Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Είναι μεγάλη η ικανοποίησή μου όποτε δοκιμάζω ένα απ’ τα μέρη που έχω σταμπάρει μέσα από τις θετικές κριτικές και τις γλαφυρές περιγραφές των φίλων καλοφαγάδων του σάιτ και καταλήγω ν’ ανακαλύπτω με τον τρόπο αυτό ωραία και γευστικά στέκια. Το Τσιπουρίτο εντάσσεται στην κατηγορία αυτή και χαίρομαι πολύ που για μία ακόμη φορά το αγαπημένο ask4food καθοδήγησε εμένα και την παρέα μου προς εγγυημένα νόστιμη κατεύθυνση.

Πάνε δέκα μέρες, βράδυ Παρασκευής, που με κράτηση της τελευταίας στιγμής οδηγηθήκαμε 4 κορίτσια στο χολαργιώτικο μεζεδοπωλείο (για τους γνώστες της περιοχής, το μαγαζί στεγάζεται εκεί που παλιά ήταν η «Λιαστή Ντομάτα», στην πίσω πλευρά του απόλυτα παρηκμασμένου εμπορικού της περιοχής. ) Το μέρος γεμάτο, παρόλα αυτά μας τακτοποίησαν σε ιδιαίτερα ευρύχωρο τραπέζι στο τμήμα των καπνιζόντων (είχε μια χαρμάνα η παρέα και μιας κι έκανε εκείνη την κράτηση, καταλαβαίνετε). Βέβαια να παραδεχτώ ότι ο εξαερισμός λειτουργεί φίνα κι έτσι ούτε ντουμάνια υποστήκαμε ούτε λοιπές ανεπιθύμητες μυρωδιές στα μαλλιά και τα ρούχα μας.

Ο χώρος τίποτα ιδιαίτερο δεν είναι, είναι όμως συμπαθητικός και καθαρός. Το θέμα του κρύου που όπως φαίνεται σε όχι-και-τόσο-παλαιότερες κριτικές (-γεια σου, PONTIKI! -) έπληττε τον καλυμμένο με νάυλον ημι- εξωτερικό χώρο των καπνιζόντων, φαίνεται πως έχει αποκατασταθεί, καθώς εμείς, ίσα ίσα που σκάσαμε κιόλας. (βέβαια, μπορεί σ’ αυτό κάποιο ρόλο να έπαιξαν τα τσίπουρα που καταναλώθηκαν, αλλά και πάλι). Μ’ άρεσε πολύ η άνεση στο τραπέζι (όπως είπα μεγάλο κι ευρύχωρο), καθώς και οι καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Κατά τα λοιπά, θα τον χαρακτήριζα αδιάφορο. Να πω επίσης ότι τη βραδιά που πήγαμε, στο μέσα χώρο είχε και δυό μουσικούς που παίζανε λάιβ, αλλά ευτυχώς ήταν στο πολύ χαλαρό, τόσο, που ήταν θα ‘λεγα ευχάριστο μέχρι και για μένα, που δεν μου πολυαρέσει αυτού του είδους η διασκέδαση.

Σε ό, τι αφορά την εξυπηρέτηση, παρά το χαμό που γινόταν, μιας και φτάσαμε σε ώρα αιχμής, δεν έχουμε παράπονα. Μάλιστα, θα τη χαρακτήριζα ταχύτατη, αν και θα έλεγα ότι της λείπει κάτι σε ζεστασιά και φιλοξενία, χωρίς όμως να της λες και ψυχρή ή απόμακρη. Ένα μεγάλο respect οφείλουμε πάντως ν’ αναγνωρίσουμε στην κοπέλα που εξυπηρετούσε το βράδυ εκείνο, η οποία έδειχνε νά ‘ναι πανταχού παρούσα και να χει αυτιά και μάτια ολούθε. Σε κάθε μας αίτημα ήμασταν σίγουρες ότι δεν μας είχε πάρει είδηση και κάθε φορά εμφανιζόταν μετά από λίγο ανταποκρινόμενη σε αυτό που είχαμε ζητήσει.

