Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Απογευματάκι 25ης Μαρτίου, δεν μας βγήκε η βόλτα που προγραματίσαμε στο άλσος Βεϊκου λόγω καιρού και είμαστε σε αναζήτηση εστιατορίου για φαγητό. Ακριβώς από κάτω στη Δεμηρδεσίου, βρεθήκαμε μπροστά στην ψαροταβέρνα του Καραβίδα.

Το μαγαζί ήταν γεμάτο και γινόταν ένας πανικός λόγω της ημέρας. Επειδή ήταν αργά άρχισαν να φεύγουν κάποιες παρέες και πολύ σύντομα βρήκαμε ένα τραπέζι να καθίσουμε. Οση ώρα μείναμε οι παρέες άλλαζαν συνέχεια και το προσωπικό σχεδόν έτρεχε για να προλάβει.
Χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση καθάρισαν το τραπέζι μας απο τα αποφάγια της προηγούμενης παρέας και μας έφεραν ψωμί και νεράκι βρύσης.

Ο χώρος είναι απλός με τζαμαρία και προέκταση μικρού στεγασμένου χώρου που βρίσκεται το ταμείο και η κουζίνα, καθαρός όμως και περιποιημένος

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές: βραστές σαλάτες, σαλάτες με λαχανικά, κάποια ορεκτικά από τζατζίκι και φάβα μέχρι κολοκυθοκεφτέδες και μελιτζάνες τηγανιτές, θαλασσινά και οστρακοειδή, φρέσκα ψάρια για τους φραγκάτους ακόμα και κάποιες επιλογές σε κρέατα.

Πήραμε δυο μερίδες μπακαλιάρο με σκορδαλιά λόγω της μέρας, νόστιμος και καλά τηγανισμένος και σωστός στο αλάτι.
Ενα μπρόκολο και μια παντζάρια,
μια τυροπιτάκια και μια κολοκυθοκεφτέδες αρκετά καλά.
Ενα σαγανάκι λίγο αλμυρό μου φάνηκε καλό,
ένα χταποδάκι ψητό κλασικά βρασμένο πρώτα και μετά στη σχάρα αλλά που να βρεις την εκδοχή που κάνουν σε κάποια νησιά που δεν τα βράζουν για να μαλακώσουν αλλά τα κάνουν λιαστά.
Ενα καλαμάρι τηγανητό και μια μερίδα γαύρο τηγανητό καλά χωρίς λαδίλα

Το σέρβις τέτοιες μέρες δεν περιμένεις να είναι και το καλύτερο αλλά τότε φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας πόσο σωστά οργανώνει τη δουλειά του και εδώ τα πήγαν πολύ καλά.
Για αυτά κι ένα καραφάκι πλωμάρι πληρώσαμε 66 € σχεδόν δηλαδή 16,5 το άτομο. Φάγαμε όμως αρκετά και αρκετά καλά.

2015-04-07 10:57:30

Κατ'αρχάς σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική που μας γράψατε... Χαιρόμαστε πολύ που φάγατε καλά αν και η μέρα ήταν δύσκολη λόγω πληρότητας του καταστήματος μας... Θα ήθελα όμως να κάνω και κάποιες απαραίτητες διευκρινίσεις σχετικά με το ψητό χταπόδι που δοκιμάσατε... Είμαστε 15 χρόνια ήδη σε λειτουργία και ουδέποτε έχουμε βράσει χταπόδι πριν ψηθεί, αντίθετα στην ταράτσα του καταστήματος λιάζονται καθημερινά για να είναι μαστιχωτά όπως πρέπει... Είναι κάτι που σας διέφυγε και για αυτόν τον λόγο έγινε η διευκρίνιση... Σας ευχαριστούμε πολύ και πάλι για τα καλά σας λόγια και σας περιμένουμε να μας ξαναεπισκεφτείτε...!!