03 Απρ 2015

Κυριακή μεσημερι, πήγαμε βολτα στο Χαλάνδρι με την γυναικα μου και αποφασίσαμε να κάτσουμε στο εν λογω μαγαζι.

Ο χώρος ζεστός καθώς είχαν φροντίσει το μισο μαγαζι που ειναι σκεπασμένη αυλή να το ζεστάνουν με σόμπες οι οποίες ήταν ανοιχτές παρόλο που το μαγαζι ήταν ψιλοαδειο. Αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργήσει ενα ζεστό και φιλικό χώρο ο οποίος σε προδιαθέτε για κατι θετικό. Ειχε ενα παλληκαρι με πολυ ωραια φωνή να τραγουδά απαλά έντεχνα, πολυ ωραιο άκουσμα και ένταση ώστε να μπορεις να εχεις ενα ωραιο γεύμα.

Στα καθέκαστα τωρα...

Πήραμε απο ορεκτικά πατατες τηγανητές, φρέσκιες και ψιλοκομμένες παρα πολυ ωραιο τηγάνισμα, μαζι με τζατζίκι γευστικό μέτριο ούτε στούκας ούτε σκέτο γιαούρτι για ολα τα γούστα. Συνεχεια απο ζεστά ορεκτικά κολοκυθάκια τηγανητά, πολυ λεπτα για να μην σε μπουχτιζουν και σούπερ τηγάνισμα να μην σου ρχετε το λάδι στο λαιμό σαν κατι άλλους άρπα κόλλα.

Τυρόπιτα με φέτα σε φύλλο Κούρου με μελι και σουσάμι. Πολυ ωραιο απαλό το φύλλο να μην σε λιγωνει, θα ηθελα λιγο λιγότερη φέτα μεσα αλλα μια χαρα και αυτο ενα πολυ ωραιο ορεκτικό για κρασάκι. Πήραμε και φέτα ψητή στο αλουμινόχαρτο με κρεμμυδάκι.

Φοβερά τα πήλινα που φάγαμε. Το ενα ήταν ρολά μελιτζάνα με τυρί προκρίνουν και σάλτσα ντομάτας. Απλα κόλαση. Μέχρι και το τελευταιο ρόλο το φάγαμε ζεστό. Το δευτερο πήλινο ήταν μοσχάρι με πικάντικη σάλτσα πολυ μαλακό και φοβερή σάλτσα με αποτέλεσμα το πολυ ωραιο κόκκινο κρασί να κατεβαίνει αέρα.

Ολα τα παραπανω με ενα αναψυκτικό ακομα 35 ευρω με απόδειξη σούπερ τιμη για αυτο που φάγαμε. Μας κέρασαν οινομελο και παρόλο που δεν ηθελα στην αρχη γιατί ειμαι του ξηρού οίνου μολις το ηπια απλα έπαθα την πλακα μου. Οταν θα ξαναπάω θα πίνω μονο τετοιο. Μας ειπαν να μας κεράσουν και γλυκό αλλα δεν χώραγε τίποτε αλλο στο στομαχι μας.

Ευγενέστατοι το παλληκαρι Τάσος άν θυμαμαι καλα πολυ χιούμορ και φιλικός. Το μαγαζι ομως ειναι σε δυσκολο σημειο και δεν το βλέπει ο κοσμος και δυστυχως χάθηκε λιγο μεσα στον χαμό απο μεζεδοπωλεία που γινεται την περιοχή.

Πρεπει ολοι εμεις να προσέχουμε τις επιλογές μας. Παμε και στηνόμαστε στις αναμονές για ενα τραπεζι στα famous μεζεδοπωλεία και κατι τετοια μαγαζια να παλεύουν να γεμίσουν. Αληθεια κρίμα απ τον θεό. Το σάιτ αυτο ειναι όπλο για την καλυτερη επιλογή μας.

03 Απρ 2015

darkdreamer13