Και περνάω ευθύς αμέσως στα του φαγητού, που είναι και τα πραγματικά ωραία και τα σημαντικά. Το Τσιπουρίτο, λοιπόν, κινείται σε ξεκάθαρα μεζεδοφάση, καθώς προσφέρει λογιών λογιών μεζεδάκια (πολύ ικανοποιητική η ποικιλία του σε αυτά, χωρίς να σε χαώνει), σε ποσότητα δηλαδή αντιστοιχούσα σε μεζέδες και στην ανάλογη βέβαια τιμή. Είναι ό, τι πρέπει επομένως για παρέα και ιδανικό για τσίπουρα και ούζα. Να σας περιγράψω εμείς τι πήραμε, αφού πρώτα κατέφθασε το ψωμί (πολύ πολύ μέτριο, φρέσκο μεν, αλλά ήταν αυτό το ψευτοψωμί το εντελώς αδιάφορο) και νερό σε κανάτα (δε σταμάτησε να ανανεώνεται όλο το βράδυ).

Αρχίσαμε λοιπόν με πληγουροσαλάτα με σύγκλινο και μυρωδικά, η οποία κατέφθασε σε μικρό πιατάκι, αλλά όχι δα και μικροσκοπικό. Είπαμε, μεζές. Ήταν πάντως νόστιμη και δροσερή, αν και υπήρξε μια ένσταση από μία απ την παρέα επειδή ήταν κρύα. Οι υπόλοιπες, αντίθετα, θεωρήσαμε ότι έτσι ενδείκνυται να είναι μια σωστή πληγουροσαλάτα και όπως και να χει, μας άρεσε και φαγώθηκε άμεσα.

Μαζί κατέφθασε και η μπόμπα τυροκαυτέρη με τσίπουρο (! ), για την οποία να παραδεχτώ ότι γεύση τσίπουρου δεν αντιλήφθηκα, όπως όμως και να ‘χει, η γεύση της ήταν όνειρο. Και πραγματικά καυτερή, όχι ημίμετρα, πολύ λιμπιστή, αξίζει πραγματικά.

Συνεχίσαμε με τα εξαιρετικά, εξαιρετικά επαναλαμβάνω, ρολάκια με κατσικίσιο τυρί, τα οποία συνοδεύονταν με μία ρακομελο-σος. Σας προτείνω να την περιχύσετε πάνω τους, ήταν απόλυτα ταιριαστή, ήταν όμως κι από μόνα τους τα ρολάκια φίνα. Ξετρελαθήκαμε.

Πάρα πολύ ωραία ήταν και τα σκιουφιχτά με το απάκι και το στακοβούτυρο και μάλιστα σε πολύ καλή (μεζεδο)μερίδα.
Πήραμε και τηγανιά με κοτόπουλο και ρακόμελο (γενικά τα δουλεύουν τα αποστάγματα και στις μαγειρικές τους, όπως ίσως θα παρατηρήσατε), η οποία ήταν επίσης σε συμπαθέστατη μερίδα και νόστιμη πολύ.

Τέλος, διαλέξαμε ένα από τα πιάτα ημέρας, που ήταν τηγανιά από θράψαλο με κρίταμο και μυρωδικά, η οποία ήταν άκρως πετυχημένη, αρωματική και θεσπέσια. Ωραία θα ήταν να έμπαινε στάνταρ στον κατάλογο, εγώ σίγουρα θα την ξανατιμούσα.

Στο τέλος του ωραίου μας γεύματος, κεραστήκαμε ένα ωραιότατο μη αλκοολούχο, φρουτώδες χωνευτικό ποτό. Διακρίναμε σίγουρα αχλάδι, ίσως και μήλο, ήταν γευστικό και φυσικά, πολύ ωραίο ως κίνηση από πλευράς του μαγαζιού.

Τις παραπάνω γεύσεις συνοδεύσαμε με δύο καραφάκια τσίπουρο (ένα μεγάλο κι ένα μικρό) κι ένα καραφάκι ούζο και πληρώσαμε συνολικά 50,10 ευρώ, τιμή που θα χαρακτήριζα ως πολύ πολύ καλή. Το προτείνω χωρίς επιφυλάξεις, πρόκειται για πολύ καλή VfM επιλογή. Προσωπικά φυσικά και θα επιστρέψω, είναι πολλά ακόμη τα πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον να δοκιμάσω και αφήστε που μου πέφτει και πολύ βολικό, καθώς έχει το σημαντικό ατού να είναι στην ευρύτερη γειτονιά μου.