύνηση λοιπόν φίλοι μου!!!