Wine Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

NOVANTATRE: Το νέο πιο in μέρος των Νοτίων Προαστίων που εδρεύει στη Ν. Σμύρνη. Το όνομά του καθόλου τυχαίο, αφού novantatre στα ιταλικά σημαίνει ενενήντα τρία δηλώνοντας έτσι τη διεύθυνση στην οποία βρίσκεται. (Ελ. Βενιζέλου 93, Ν. Σμύρνη).

Η πρόσβαση είναι εύκολη ακόμα και με τα ΜΜΜ, είτε με το λεωφορείο 219 από Καλλιθέα ή τη Δαφνη (στάση Περιμένη) είτε με το τράμ (στάση Μ. Αλεξάνδρου). Αν πάτε με αμάξι, οπλιστείτε με υ π ο μ ο ν ή! Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να μην υπάρχει έστω και μια κριτική για το μαγαζί, ούτε ότι εγώ θα ήμουν η πρώτη! Πάμε τώρα στην ουσία!

Στην είσοδο υπάρχουν ένας άντρας και μια γυναίκα με χρέη υποδοχής, είναι εκείνοι που θα σας κατατοπίσουν για το πού θα κάτσετε αναλόγως τι βλέψεις έχετε, να πιείτε ποτό/ καφέ ή να φάτε. Δεξιά και αριστερά της εισόδου ο χώρος είναι χαμηλοτάβανος και είναι εμφανές ότι προορίζεται για να απολαύσεις τον καφέ σου. Τίποτα το ιδιαίτερο, είναι κάτι που βλέπεις στις περισσότερες καφετέριες.

Αν σας κούρασα, μην συνεχίζετε! Υπάρχει αρκετή περιγραφή ακόμα!: P

Στο βάθος τώρα το σκηνικό αλλάζει! Ο χώρος γίνεται ψηλοτάβανος, πίσω από την μπάρα βλέπεις πολλά ράφια σε σχήμα τετραγώνου, το καθένα φωτισμένο ξεχωριστά, να υψώνεται σε πολλά μέτρα πάνω από το κεφάλι σου και όλα μα όλα φορτωμένα με διαφόρων ειδών ποτά. Απλά υ π έ ρ ο χ ο! Σε μια γωνιά, πίσω από τα τραπέζια υπάρχουν εξίσου τετράγωνα ράφια - όχι σε τόσο μεγάλο ύψος βέβαια - διακοσμημένα με βιβλία με χοντρόδετα εξώφυλλα. Σού έδινε την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο δωμάτιο όπου μπορείς να χαλαρώσεις διαβάζοντας ένα βιβλιαράκι και πίνοντας το ποτάκι σου. (αν δεν ήμουν εκ φύσεως ντροπαλή θα είχα πάρει σίγουρα ένα βιβλίο να το ξεφυλλίσω!: P )

Από το ταβάνι κρέμονταν λεπτά σχοινιά που κατέληγαν σε λάμπες διαφορετικού χρώματος. Τα φώτα με την πάροδο της ώρας χαμήλωσαν ενώ στον τοίχο από πίσω μας υπήρχε ένα τεράστιο ρολόι με λατινικούς χαρακτήρες! Τα τραπεζάκια μαύρα με καρέκλες οι οποίες είχαν κάποιες κόκκινες αποχρώσεις και καναπέδες εξίσου μαύροι!

Το μόνο κακό με τους καναπέδες είναι ότι είναι αρκετά πιο χαμηλοί από τις καρέκλες και ιδιαίτερα μαλακοί, με αποτέλεσμα μην μπορείς να χαλαρώσεις, ειδάλλως δεν θα μπορέσεις να φας!

4/4 γιατί πραγματικά ο χώρος αξίζει και για τη διακόσμηση που έχει αλλά και για το γεγονός ότι δεν μπάζει από πουθενά!

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, τυπική και μέσα στην ευγένεια. Μόλις κάτσαμε ο σερβιτόρος μας έβαλε νερό και περίμενε την παραγγελία μας. Μας μπέρδεψε λίγο το γεγονός ότι άλλος μας πήρε παραγγελία, άλλος μας έφερε τα ποτά και άλλος τα φαγητά. Θα προτιμούσα να είχαμε ένα σερβιτόρο αλλά ουδέν κακό αμιγές καλού. Κανένα παράπονο από τα παιδιά!

Πάμε τώρα και στο φαγητό! Ο κατάλογος περιέχει λίγα πιάτα σχετικά με την ιταλική κουζίνα ενώ έχεις τη δυνατότητα να πιεις ένα ποτήρι κρασί - ή και μπουκάλι για όσους έχουν παραπάνω χρήματα - προερχόμενο από όλη την Ελλάδα, από τη Θράκη ως την Κρήτη αλλά ακόμα και από την Ιταλία.

Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 5 -6 πίτσες, 5-6 πιάτα με μακαρόνια με ότι είδος pasta θες εσύ, 5- 6 σαλάτες και 5 -6 πιάτα με κρέας. Το πιο φθηνό πιάτο (σαλάτα) αρχίζει από τα 5Ε και το πιο ακριβό( κρέας) στα 14Ε.

Ήμασταν 3 άτομα και παραγγείλαμε: 1 καρμπονάρα, 1 γαριδομακαρονάδα με λιγκουίνι, 1 σαλάτα του Καίσαρα (ως κυρίως πιάτο για μια από τις 3 μας) και 3 ποτήρια Moschato D'Asti.

