08 Απρ 2015

Διαλέξαμε σήμερα με τον καλό μου, μετά από σύντομη αναζήτηση στο ask4food, το συγκεκριμένο μαγαζί για να επισκεφτούμε. Μου άρεσε πολύ το όνομα του και λόγω της καλής βαθμολογίας του, σκεφτήκαμε πως θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσουμε.

Το parking αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση, ίσως γιατί ήταν Κυριακή μεσημεράκι και γενικώς η περιοχή τη συγκεκριμένη ώρα ήταν ήσυχη.

Ο χώρος είναι πολύ απλός και ζεστός, μικρός, αλλά καθόλου στριμωχτά τα τραπέζια μεταξύ τους. Έχει ανοιχτή κουζίνα, στην οποία μαγείρευαν δύο κυρίες. Μας υποδέχτηκε μια τρίτη ευγενική κυρία και μας άφησε να διαλέξουμε εμείς που θα καθίσουμε, καθώς εκείνη τη στιγμή δεν είχε πολύ κόσμο.

Μας έφερε νερό βρύσης σε μία όμορφη και καθαρή καράφα και τους καταλόγους-τετραδιάκια, καθώς επίσης μας επισήμανε κάποια πιάτα ημέρας που δεν περιλαμβάνονταν σε αυτούς.

Πήραμε τη σαλάτα sixties, η οποία αποτελούταν από μαρούλι, ρόκα, λόλα, λιαστή ντομάτα, μανούρι και καραμελωμένο μήλο. Ήταν αρκετά γευστική.
Από τα αρκετά ορεκτικά που είχε να επιλέξουμε, πήραμε τη φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, η οποία ήταν βελούδινη, και σε συνδυασμό με τα κρεμμύδια, νόστιμη. Το μόνο που της έλειπε, ήταν λίγο αλάτι. Μικρό το κακό, γιατί το προσθέσαμε μόνοι μας. Οι διπλοτηγανισμένες πατάτες με τη φλούδα και τη σος μουστάρδας που πήραμε επίσης από τα ορεκτικά, ήταν φανταστικές, ειλικρινά, μου έκλεψαν την καρδιά.

Στα κυρίως τώρα. Με βοήθησαν στο να επιλέξω οι κυρίες του μαγαζιού, καθώς ήμουν ανάμεσα σε ρυζότο και κάποιο ζυμαρικό. Ήθελα να δοκιμάσω τις παπαρδέλες με τα μοσχαρίσια φιλετίνια, αλλά δυστυχώς είχαν τελειώσει και προσφέρθηκαν να μου το φτιάξουν με χοιρινά. Δέχτηκα και καλά έκανα. Οι παπαρδέλες ήταν τέλεια βρασμένες, μαζί με μια υπέροχη σάλτσα και νόστιμα φιλετάκια χοιρινού.

Η αποθέωση όμως, ήταν η επιλογή του καλού μου. Πήρε τα χοιρινά μπριζολάκια, τα οποία ήταν εκπληκτικά. Απολύτως σωστά ψημένα, τυλιγμένα σε μια πεντανόστιμη σαλτσούλα, η οποία παρέλειψα να ρωτήσω τι ήταν.

Μαζί με μια λεμονόπιτα και μισό κιλό λευκό κρασί, πληρώσαμε 43 ευρώ. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα, αφενός γιατί μας άρεσαν όλα, αφετέρου γιατί υπάρχουν κι άλλα πιάτα που είδαμε στον κατάλογο και θέλουμε να δοκιμάσουμε.

08 Απρ 2015

honeybunny