Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Κατ'αρχάς πρόκειται για ένα συνοικιακό μαγαζί που αμφιβάλλω αν έχει διαφημιστεί ιδιαίτερα. Νομίζω πως η φήμη του ταξιδεύει από στόμα σε στόμα. Αν θέλετε να το επισκεφθείτε να έχετε παρέα μαζί σας, θα περάσετε καλά. Συμφωνώ με τις προηγούμενες κριτικές ότι δεν είναι για ρομαντικά ραντεβού, θα έλεγα κυρίως λόγω χώρου.

Το μαγαζί βρίσκεται σε περιοχή τριγυρισμένη από πολυκατοικίες, δεν βλέπει με την καμία θάλασσα αλλά δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα αυτό. Θα το βρείτε ένα στενό πίσω από τη γνωστή και πολυσύχναστη Παναγή Τσαλδάρη στο ύψος προς λεωφόρο Λαμπράκη. Το πάρκινγκ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, τουλάχιστον τις καθημερινές. Ο χώρος αδιάφορος αλλά πεντακάθαρος, περιβάλλεται με τζαμαρία και είναι με ξύλινη επένδυση, σαν ημιυπαίθριος. Δεν πρόκειται για μεγάλο μαγαζί, ούτε για ιδιαίτερα ευρύχωρο. Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν τα τραπέζια για 4 άτομα να ήταν πιο ευρύχωρα. Κατά τ'άλλα είναι μια ψαροταβέρνα που απευθύνεται ακριβώς στον κόσμο που κατοικεί τριγύρω. ΛΑΪΚΗ συνοικία (και δεν ντρεπόμαστε καθόλου για τα μέρη μας).

Η επίσκεψη μας έγινε Μεγάλη Δευτέρα 6/4/2015 από 4 άτομα στις 22:00 το βράδυ.

Αρχικά να πω πως για την ημέρα το μαγαζί είχε πληρότητα στο 60-70%, αρκετά ικανοποιητικά νομίζω. Οπότε μάλλον κάνουν καλά τη δουλειά τους και οι όποιες αναστολές είχα εξανεμίστηκαν.

Ο κατάλογος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο στο Ταξιδεύοντας, ούτε θα βρείτε πολύ περίεργες συνταγές. Θα βρείτε καλοετοιμασμένα πιάτα με καλή ποιότητα πρώτων υλών. Ίσως σε αυτό βοηθάει και η καταγωγή της ιδιοκτήτριας-μαγείρισσας που είχε πατέρα με μαγαζί με είδη αλιείας και την προσέχουν οι ψαράδες, όπως διάβασα σε διαδικτυακό άρθρο. Λογικά πάντως επειδή και η ιχθυόσκαλα είναι σε πολύ κοντινή απόσταση, θα έχουν προνοήσει να πηγαίνουν οι ίδιοι να προμηθεύονται τα καλούδια της θάλασσας.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται νόστιμο ψωμάκι με λάδι και ρίγανη, ελαφρώς αλατισμένο. Η πλάκα ήταν από το διπλανό τραπέζι που ήταν 10 μεγάλοι και 5-6 παιδιά, και έλεγαν με διάθεση χιούμορ στα μικρά "φάτε όσο περισσότερο ψωμί μπορείτε". Τι απλός και χαλαρός που είναι ο κόσμος! Μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια που έβγαινα με τους δικούς μου (όχι ότι τώρα δεν βγαίνουμε).

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ που δεν ήρθαν ποτέ. Είδαμε ότι άργησαν να έρθουν και μόνο αφού τους το θυμήσαμε μας είπαν ότι δεν υπήρχαν. Κανένα πρόβλημα.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Μας ήρθε μια γαβάθα με φρεσκοτηγανισμένες και νοστιμότατες πατάτες, αλατισμένες επαρκώς. Λογικά είναι η πιο στάνταρ παραγγελία. Άργησαν να έρθουν (κρίνοντας από άλλα μαγαζιά) αλλά άξιζαν. Ξεκινήστε από αυτές.

- Τυροκαυτερή στα 2.5 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο γιατί δεν μου φάνηκε χειροποίητο αλλά του εμπορίου. Πιο πολύ θύμιζε τυροσαλάτα. Ίδια ακριβώς γεύση έχω δοκιμάσει και σε άλλα καταστήματα. Καλύτερα να δοκίμαζα το σαγανάκι (στα 4 ευρώ πληροφοριακά).

- Κυδώνια στα 10 ευρώ. Νοστιμότατα και ολοζώντανα, μόλις έριχνες το λεμονάκι αντιδρούσαν. Όλα ανοικτά. Μάλιστα παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.