Οι μακαρονάδες έφτασαν σε μεγάλα βαθιά πιάτα στα οποία οι μερίδες φαίνονταν πραγματικά πιο μικρές απ'ότι ήταν. Η ωραία διακόσμηση που είχαν - πινελιές δυόσμου στα χείλη των πιάτων - δεν ήταν αρκετή να μας κάνει να μην προσέξουμε την ποσότητα. Βλέπετε με την εμφάνιση δεν χόρτασε ποτέ κανείς!

Η γνώμη που θα εκφέρω παρακάτω αφορά μόνο τη γαριδομακαρονάδα την οποία παρήγγειλα εγώ ως νοστίσιμο πιάτο. Η ποσότητα λίγη για το κόστος της. Τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα αλλά ανάλατα ενώ η σάλτσα είχε πολύ πιπέρι. Οι δε γαρίδες - μεγάλες και 3 στο σύνολο - ήταν ολόκληρες. Να με συγχωρήσετε, καλοφαγάδες μου, αλλά ειλικρινά δεν αντέχω να λερώνω τα χέρια μου με σάλτσες με σκοπό να καθαρίσω τη γαρίδα και ούτε φυσικά μπορώ να φάω τη γαρίδα με το κεφάλι της. Και για να μην με περάσετε για καμία ''μη μου άπτου'', έχω φάει γαριδομακαρονάδα άπειρες φορές και οι γαρίδες δεν ήταν ποτέ με το κεφάλι, αν και φρέσκιες!

Ήτοι, θα ήταν φρονιμότερο ο σεφ να καθαρίζει τις γαρίδες και να χρησιμοποιεί τα κεφάλια με σκοπό να φτιάξει ένα ζωμό που θα χρησιμοποιήσει για να νοστιμήσει ακόμα περισσότερο το πιάτο. Παρ'όλα αυτά καταλαβαίνω ότι αν δεν ήταν και αυτές οι έρμες οι γαρίδες ολόκληρες, η μερίδα θα φαινόταν όπως πραγματικά ήταν, μικρή δηλαδή. Ευτυχώς που είχαμε και το ψωμί(! ) και μού έκοψε την πείνα!

Η φίλη μου δεν μπορούσε να καταλάβει αν ήταν ανάλατες οι πένες της καρμπονάρας της καθώς είχε μέσα παρμεζάνα και μπέικον. Η δε σαλάτα, ήταν καλή σύμφωνα με την άλλη φίλη της παρέας.

Για όλα όσα προανέφερα πληρώσαμε 48Ε. Ήτοι 16Ε έκαστος, χωρίς σαλάτα, χωρίς ορεκτικά. Μόνο το κυρίως πιάτο και το ποτήρι με το κρασί μας. Ναι, είναι λίγο ακριβούτσικα, αν αναλογιστώ ότι με τα ίδια λεφτά τρώω και πίνω μέχρι σκασμού σε μαγαζιά με εξίσου καλή ή ακόμα και καλύτερη ποιότητα φαγητού, οπότε Vfm δεν το λες. 2,5/4

Στα πλην, στα - πολύ - πλην όμως: Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμί και είπαμε ναι, με το σκεπτικό πάντα ότι θα το πληρώσουμε. Κανένα πρόβλημα ως εδώ. Μας έφερε 6 φέτες χωριάτικου, μπαγιάτικου ψωμιού - το οποίο είχαν την ευγενή καλοσύνη να το ξεροψήσουν - (κανένα πρόβλημα ως εδώ, μου άρεσε πολύ κι ας ήταν μπαγιάτικο! ) μαζί με 3 μικρά ντιπ - πατατοσαλάτα, πλιγούρι(μόνο αυτό δοκίμασα λόγω νηστείας και δεν μου άρεσε, υπήρχε έντονη η γεύση του δυόσμου και του λεμονιού) και παντζαροσαλάτα - και μας το χρέωσαν 2Ε! Για όνομα!! Με 2Ε παίρνω 4 φραντζόλες ψωμί! (Αρνητικό στη σκέψη μου για το Vfm το συγκεκριμένο γεγονός! )

Επίσης, το γεγονός ότι το μαγαζί είναι λίγο καφετέρια, λίγο bar, λίγο εστιατόριο έχει ως αποτελέσμα να δημιουργούνται προβλήματα και ας έχουν διαφορετικό σημείο για το καθένα. Ο χώρος παραμένει ενιαίος και η μουσική επίσης. Όταν βγαίνεις για φαγητό θες να πεις και δυο κουβέντες με την παρέα σου και η δυνατή μουσική το καταντάει δύσκολο έως ακατόρθωτο! Κρίμα δεν είναι;
Ο μόνος λόγος για 3/4.

Δεν είμαι σκληρή με τις κριτικές μου και πάντα πιστεύω ότι τα μαγαζιά αξίζουν και μια δεύτερη ευκαιρία για χίλιους δυο λόγους και ούτε μπορώ να σας προτρέψω ή να σας αποτρέψω να πάτε. Εγώ ναι! - θα την δώσω τη δεύτερη ευκαιρία στο μαγαζί και θα ξαναπάω! Για κανένα λόγο όμως για φαγητό!

Όταν γνωρίζεις ότι έχει συγκεκριμένα πιάτα και συγκεκριμένες τιμές που δεν είναι καλές σε σχέση με την ποσότητα, το ρισκάρεις για δεύτερη φορά;! Για καφέ και για ποτό πάντως, επιβάλλεται σίγουρα! Οι τιμές είναι ίδιες με άλλα αντίστοιχα cafe-bar!

Είναι αυτό που λέμε ότι για τη φήμη που έχει αποκτήσει το μαγαζί, δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Πραγματικά περίμενα κάτι πιο ανώτερο!: /

Φιλιά και περιμένω να δω τις κριτικές σας!: )