09 Απρ 2015

Είχα ξαναπάει πριν αρκετά χρόνια, μαλλον όταν πρωτοάνοιξε. Το Ριφιφί είναι στη γωνία Βαλτετσίου και Μπενάκη, σούπερ θέση Εξαρχείων, σε οικοδομικό τετράγωνο που συγκεντρώνει μεγάλο ενδιαφέρον αφού δίπλα του ακριβώς είναι ένα από τα ωραιότερα μπαρ της Αθήνας, το Αλεξανδρινό, και πιο δίπλα κάτι τσιπουράδικα που αν και δεν έχω πάει, έχω ακούσει καλά λόγια.
Δεν το λες αρκετά ρουστίκ για να χαρακτηριστεί σκέτη ταβέρνα, το ανάλαφρο και ανοιχτών -παλ χρωμάτων εσωτερικό του, ένα πείραγμα στα πιάτα αλλά και η κάπως αρτιστίκ άποψή του, μάλλον το κατατάσσουν στην κατηγορία μοντέρνας
ταβέρνας μ' ένα νακ.

Τέσσερις ήμασταν, σχετικά πεινασμένοι μετά από πολύ περπάτημα. Σχετικά νωρίς, ήταν 2 το μεσημέρι Σαββάτου, η αρκετά μεγάλη αίθουσα άδεια, μόνο ένα ζευγάρι ακόμα -στα τραπεζάκια έξω δεν καθόταν κανείς, κρύο γαρ.

Ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας έφερε νερά, ελιές και ψωμί (καταπληκτικό ολικής -η ποιότητα του ψωμιού είναι σχεδόν πάντα καλός οιωνός). Διαβάζοντας τον κατάλογο, καταλαβαίνεις πως πρόκειται για περιποιημένο μαγαζί, που δίνει βάση στα ελληνικά τοπικά προϊόντα.

Είπαμε να πάμε προς ψαρικά, και πήραμε:
-Ψάρια: Γαύρο τηγανητό, σκουμπρί ψητό, θραψαλλάκια τηγανητά - όπως πρέπει να είναι, με τοπ το σκουμπρί (ισως να μην ήμουν για τηγανητά εκείνη τη μέρα)

-Σαλάτες: Βραστά λαχανικά εποχής με ένα ωραίο λαδολέμονο με κρόκο Κοζάνης. Η μερίδα οριακά μικρή, ήθελα κι άλλο. Πατζαροσαλάτα με γιαούρτι, επίσης πολύ νοστίμη, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη η ποσότητα.

-Σουφλέ: Πράσσο με καπνιστό τυρί και σαλάμι. Αυτή η θερμιδοβόμβα είναι τόσο ωραία δεμένη μέσα στο πήλινό της και βγάζει τέτοια αρώματα που λες χαλάλι η πάχυνση, βουτώντας το ψωμί σου σε ό, τι λιωμένο μείγμα περίσσεψε.

-Κανονική, αληθινή λεπτοκομμένη τηγανητή πατάτα σε αρκετά καλό επίπεδο τραγανότητας και σε καλή ποσότητα.

-Brownie με παγωτό. Κοντεύει να γίνει εθνικό επιδόρπιο -μια χαρά ήταν.
Ηπιαμε ένα χύμα κρασί που δε θυμάμαι από που ήταν, ήταν όμως Ροδίτης-Σαββατιανό (άρα ίσως από αττικό αμπελώνα) και άρεσε σε όλους μας.

Περιττό να πω πως μέχρι τις 3:30 το μαγαζί ήταν φουλ γεμάτο.
Μας κέρασαν σφηνάκια γλυκό κρασί, μας μοίρασαν διαφημιστικά για το θεατρικό σήριαλ "ο κόκκορας" που παίζεται εκεί, επί τόπου, στο εστιατόριο, δύο φορές την εβδομάδα.

Οπωσδήποτε θέλω να πάω ξανά για μια εμπεριστατωμένη κρεατοφαγία και τυροφαγία, και γιατί όχι, βλέποντας και παράσταση μαζί. Οι τιμές ήταν νορμάλ, δώσαμε αν δεν κάνω λάθος €17/άτομο. Μια από τις πολύ καλές επιλογές στην περιοχή των Εξαρχείων.

09 Απρ 2015

boux