Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Ήμουν και εγώ στο κότερο (εε στο Ταξειδεύοντας θέλω να πώ) σε μία απο τις 2 βραδίες που οργανώθηκαν για τους φίλους του ask4food. Χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα τα πρόσωπα πίσω απο τα ψευδώνυμα και ομολογώ αυτή ήταν η μεγαλύτερη μου χαρά εκείνη την βραδιά και όχι το μενού του εστιατορίου (Να την πώ την αλήθεια μου!! )

Δεν θα σας πώ πολλά για το εστιατόριο καθώς άλλοι και πολλοί μάλιστα τα λένε καλύτερα απο εμένα, οπότε για να μήν κουράσω ξεκινώ και θα είμαι σύντομος.

Χώρος (3/4):

Ο χώρος καθαρός, λίγο χωμένος στα στενά της Νέας Ερυθραίας εκεί που παλία στεγαζότανε πάλι εστιατόριο με θαλλασινά. τα τραπέζια άνετα, το μαγαζί με απλή-λιτή διακόσμηση. Δεν βάζω 4/4 γιατί απλά δεν είχε κάτι το ξεχωριστό ο χώρος, δηλαδή δεν ήταν πάνω στην θάλασσα, δεν είχε θέα, δεν είχε καμμιά φοβερή αυλή, ούτε καμμία πανάκριβη διακόσμηση. Αυτά δεν είναι αναγκαστικά αρνητικά αλλά είναι ενδεικτικά έναντι άλλων εστιατοριών ίδιας ή διαφορετικής κουζίνας (δεν θα αναφέρω σαφώς ονόματα) που τυγχάνει να έχουν καλύτερη θέση ή καλύτερο μαγαζί απο πλευράς διακόσμησης, βέβαια όπως έχουμε πεί εδώ στο ask4food αυτά δεν μετράνε όσο η ποιότητα του φαγητού, και με την ωραία πάσασυτή περνάω στα του φαγητού..

Ποιότητα Φαγητού (3/4):

Εξηγούμαι για να μήν παρεξηγούμαι, δεν είμαι αχάριστος για την φιλοξενία των ανθρώπων, αντιθέτως ήταν υπέροχη και ζεστή. Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι τρωώ πολύ λίγα και συγκεκριμένα θαλλασινά καθώς δεν είναι της αρεσκείας μου. Οπότε είναι δύσκολο να βσθμολογήσω με 4 πιάτα που δεν έφαγα και δεν μου αρέσουν. Απο τος γύρω μου όμως και την γυναίκα μου άκουσα πολύ καλά λόγια, οπότε σίγουρα θα λάβει 4/4 το φαγητο.

Εγώ απο όλα αυτά το μόνο που έφαγα ήταν την ντομάτα (πάρα πολύ καλή), το ψωμί (επίσης φρεσκότατο και καλό), το χταπόδι που το βρήκα καλό αλλά ομολογώ ότι δεν με ενθουσιάσε η εκτέλεση του προσωπικά (χωρίς να σημαίνει ότι ήταν κακή, είναι προσωπική μου άποψη), την σουπία που την βρήκα θεσπέσια, καβουροσαλάτα που δεν με ενθουσίασε γιατί δεν με τρελαίνει γενικά και τέλος την πολίτικη καρυδόπιτα που την βρήκα φανταστική.

Μπορείτε να φανταστείτε την προσωπική μου απογοήτευση να έρθουν τόσα πιάτα σε ένα απο τα καλύτερα εστιατόρια αυτή την στιγμή στην Αθήνα του είδους και να μήν μπορώ να φάω καθώς μου αρέσουν συγκεκριμένα και μόνο καλαμαράκια, χταπόδια, γαρίδες, καραβίδες και αστακοί και τίποτα άλλο ούτε απο ψάρι ούτε απο θαλασσινά. Ξαναλέω όμως το ότι γνώρισα τους φίλους του ask4food και ξαναείδα και τους ιδιοκτήτες αυτού με χόρτασε ειλικρινά!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις φανταστικό, πολλά άτομα στην κουζίνα, στο σερβίρισμα και φυσικά ο Σέφ και οι ιδιοκτήτες απο πάνω. Η περιποιήση ήταν φανταστική, η κουζίνα πεντακάθαρη, η ποιότητα της πρώτης ύλης ειλικρινά πολύ καλή. Οι ιδιοκτήτες ειναι έξυπνοι, εργατικοί και πετυχημένοι σε αυτό που κάνουνε. Τούς εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία καθώς τούς αξίζει.

Value for money (4/4):

Απο το αναλυτικό κόστος που μας έστειλαν για όλο το γεύμα, αναλογούσε περίπου 25 ευρώ το άτομο (εάν δεν κάνω λάθος) το οποίο είναι πάρα πολύ καλό εάν σκεφτείς ότι είναι Βόρεια Προάστεια, την ποιότητα της πρώτης ύλης, τοκόστος της πρώτης ύλης, το σέρβις κτλ. Σίγουρα πάντως όσο πιο μεγάλη είναι η παρέα τόσο πιο πολύ μοιράζεται το κόστος. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι πολύ καλό Value for money.

Συμπέρασμα (άσχετο με το εστιατόριο):

Για το εστιατόριο είπαμε θα τα πούν οι φίλοι καλύτερα απο εμένα. Εγώ θέλω να εστιάσω στο μεγάλογεγονός της βραδιάς. Το πάρτυ μασκέ όπου τελικά είδαμε το αντίθετο, τα πρόσωπα πίσω απο τα nick names.

Νομίζω ότι έδεσε κάπως και θα δέσει ακόμα πιο πολύ εάν μπορούσαμε να ξαναβρεθούμε. Μίλησα με αρκετούς αλλά ήταν ακόμα παραπάνω με τους οπόιους ήθελα να μιλήσω, να ανταλάξω απόψεις κτλ. Αυτό που μας λείπει ειναι ο διάλογος μεταξύ μας. Νομίζω ότι σε αυτό πρέπει να επικεντρώσουμε σαν μέλη και σαν διαχείρηση τα παιδιά. Θα μπορόυσαμε με αρκετούς να κανονίζουμε και να πηγαίνουμε έξω μαζί για φαγητό καθώς σίγουρα έχουμε κοινά,

Λυπάμαι που καταχράστηκα τον χώρο του εστιατορίου για να πώ αυτά τα ολίγα, αλλά δεν υπήρχε άλλος χώρος και τρόπος για να τα πώ.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση όλων, για τα καλά λόγια άλλων μελών εκείνη την βραδυά.

Ευχαριστούμε και οι 2 (aboutspy και aboutme) για όλα!!