Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Χρόνια τώρα (αλλά και λόγω εργασίας-όλη μέρα στους δρόμους) είμαι αναγκαστικά και γνωστης του γρήγορου και πρόχειρου φαγητού. Γρήγορο και πρόχειρο δεν σημαίνει όμως απαραίτητα βρώμικο και κακό.

Ο ανταγωνισμός στα σάντουιτς ήταν ανέκαθεν μεγάλος. και φυσικά τα τελευταία χρόνια η χώρα μας έχει εξελιχθεί και σε αυτό το έδεσμα (αν και τα καλύτερα φτιάχνονται σε εκλεκτά μαγαζιά της Ιβηρικής χερσονήσου). Ψάχνοντας για ένα πραγματικά καθαρό σαντουιτσάδικο, με άριστες πρώτες ύλες και σε λογικές τιμές, κατέληγα πάντα στο Απολλώνιο, είτε της γειτονιάς μου, είτε άλλων προαστίων. Ήταν άλλωστε και μια ασφαλής επιλογή.

Τώρα πολλοί στο παρόν σάιτ έχουν αναφερθεί θετικά για το Guarantee στο κουκάκι σαν την top επιλογή. Όμως πέρα από το γευστικό αποτέλεσμα και τις καλές πρώτες ύλες, ένας καλός γνώστης του όλου θέματος θα κρίνει και την ομορφιά-καλαισθησία και καθαριότητα του χώρου αλλά και τις τιμές που κανείς θα πληρώσει να φάει.

Το Απολλώνιον εσωτερικά (και αναφέρομαι και στα περισσότερα καταστήματα της αλυσίδας) είναι ένας πανέμορφος και πεντακάθαρος φούρνος-ζαχαροπλαστείο-σαντουιτσάδικο. Πατώματα που γυαλίζουν, μεγάλες βιτρίνες-ψυγεία και τα σάντουιτς κατά παραγγελία φτιάχνονται πάντα μπροστά στα μάτια του πελάτη από ολόφρεσκα υλικά (και ψωμί). Οι κοπέλες που τα παρασκευάζουν φορούν απαραίτητα ναύλον γάντι που αλλάζεται τακτικά και γενικώς εδώ τηρούνται πιστά οδηγίες και προδιαγραφές υγιεινής.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα από πολύ καλή μέχρι άριστη. Δεν είχα ποτέ παράπονο.

Και φτάνω στις γεύσεις

Το all-time classic σάντουιτς με κοτόπουλο στήθος, μαρούλι και coleslaw είναι πάντα ολόφρεσκα και φρέσκο-παρασκευασμένο. Κοστίζει μόνο 2,5 ευρώ (!!! ) και είναι ένα πλήρες γεύμα, τεράστιο σε μέγεθος. Απουσιάζουν τα λιπαρά και συστήνεται και για όσους κάνουν δίαιτα (στην τελική ας το μοιραστούν και με κάποιον άλλον). Σε ξετρελαίνει και μόνο η μυρωδιά του.

Το σάντουιτς με την ομελέτα είναι πολύ χορταστικό επίσης (3,5/4 και κάτι παραπάνω από 3 ευρώ). Αν βάλεις σολομό στο σάντουιτς σου φτάνεις άνετα τα 4 ευρώ αλλά και πάλι αξίζει (όχι όμως σαν το κοτόπουλο στήθος με coleslaw).

Ο καφές του είναι καλός σχετικά (3/4) και μπορείς να κάτσεις να τον πιεις στα τραπεζάκια έξω ή στο σχετικά άνετο διαμορφωμένο με ναύλον χώρο δίπλα στο κυρίως κατάστημα.

Το ψωμί είναι λίγο ακριβό και δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως φαίνεται καλό.

Τα σφολιατοειδή που έχω φάει κατά καιρούς είναι καλά και φρέσκα. Μου έκανε και δω εντύπωση η φρεσκάδα των υλικών (τυρί, σπανάκι, αλλαντικά, κτλ. )

Guarantee Vs Απολλώνιο σημειώσατε διπλό. Γρηγόρης και Everest βρίσκονται αρκετά πίσω σα σαντουιτσάδικα.