Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μια επικαιροποιημένη κριτική για τον "αγαπημένο" μου ΝΙΚΗΦΟΡΟ νομίζω είναι αναγκαία, καθώς, μολονότι η πιάτσα της Πανόρμου εξακολουθεί να είναι γεμάτη κόσμο, σταθερά αυτός προσφέρει πεντανόστιμο και σπιτικό φαγητό, που δύσκολα βρίσκεις στην Αθήνα.

Με αφορμή λοιπόν, την τελευταία μου πρόσφατη επίσκεψη, έχουμε και λέμε...

Μια παρέα τεσσάρων πεινασμένων και διψασμένων ατόμων έφθασε για πολλοστή φορά στον ΝΙΚΗΦΟΡΟ, Παρασκευή βράδυ 27/3. Ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ είναι μια κλασική οικογενειακή ταβέρνα που λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι έως το βράδυ. Οι θαμώνες του κυρίως εργαζόμενοι στα πέριξ, άτομα σχετικά μεγάλης ηλικίας, αλλά τα τελευταία χρόνια και αρκετός πιο νέος κόσμος, λόγω Πανόρμου. Κράτηση γενικά δεν κρίνεται απαραίτητη, καθώς το μαγαζί είναι αρκετά μεγάλο, η ζήτηση ωστόσο είναι μεγάλη οπότε για καλό και για κακό τις μέρες αιχμής κάντε ένα τηλέφωνο.

ΧΩΡΟΣ:
ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ βρίσκεται σε έναν κάθετο δρόμο της Λ. Ριανκούρ, πολύ κοντά στο μετρό Πανόρμου. Το πάρκινγκ πονεμένη ιστορία, οπότε προτιμήστε το μετρό.
Ο χώρος τυπικός ταβέρνας, κλασικά τραπεζοκαθίσματα, τραπεζομάντιλα κλπ.. Τα τραπέζια ωστόσο άνετα σε πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους, σε προδιαθέτουν να "αράξεις" και να απολαύσεις το φαγητό σου συνοδεία ποτού. Το κάπνισμα εντός απαγορεύεται αυστηρά, επιτρέπεται μόνο στα λιγότερα τραπέζια που υπάρχουν στο πατάρι. Εξωτερικά, επίσης υπάρχουν καμιά δεκαριά τουλάχιστον τραπέζια, κάπως πιο στενάχωρα λόγω περιορισμένου χώρου, μια χαρά ωστόσο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Όλα καλά και στον τομέα αυτό. Τα παιδιά που δουλεύουν είναι γρήγορα, φιλικά, με διάθεση για πλάκα και κουβέντα, δεν πιστεύω ότι μπορεί κανείς να μείνει παραπονεμένος. Στα highlights το πολύ πλούσιο κέρασμα με γλυκά στο τέλος, ενώ κατά τα λοιπά δεν τίθεται θέμα, απόδειξη κανονικά κομμένη, νεράκι σε κανάτα, ενώ συχνά είναι και τα κεράσματα σε ποτά.

ΦΑΓΗΤΟ:
Το μενού είναι προσανατολισμένο στην κρητική κουζίνα (γαμοπίλαφο, λουκάνικα καπνιστά και ξιδάτα, απάκι κλπ. ), λόγω καταγωγής του ιδιοκτήτη, προσφέρει ωστόσο αρκετές επιλογές που καλύπτουν όλα τα γούστα. Κάποιες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά, της ώρας, μαγειρευτά (που δυστυχώς τελειώνουν νωρίς, οπότε δεν τα προλαβαίνω συχνά). Κατά καιρούς, έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει κάτι που να μην μου άρεσε, θα αναφερθώ πιο αναλυτικά ωστόσο σε αυτά που πήραμε στην τελευταία μας έξοδο:

- ντάκος, με ντομάτα, μυζήθρα και ελιές, πολύ ωραίος, με το παξιμάδι σκληρούτσικο, όπως το προτιμώ και τα λοιπά υλικά σταθερά καλής ποιότητας και ποσότητα;.