- Καλαμάρι γεμιστό στα 12 ευρώ. Καλοψημένο και καθόλου λάστιχο, φαγώθηκε όλο και αρκετά ευχάριστα. Η γέμιση μου άρεσε καθώς εκτός από καλής ποιότητας φέτα και τομάτα, υπήρχε και κουκουνάρι που έδινε το κάτι διαφορετικό στο αποτέλεσμα.

- Καβούρι παϊδάκι στα 14 ευρώ. Υπήρχε αστερίσκος στον κατάλογο για κατεψυγμένο αλλά μετα βεβαιότητας μπορώ να πω πως ήταν πολύ νόστιμο με συνοδεία λαδολέμονου. Πρέπει να έχει μεγάλο σουξέ στο κατάστημα.

- Γαριδομακαρονάδα. Στον κατάλογο είναι σβησμένο με μπλάνκο το πιάτο όπως και η τιμή και δυστυχώς δεν μπορώ να σας ενημερώσω για το κόστος. Να πω πάντως εδώ πως ενώ ζητήσαμε για 1-2 άτομα την ποσότητα, αυτή μας ήρθε με μια πιατέλα για 3-4 άτομα. Ίσως βέβαια παίζει ρόλο και το πρόσωπο που ήταν στο τραπέζι μαζί μας καθώς γνωρίζονται με τον ιδιοκτήτη. Θα πω λοιπόν πως είναι από τις καλύτερες γαριδομακαρονάδες που έχω φάει. Καλοβρασμένα αλλά όχι "νιανιά" τα μακαρόνια και η σάλτσα ακριβώς τόση όση χρειάζεται για να μην καλύπτει τα πάντα. Γευστική σαλτσούλα και με 6-7 (ακαθάριστες) γαρίδες. Σημειώνω εδώ πως υπήρχαν και αρκετές πολύ ψιλές καθαρισμένες γαριδούλες αλλά και μικρά κοχυλάκια. Μην ξεχάσετε να ρίξετε από πάνω τριμμένο τυράκι και να πασπαλίσετε και πιπεράκι.

- Από ποτά πήραμε 2 ουζάκια Πλωμάρι (μου διαφεύγει η τιμή), μια Άλφα weiss 500άρα λογικά στα 2.5 ή 3 ευρω και ένα αναψυκτικό Sprite 1.5-2 ευρώ.

Σημειώνω εδώ πως υπάρχει επιλογή από 5-6 ετικέτες μπύρας, τις πιο εμπορικές μεν ΑΛΛΑ με καλή ποικιλία και αξιοπρεπέστατη τιμολόγηση στα 2.5 ευρώ. Επίσης το κρασί υπάρχει σε χύμα λευκό και κόκκινο στα 2.5 ευρώ τα 500 μλ.

Στον κατάλογο παρατήρησα πως γαύρος-μαρίδα-αθερίνα και καλαμαράκια τηγανιτά κοστολογούνται στα 7 ευρώ η μερίδα.

Το κόστος για να φάτε καλά είναι περίπου στα 20-25 ευρώ πιστεύω.

Η εξυπηρέτηση ήταν αξιοπρεπέστατη με τον ιδιοκτήτη να κινείται σε όλο τον χώρο και να μας παίρνει και την παραγγελία. Οι χρόνοι ίσως ήταν ένα κλικ πιο αργοί από το κανονικό αλλά δεν μας "χάλασε" γιατί ότι γευτήκαμε ήταν νοστιμότατο (πλην της τυροκαυτερής που ήρθε και πρώτη). Σε σύγκριση με το Ταξιδεύοντας, δεν θα δείτε να σας αλλάζουν πιάτα και μαχαιροπίρουνα ενώ για γλυκά δεν ξέρω τι παίζει καθώς αποχωρίσαμε ελαφρώς νωρίτερα από το ζευγάρι που μας έκανε το τραπέζι. Συγκριτικά πάντως ανάμεσα στα 2 βάζω πιο πάνω το Ταξιδεύοντας από εξυπηρέτηση (χωρίς να προβληματίζομαι και για του Ψαροκόκκαλου).

Συμπερασματικά θα πω: Πρόκειται για ένα ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ μαγαζί με αξιοπρεπή τιμολόγηση. Ποιοτικά υλικά και με γεύσεις που σε κάνουν να θες να το ξαναεπισκεφθείς, ίσως όχι πολύ σύντομα λόγω και του είδους του φαγητού που προσφέρουν γιατί δεν μιλάμε για σουβλατζίδικο. Υπάρχει μεράκι γι'αυτό που κάνουν και γι'αυτό και οι πιστοί θαμώνες που γνωρίζονται με το αφεντικό.

Όχι εδώ δεν υπάρχει κανένα PR, εδώ όποιοι έρχονται το κάνουν για να φάνε καλά. Και πιστέψτε με, το στομάχι μου μετά ήταν σαν να είχα φάει φρούτα... της θάλασσας...