Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Σήμερα είναι μια όμορφη μέρα και εξηγούμαι:
Αν και ξενυχτισμένη, με 4 ώρες ύπνου, είμαι σε εξαιρετική διάθεση μιας και χθες το βράδυ, 30/3, γνώρισα όχι μόνο ένα καταπληκτικό, από όλες τις απόψεις, εστιατόριο αλλά και πολλούς από τους φίλους του παρόντος site.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Πριν από κάποιες μέρες έλαβα ένα mail/πρόσκληση από την ομάδα διαχείρισης του ask4food με το οποίο με καλούσαν σε μια βραδιά γευσιγνωσίας στο συγκεκριμένο εστιατόριο και γνωριμίας με άλλους χρήστες. Αισθάνθηκα μεγάλη τιμή και εννοείται ότι την αποδέχτηκα με μεγάλη χαρά. Φυσικά ένα μικρό άγχος υπήρχε, πως θα τους φανώ, αν θα με συμπαθήσουν, πως θα κυλήσει η βραδιά και άλλες τέτοιες χαζομάρες, το αποτέλεσμα όμως ξεπέρασε πραγματικά και τις πιο τρελές μου προσδοκίες. Νομίζω ότι δεν μου έχει ξανασυμβεί να γνωρίσω τόσους συμπαθητικούς, χαλαρούς και ευγενείς ανθρώπους μαζί με τους οποίους αισθάνθηκα τόσο άνετα που νόμιζα ότι είναι παλιοί φίλοι. Ειδική μνεία οφείλω βέβαια και τους διαχειριστές του site, οι οποίοι εκπλήρωσαν τα καθήκοντά τους ως οικοδεσποτών άψογα, αναλαμβάνοντας τις συστάσεις, τη διάλυση της αρχικής αμηχανίας και το σπάσιμο του πάγου με αποτέλεσμα να αισθανθούμε όλοι μια μεγάλη παρέα. Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ ακόμα αλλά σταματώ εδώ γιατί θα με βρίσετε και θα έχετε και δίκιο!

Ας πάμε λοιπόν στο κομμάτι του εστιατορίου και κατ'επέκταση του φαγητού.
Τώρα θα μου πείτε, πως είναι δυνατό να γραφτεί μια αντικειμενική κριτική με μόνο μία επίσκεψη και ούσα καλεσμένη??? Θα σας πω λοιπόν ότι δεν είμαστε οι μοναδικοί πελάτες του εστιατορίου και από ότι, εσκεμμένα, παρατηρούσα και οι υπόλοιποι πελάτες τύγχαναν της ίδιας ακριβώς αντιμετώπισης και περιποίησης. Η αίσθησή μου λοιπόν είναι ότι, όταν με το καλό ξαναεπισκευθώ το εστιατόριο, δεν θα παρατηρήσω αλλαγές, αν όμως κάτι τέτοιο συμβεί, να είστε σίγουροι ότι θα επανέλθω.

Το εστιατόριο βρίσκεται στην Νέα Ερυθραία και είναι πολύ εύκολο να το βρει κανείς. Επειδή είναι σε καθαρά οικιστική γειτονιά το πάρκινγκ δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Το μαγαζί είναι μεγάλο, φωτεινό, καθαρό, στα χρώματα του μπλε. Τα τραπέζια είναι αξιοσημείωτα αραιά τοποθετημένα με αποτέλεσμα να εξασφαλίζεται η ιδιωτικότητα των συζητήσεων. Υφασμάτινα τραπεζομάντηλα και απλή αλλά προσεγμένη art de la table. Η πρώτη αίσθηση που μου έδωσε ο χώρος ήταν ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ένα συνηθισμένο ψαρομάγαζο αλλά περιμένουμε πιο ψαγμένες γεύσεις.