- φάβα, σταθερή αξία, απλό πιάτο αλλά νόστιμο

- μελιτζανοσαλάτα, δοκίμασα πρώτη φορά και με ικανοποίησε. Σίγουρα χειροποίηση, με μεγάλα κομμάτια μελιτζάνας μέσα, το σκόρδο αρκετά διακριτικό, θα το προτιμούσα πιο έντονο.

- ντολμαδάκια, φανταστικά, μικρού μεγέθους, με τη γεύση του αμπελόφυλλου να ξεχωρίζει και τη γέμιση γευστικότατη. Αν τα πετύχετε, μην τα αφήσετε. Δυστυχώς αυτήν τη φορά οι λαχανοντολμάδες είχαν τελειώσει, και αυτοί πάντως είναι το ίδιο νόστιμοι και γευστικοί.

- 2 τηγανητές πατάτες, πεντανόστιμες, εννοείται φρεσκοκομμένες και σε μεγάλα κομμάτια.

- 1 γραβιέρα κρητική, μια χαρά, ιδανική για τις πρώτες ρακές, μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα πιάτα.

- κεφτεδάκια, από τα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού, κατά τη γνώμη μου. Αν και τυπικά είναι στα ορεκτικά και η τιμή τους μπορεί να σου φανεί λίγο τσιμπημένη (7,00 €), πρόκειται για έξι πολύ μεγάλους κεφτέδες, τέλεια τηγανισμένους, τραγανούς εξωτερικά και μαλακούς μέσα, με ωραία μπαχαρικά. Να τους προτιμήσετε.

- λουκάνικο καπνιστό, μια χαρά, έχει λίγο βαριά γεύση, νόστιμο πάντως σε κάθε περίπτωση.

- καπνιστή μπριζόλα, πεντανόστιμη, πολύ ωραία ψημένη, με το λίπος γύρω γύρω να της δίνει την απαραίτητη νοστιμάδα, μια χαρά/

- τηγανιά ψαρονέφρι, πολύ νόστιμη επίσης, μαλακό το κρέας, συνοδεία από κομμάτια πιπεριάς και γραβιέρας, με μια σαλτσούλα ότι πρέπει για βούτες.
Από ποτά ήπιαμε ρακή (4 καραφάκια των 250 ml), ελαφριά και γλυκόπιοτη, χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες την επομένη, θα την προτιμούσα κάπως πιο δροσερή. Από τα υπόλοιπα ποτά και το λευκό χύμα κρασί είναι μια χαρά, για το κόκκινο δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη.

Στο τέλος, όπως προανέφερα, ήρθε στο τραπέζι μας μια τεράστια πιατέλα με χαλβά σιμιγδαλένιο με σοκολάτα, ένα πολύ ωραίο γλυκάκι, σαν ραβανί με ινδοκάρυδο και λίγο γλυκό του κουταλιού. Ό, τι πρέπει για το κλείσιμο.

Όπως καταλαβαίνετε από τα σχόλια μου, το φαγητό σε κάθε περίπτωση είναι το ατού του μαγαζιού. Ό, τι και εάν έχω δοκιμάσει, ξέρω ότι θα είναι νόστιμο και περιποιημένο και φτιαγμένο με μεράκι. Η εικόνα εξάλλου (που την έχω πετύχει αρκετές φορές και έχει σχολιαστεί και από άλλους χρήστες του site) του προσωπικού να τρώει τα ίδια πιάτα που σερβίρει και στον κόσμο, νομίζω ότι τα λέει όλα για την ποιότητα του φαγητού.

VALUE FROM MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 80 €. Σε κάθε περίπτωση το μαγαζί δεν είναι ακριβό, καθώς και οι ποσότητες των πιάτων είναι αρκετά μεγάλες, μια οριακή μείωση ωστόσο στις τιμές πιστεύω ότι θα ήταν επιθυμητή, για αυτό και το «3».

Αυτά λοιπόν για το ΝΙΚΗΦΟΡΟ και από μένα. Σίγουρα οι παλιοί φίλοι του site θα τον έχουν τιμήσει καθώς πρόκειται για παλιό και γνωστό μαγαζί, έκανα ωστόσο την κριτική, γιατί πιστεύω ότι θα ήταν καλό να τον μάθουν και οι υπόλοιποι, πιο νέοι φίλοι, του ask4food. Σπεύσατε …

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.