Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Δευτέρα, 30-03-2015

Επιλέξαμε (δύο άτομα) για βραδινή έξοδο και φαγητό τη περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας που είχαμε πληροφορίες ότι έχουν ανοίξει πολλά καινούρια καταστήματα. Κάνοντας μια πρόχειρη έρευνα αγοράς μέσω του "ask4food" κατευθυνθήκαμε προς ένα μαγαζί επί της οδού Ν. Τρυπιά που συγκέντρωνε τα πιο ενδιαφέροντα σχόλια των χρηστών του site.

Ελπίζοντας να βρούμε εύκολα τραπέζι λόγω της ημέρας δεν μπήκαμε στο κόπο να κάνουμε κράτηση με αποτέλεσμα να βρούμε μεν εύκολα πάρκινγκ αλλά όχι και τραπέζι της αρεσκείας μας στο κατάστημα που είχαμε επιλέξει ως πρώτη επιλογή. Δεν απογοητευτήκαμε όμως γιατί διαπιστώσαμε ότι η Ν. Φιλαδέλφεια έχει πράγματι πολλές επιλογές.

Αποφασίσαμε να πάμε στο Λεμονόκηπο ένα μαγαζί που η εξωτερική του σχεδίαση και εμφάνιση μας κέντρισε το ενδιαφέρον. Παρκάραμε εύκολα απέξω και μπήκαμε στο κατάστημα το οποίο είναι ένα παλιό αρχοντικό που εσωτερικά είναι πολύχρωμο και ζωγραφισμένο από άκρη σε άκρη μάλλον στο χέρι και σε κεντρική θέση έχει ένα παλιό συντριβάνι που με πολύ γούστο το έχουν μετατρέψει σε τζάκι.

Αμέσως νιώσαμε άνετα και ζεστά και η αίσθηση αυτή παρατάθηκε από τη ζεστή υποδοχή του υπαλλήλου του καταστήματος που έχει αναλάβει αυτή τη δουλειά. Καθίσαμε σε κάποιο από τα τραπέζια που ήταν ελεύθερα (το κατάστημα δεν είχε πολύ κόσμο) στο χώρο για τους μη καπνιστές. Παρατήρησα ότι στο τραπέζι στη χαρτοπετσετοθήκη είχε και μπολάκι με αρωματικές καραμέλες κάτι που μου φάνηκε καλή ιδέα. Μου άρεσε επίσης η μουσική που είχαν επιλέξει έντεχνο ελαφρό λαικό σε κατάλληλη ένταση.

Καθίσαμε και μαζί με την κανάτα με το νερό βρύσης ήρθε το κέρασμα του μαγαζιού........... δύο κριτσίνια με σουσάμι δύο ελιές και ένας πολτός θα ήταν δεν ήταν δύο κουταλιές μάλλον τυροκαυτερή (δεν δοκιμάσαμε λόγω νηστείας σαρακοστής). Ε νομίζω θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο γαλαντόμοι. Σύντομα ήρθε ο σερβιτόρος, ευγενικός και πρόθυμος να μας δώσει όποια πληροφορία χρειαζόμασταν και πήρε την παραγγελία μας.

Παραγγείλαμε μία πατατοσαλάτα (μέτρια) στα τρία ευρώ και εξηγώ: οι πατάτες θέλανε περισσότερο βράσιμο οι περισσότερες ήταν ακόμη σκληρές και νόμιζες ότι πας να κόψεις μήλο. Παρόλα αυτά λέω μέτρια και όχι κακή γιατί είχε εκπληκτικές φρέσκες μπίλιες κάπαρης που τους έχω αδυναμία. Γαρίδες τυλιγμένες σε λαχανικά με καυτερή πιπεριά (μας άρεσε πολύ)(6,00ευρω), χταποδάκι κρασάτο με φάβα λιαστή ντομάτα και φύλλα κάπαρης (6,00 ευρω) μέτριο το χταπόδι ήθελε τουλάχιστον και άλλο ξύδι, ανύπαρκτη η λιαστή ντομάτα (μετά κόπων και βασάνων βρήκαμε ένα ίχνος της). αλλά καλή η φάβα. Μέχρι τώρα όλο αντιφάσεις που δε σου επέτρεπαν ούτε να απορρίψεις εντελώς ούτε να απολαύσεις το γεύμα.

Πολύ καλοί οι κολοκυθοκεφτέδες (οι καλύτεροι που έχω δοκιμάσει) (3,00 ευρω) και εξίσου καλά τα ντολμαδάκια γιαλαντζί αλλά θα μπορούσαν να είναι περισσότερα. Μαζί με αυτά πήραμε και 200 ml από το τσίπουρο του μαγαζιού και με βεβαιότητα προτείνω ανεπιφύλακτα να επιλέξετε κάποιο άλλο με ταμπέλα. Δεν μου άρεσε καθόλου μάλλον είχε χρησιμοποιηθεί σαν πρώτη ύλη κρασί και ήταν βαρύ και.... ύπουλο.

Μαζί με το υποχρεωτικό ψωμί για δύο άτομα πληρώσαμε 28,60 ευρώ τιμή αρκετά φιλική και τίμια. Με το λογαριασμό ήρθε και κέρασμα ένα απόσταγμα με γεύση κανέλας (μάλλον τεντούρα) που δεν αποτελούσε κίνητρο για ιδιαίτερο σχολιασμό. Με μεγάλη προσπάθεια θα καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα γιατί πράγματι φύγαμε από το κατάστημα μπερδεμένοι.

Πολύ καλός χώρος 4/4 καλό σέρβις 3/4 (δε ρισκάρω το 4/4 γιατί δεν είχε πολύ κόσμο) μάλλον μέτριο στο σύνολο φαγητό 2/4 αλλά τολμώ να πω καλή σχέση τιμής παρεχόμενων εδεσμάτων 3/4. Θα ξαναπήγαινα ;;;