Και πάρτε τώρα μια βαθιά ανάσα γιατί περνάμε στις περιγραφές των πιάτων!!
- Ξεκινήσαμε με ένα ταρτάρ στείρας που ετοιμάστηκε μπροστά μας. Θα πρέπει εδώ να σας πω ότι είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε ένα μίνι σεμινάριο που αφορούσε στη φιλοσοφία, τη διαχείριση της πρώτης ύλης και των τεχνικών μαγειρικής που εφαρμόζει το εστιατόριο.
Ένα δείγμα γραφής λοιπόν αποτέλεσε και το ταρτάρ, το οποίο, ενώ δεν υπάρχει στην κάρτα του εστιατορίου μπορεί παρόλα αυτά να ζητηθεί. Πραγματικά σας συστήνω να το ζητήσετε! Αέρινο, ισορροπημένο, νόστιμο!

- Τηγανητή σκορπίνα η οποία, επίσης, ετοιμάστηκε μπροστά μας. Εδώ μίλησε η ποιότητα και η φρεσκάδα του ψαριού μια και η παρασκευή του ήταν η απλούστερη δυνατή. Ελαφρύ αλεύρωμα, τηγάνι και τίποτα άλλο. Αποτέλεσμα? Απλά εξαιρετικό!

- Amuse bouche. Ένα σφηνάκι με βελουτέ φακής δουλεμένης με μελάνι σουπιάς συνοδευόμενο από ένα κροστινάκι φρυγανισμένου ψωμιού με αυγοτάραχο και τουρσί αμπελοβλάσταρου. Ευφάνταστο και νόστιμο.

- Ταραμοσαλάτα. Βαθιά ρουστίκ γεύση. Για μένα ήταν λίγο τραχειά, άλλοι όμως συνδαιτημόνες τη λάτρεψαν.

- Ρεγγοσαλάτα. Μια αλοιφή ότι πρέπει για τσιπουράκι με ευδιάκριτη τη γεύση της ρέγγας.

- Καβουρόψιχα. Φρέσκο καβούρι εννοείται! Πολύ απλά παρασκευασμένη με αποτέλεσμα να αναδεικνύεται η ιδιαίτερη, γλυκιά γεύση του καβουριού. Εγώ θα την ήθελα κάπως αλλιώς αλλά γενικά το καβούρι δεν είναι και από τα αγαπημένα μου.

- Σαλάτα από ροδέλες αποφλοιωμένης ντομάτας με εκλεκτό ελαιόλαδο και κάππαρη. Το μεγαλείο της απλότητας. Απλά ονειρική. Τόσο νόστιμες ντομάτες είχα χρόνια να φάω! Την επόμενη φορά θα πάρω μια πιατέλα μόνο για μένα!!

- Σπιτικά καπνισμένο σκουμπρί! Εντάξει..... ότι και να πω θα είναι λίγο. Ζουμερό, νόστιμο, βουτυρένιο, καπνιστό, καμία σχέση με οτιδήποτε έτοιμο έχετε φάει. Το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια!!!! Ένα πιάτο που ανυπομονώ να ξαναφάω. Στα must οπωσδήποτε!

- Ψητή στρειδοσαλάτα. Υποκλίνομαι! Στρείδια μαγειρεμένα με βούτυρο, σκόρδο και λεμόνι. Τόσο απόλυτα γεμάτη γεύση. Μην το χάσετε!

- Όστρακα αχνιστά με λεμόνι, κρασί, σκορδάκι! Καλομαγειρεμένα, τρυφερά, πεντανόστιμα με ένα ζουμί που αν δε ντρεπόμουνα θα το είχα φάει με κουτάλι!

- Φιλεταρισμένες σαρδελίτσες. Ο ορισμός του αφρού! Συννεφένια σαρδελάκια βαθιάς νοστιμιάς που κατέβαιναν αμάσητα! Το στοίχημα εδώ είναι στις πόσες πιατέλες θα σταματήσει κανείς????

- Τηγανητό χταπόδι. Τρυφερό και νόστιμο! Εγώ θα το ήθελα και με μια όξινη νότα. Αν ήμουν μόνη μου μάλλον θα του έβαζα ξύδι αλλά και πάλι αυτό είναι προσωπικό μου γούστο. Το πιάτο έτσι όπως σερβιρίστηκε ήταν άρτιο.

- Τηγανητές σουπιές σε ελαφρύ λαδολέμονο. Τέλειο κοντράστ της ελαφρά τραγανής, αλλά απόλυτα μαλακής σουπιάς, με το λαδολέμονο.

