Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Πλέον είναι η τέταρτη φορά που πάω, κι αυτό είναι τιμή, διότι είμαι μεγάλος φαν του κρέατος. Μου αρέσει λοιπόν το μαγαζί αυτό.

Μακριά αρκετά είναι τα Μελίσσια, αλλά παιδιά αξίζει να πάτε για να δοκιμάσετε ποιοτικό κρέας. Εδώ θα σημειώσω και το μεγαλύτερο φάουλ που κάνουν. ΔΕ δέχονται κρατήσεις και ειδικά βράδυ είναι ρίσκο να μείνετε αρκετή ώρα όρθιοι. Προσοχή αυτό μου έλεγαν στην αρχή (προ έτους), νομίζω δεν έχει αλλάξει, οπότε καλού κακού κάντε μια προσπάθεια.

Χώρο για παρκάρισμα θεωρώ πως θα βρείτε είτε στο μεγάλο σχετικά δρόμο μπροστά στο μαγαζί, είτε στα γύρω στενά.

Πάμε στο χώρο (να σημειώσω πως έχω καθίσει μόνο μπροστά και δεν έχω άποψη για πίσω), ο οποίος ειναι φωτεινός με αρκετά τραπέζια τα οποία είναι σχετικά κοντά το ένα στο άλλο. Μια σχετική βαβούρα πάντα υπάρχει. Ο κόσμος από μικρά παιδιά λυκείου έως κι μεγάλες σε ηλικία παρέες, ίσως και για επαγγελματικό δείπνο (βλέπεις πάντα γραβάτα στο χωρο).
Οι σαλάτες οικανοποιητικές σε ποσότητα και γεύση (2,5-3/4) όλες τους.

Το κύριο που πρέπει να πάρετε εδώ είναι κρέας. Οι μπριζόλες τους (ονόματα τους δίνουν κάτι νοτιοαφρικάνικα-τα οποία δεν μπορώ να θυμηθώ-λόγω της πρότερης κατοίκησης των ιδιοκτητών νομίζω) είναι πολύ πολύ νόστιμες με συνοδεία μιας πολύ ωραίας σος με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, που την κάνουν μόλις να καίει-πιστέψτε με όχι ενοχλητικά.

Υπάρχουν 2 μεγέθη (σε 15-17 και 24-25 ευρώ αν θυμάμαι καλά οι τιμές τους), από τα οποία προτιμώ πάντα το μικρό, γιατί είναι αρκετό για να χορτάσετε, ειδικά αν πάρετε και πρώτα πιάτα. Σημειώστε μόνο πως οι ψήστες τους δεν είναι τέλειοι-ζητώ κάθε φορά μέτρια την μπριζόλα μου, αλλά αυτοί κάθε φορά μου τη φέρνουν ένα κλικ παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε.

Το burger τους είναι από τα καλά της Αθήνας. Σίγουρα υποδεέστερο του black angus burger του Agora select, αλλά δεν ισχυρίζεται κιόλας πως είναι από αυτό το εξαιρετικό είδος μοσχαριού.

Από τα απλά burgers λοιπόν, είναι καλό έως πολύ καλό. Λογική και η τιμή του (10-13 ευρώ) μαζί με πατάτες, που σημειώστε είναι πολύ νόστιμες. Και να φανταστείτε πως σπάνια τρώω πατάτες τηγανιτές έξω.

Πάντα η παρέα παίρνει κι ένα κοντοσούβλι (στην κλασική κρεμάλα έρχεται κι εδώ πάντα σε βοηθά ο σερβιτόρος αν δεν ξέρεις να χειριστείς το "μηχάνημα" ή αν απλά δε θέλεις να λερωθείς). Κι εδώ θα πούμε πως και το χοιρινό και το κοτόπουλο (πάλι με νοτιοαφρικάνικα ονόματα που δε θυμάμαι) είναι πάντα νοστιμότατα, ακόμη και σε σύγκριση με την πατρίδα μου (Τρίκαλα).

Κάποιες επιλογές σε μπίρες (και 2 Νοτίου Αφρικής), κάποιες σε κρασιά, αλλά δεν εχουμε πάρει, οπότε δεν μπορώ να σας πω για τις τιμές, λυπάμαι.

Το νερό που προσφέρουν είναι εμφιαλωμένο, αλλά τουλάχιστο εμάς μας ρωτούν αν το θέλουμε. Απόδειξη μας έφεραν όλες τις φορές.

Σημάδια καλά, απλά οι σερβιτόροι συνήθως είναι μικρά παιδιά, οπότε μην περιμένετε και την εξυπηρέτηση που θα λάβετε από επαγγελματίες του είδους με ό, τι αρνητικό αλλά και θετικό περιλαμβάνει αυτό.

Ευγενέστατα όλα τα παιδιά πάντως, θα ζητήσουν συγνώμη αν σε λερώσουν προσπαθώντας να "ξεκρεμάσουν" το κοντοσούβλι!!! Got it?
Συμπέρασμα: πήγα αρκετές φορές και φυσικά θα ξαναπάω!