Κίνα & Ν. Ασία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Δηλώνω λάτρης της Βιετναμέζικης κουζίνας. Την θεωρώ μακράν πιο ξεχωριστή από την Κινέζικη.
Όπως συμβαίνει με όλες τις τύπου «εξωτικών» - για τα ελληνικά δεδομένα και ουρανίσκους- κουζίνες, στον τόπο μας σπάνια θα βρεις την κανονική εκδοχή τους. Θα βρεις κάτι παραπλήσιο ή κάτι που έχει βασιστεί ή εμπνευστεί από το είδος της συγκεκριμένης κουζίνας αλλά που θα έχει προσαρμοστεί στα δικά μας γούστα και απαιτήσεις.

Από την μία καταλαβαίνω την «εμπορική» ανάγκη για κάτι τέτοιο, από την άλλη αυτό με απογοητεύει γιατί στην ουσία χάνεις μεγάλο μέρος από την ιδιαιτερότητα, τις γεύσεις και την κουλτούρα της περιοχής που αυτή η κουζίνα αντιπροσωπεύει.
Το «Βιετνάμ» δεν το γνώριζα. Το ανακάλυψα τυχαία, περνώντας από την περιοχή.

Για καλή μου τύχη, η παρέα συναίνεσε αμέσως κι έτσι το επισκεφτήκαμε κατά την πρώτη κιόλας γνωριμία μαζί του.

Ήταν Κυριακή μεσημέρι κι έσφυζε από ζωή. Σε αυτό ίσως βοήθησε ότι είχαν μπουφέ. Απ’ ότι είδαμε έχουν επίσης μπουφέ και μία καθημερινή βράδυ.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, αλλά μας εξυπηρέτησαν και μας βρήκαν γρήγορα ένα πολύ βολικό τραπέζι. Με όσα άτομα ήρθαμε σε επαφή, ήταν ευγενικά και εξυπηρετικότατα. Από τη στιγμή που ήταν μπουφές, δεν χρειάστηκε να μας σερβίρουν κάτι, πέραν των ποτών. Η όποια άλλη «συναναστροφή» μαζί τους, είχε να κάνει με το να παίρνουν από το τραπέζι μας τα τυχόν άδεια πιάτα. Πάντως έδειχναν επαγγελματίες και άψογοι στην εξυπηρέτηση.

Ο χώρος από τους πιο περιποιημένους που έχω δει στην Αθήνα για Κινέζικα εστιατόρια. Δεν ήταν ούτε το μοντέρνο στυλ του Chinas Food and Fantasy ούτε το πολύ κλασικό/παραδοσιακό στυλ κάποιων άλλων που σου βγάζουν μία σχεδόν νυσταλέα ατμόσφαιρα. Κλίνει πάντως περισσότερο στο κλασικό. Πάντως και οι πιο προσωπικοί χώροι του και η σάλα του, ήταν πεντακάθαροι και προσεγμένοι.

Και πριν αναφερθώ στα του φαγητού, θα ήθελα να αναφερθώ στην νοοτροπία του Ελληνάρα που με ενοχλεί. Αγαπητέ Έλληνα, που έχεις βγάλει για φαγητό την γκόμενα, την οικογένεια με τα τρία παιδιά σου, την θεία, τον μπατζανάκη και τον παππού για να ξεσκάσει λίγο, όταν πας σε κινέζικο μπουφέ μη συμπεριφέρεσαι σαν να πας σε χασαποταβέρνα.

Μου προκαλεί αποστροφή να βλέπω να γεμίζει παρέα 2 ή 3 ατόμων καμιά δεκαπενταριά πιάτα και να τα αραδιάζει πάνω στο τραπέζι. Ο μπουφές είναι και θα παραμείνει εκεί, δεν θα σας τον κλέψει κανένας. Όταν τελειώσετε το πιάτο σας, γεμίστε νέο. Αν δεν είστε σίγουροι για το αν τελικά θα σας αρέσει μία γεύση, πάρτε μία μικρή ποσότητα, μη γεμίζετε ένα ολόκληρο πιάτο. Μου προκαλεί θλίψη να βλέπω να σηκώνετε μία παρέα από ένα τραπέζι και να μένουν για πέταγμα τεράστιες ποσότητες φαγητού. Είναι κρίμα. Με αυτό τον τρόπο δεν σέβεστε ούτε τον χώρο που επισκέπτεστε, ούτε τον εαυτό σας.

Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω με την τακτική που έχουν Κινέζικα εστιατόρια του εξωτερικού που σερβίρουν σε μπουφέ, όπου έχουν πινακίδες με τις οποίες σε άλλες υπενθυμίζουν ευγενικά στους πελάτες ότι θα πρέπει να παίρνουν όσο σκοπεύουν να καταναλώσουν, ενώ άλλες είναι πιο αυστηρές αφού προειδοποιούν ότι το κατάστημα έχει το δικαίωμα να τους χρεώσει παραπάνω σε περίπτωση που αφήσουν πολύ φαγητό.

Σχετικά με τον μπουφέ τώρα. Βιετναμέζικο δεν θα τον έλεγα. Μάλλον γενικά Ασιατικό και περισσότερη έμφαση στην Κινέζικη κουζίνα. Την τηγανιτή πατάτα που πήρε το μάτι μου δεν την πολυκατάλαβα. Μάλλον την έχουν για την πιτσιρικάδα… Επίσης είχαν και τρία ήδη από sushi και καταραμένα καυτερό wasabi.

Οφείλω να ομολογήσω ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τα όσα δοκίμασα. Ακόμα και η hot & sour σούπα που δοκίμασα, ήταν από τις πιο επιτυχημένες που έχω δοκιμάσει. Επίσης πολύ προσεγμένα ήταν τα είδη από τα noodles που πήρα. Σε αντίθεση με άλλα μπουφέ που έχω επισκεφτεί στο παρελθόν, δεν είχαν λασπώσει και ήταν αξιοπρεπέστατα. Spring Rolls δεν δοκίμασα γιατί πάντα με άφηναν αδιάφορο.

Με εξαίρεση τα πουγκάκια του με τυρί κρέμα και απομίμηση καβουριού που ήταν μέτρια και λίγο φτωχά, ότι άλλο από τα «πρώτα» που γεύτηκα ήταν σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Στο ίδιο και ακόμα καλύτερο επίπεδο ήταν και κάποια από τα κυρίως που επέλεξα, με κορυφαία του δύο πιάτα με θαλασσινά. Ιδίως οι γαρίδες του ήταν αριστοτεχνικά ετοιμασμένες, ζουμερές και νόστιμες.

Στο τέλος υπήρχαν επαρκέστατα πιάτα για να κλείσει γλυκά το γεύμα, αφού ο μπουφές είχε επίσης αρκετές προτάσεις σε γλυκά και φρούτα.

Αποχωρήσαμε απόλυτα ικανοποιημένοι και για τα όσα γευτήκαμε αλλά και γιατί βρήκαμε ένα μέρος που μας ικανοποιεί ώστε να το επισκεπτόμαστε κάθε φορά που τραβάει η όρεξή μας Ασιατική κουζίνα. Δεν ξέρω αν ήμασταν απλώς τυχεροί και τους πετύχαμε σε καλή ημέρα, αλλά η ποιότητα και η γεύση τους ήταν εξαιρετική για μπουφέ. Οπότε θα το βαθμολογίσω σε σχέση με την συγκεκριμένη υπηρεσία.

Η τιμή ανά άτομο ήταν κάτι λιγότερο από 18 ευρώ, αλλά κατά την άποψή μου άξιζαν το κάθε sent.
Άσχετο, αλλά εάν σας φέρει ποτέ ο δρόμος σας από τις Βρυξέλλες, δοκιμάστε ένα μικράκι Βιτεναμέζικο που είναι καμιά 100στη μέτρα από την Grand Place. Το Le Lotus Bleu. Ξεκινήστε οπωσδήποτε με σούπα!!!