Το μενού το οποίο ήταν κανονισμένο εκ των προτέρων προέβλεπε και μυδοπίλαφο και ίσως ένα ακόμη πιάτο, τα οποία όμως ζητήσαμε να μην σερβιριστούν μιας και όλοι είχαμε πλέον σκάσει!

Τώρα θα μου πείτε..... ήσουν καλεσμένη.... περνούσες καταπληκτικά.... ήταν όλα τόσο ωραία? Καμία παρατήρηση? Ε! λοιπόν αν θέλετε να γκρινιάξω θα γκρινιάξω λέγοντας ότι τα τελευταία πιάτα ήταν και τα δύο τηγανητά οπότε ίσως έπεσαν λίγο βαριά, στη γεύση όχι στο στομάχι, για να εξηγούμαστε, και δεν ανέδειξαν όλες τις αρετές τους. Ισως μια διαφορετική αλληλουχία να ήταν προτιμότερη. Στις επόμενες επισκέψεις μου θα προτιμήσω μια διαφορετική ροή πιάτων αλλά η ευχή μου είναι να είναι αυτό, το μόνο πρόβλημά μου και στα άλλα εστιατόρια που θα επισκεφτώ.

Το δείπνο συνοδεύτηκε από ένα πολύ καλό, αρωματικό, ευκολόπιοτο κρασί, χωρίς καμία παρενέργεια σήμερα. Τελείωσε δε, με πιατέλες εξαιρετικών, φρεσκότατων γλυκών, δηλαδή, εκμέκ, μιλφέϊγ και πολίτικης καρυδόπιτας καθώς και χωνευτικών ήτοι επιλογή από λιαστό γλυκό κρασί, μαστίχα και λιμοντσέλο! Το τέλειο κλείσιμο ενός τέλειου δείπνου!

Η εξυπηρέτηση αξίζει ένα καθαρό 10 με τόνο!!! Υποδειγματική! Οι περιποιητές μας ήταν ευγενέστατοι, ακριβέστατοι, επεξηγηματικοί και τους αξίζουν πολλά μπράβο.
Ειδική μνεία νομίζω ότι οφείλω στον chef και στους δύο ιδιοκτήτες που γνώρισα χτες. Είναι πραγματική ευλογία να κάνεις το πάθος σου επάγγελμα και οι συγκεκριμένοι είναι πραγματικά ευλογημένοι!!! Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για το χτεσινό βράδυ!

Όσον αφορά στο κόστος, η αλήθεια είναι η χθεσινή βραδιά ήταν προσφορά του εστιατορίου και του ask4food. Ζητήσαμε παρόλα αυτά να μας ενημερώσουν για τις τιμές έτσι ώστε οι κριτικές μας να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερες. Πράγματι μόλις τώρα έλαβα ένα mail με αυτές. Θα αφήσω τους υπόλοιπους φίλους να σας τις αναφέρουν λεπτομερέστερα. Εγώ θα πω ότι είναι πολύ πιο κάτω από αυτές που περίμενα και που θα ήμουν διατεθειμένη να δώσω για φαγητό τέτοιας ποιότητας. VMF τεσσάρι αβλεπεί!

Νομίζω ότι είναι περιττό να σας πω αν το προτείνω, η απάντηση είναι προφανής! Για μένα η χτεσινή επίσκεψη θα είναι η πρώτη από πολλές που θα ακολουθήσουν. Έχω ανοιχτούς λογαριασμούς με τα πιάτα αυτού του εστιατορίου.

Περιμένω με πραγματική ανυπομονησία να διαβάσω τις εντυπώσεις των λοιπών συνδαιτημόνων μου. Χάρηκα πολύ που σας γνώρισα και θα ήθελα, φυσικά, να γνωρίσω και τους υπόλοιπους. Το σατανικό μυαλό μου θα επεξεργαστεί τρόπους για να συμβεί αυτό και θα επανέλθω με προτάσεις!!! Μέχρι τότε.. εύχομαι από καρδιάς σε σας και τους αγαπημένους σας.... πάντα τέτοια και Καλό Πάσχα!