Bar Restaurants - Κεραμεικός, Αθήνα

Σαν λάτρης των αυγών, οι κριτικές των μαγαζιών που προσφέρουν brunch είναι διαρκώς στο πεδίο αναζήτησής μου. Δυστυχώς ο αγαπημένος μου Κ., που σχεδόν πάντα με συνοδεύει όπου και να του προτείνω, πιστεύει ότι η τάση εμπεριέχει λίγο κοροιδία και ψώνιο, οπότε είμαι επιλεκτική στο τί θα δοκιμάσω.

Ακούγοντας τα σχόλια για το brunch του Nixon και διαβάζοντας τον κατάλογό του στο ιντερνετ, ήθελα να το επισκεφτώ απεγνωσμένα.
Έτσι λοιπόν, την Κυριακή των Βαίων βρεθήκαμε τέσσερα άτομα στον Κεραμεικό. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση δύο μέρες πριν.

Καθίσαμε σε τραπέζι στον πρώτο χώρο του μαγαζιού. Υπάρχει και διπλανή αίθουσα στην οποία γίνονται και προβολές ταινίας, οπότε και αρκετά πιο σκοτεινή.
Στο σημείο που καθίσαμε τα τραπέζια είναι πολύ στριμωχτά μεταξύ τους και μικρά. Αν είστε πάνω από δύο καλό θα είναι να ζητήσετε καναπεδάκι, που είναι σαφώς πιο άνετο και μπορείς να χαλαρώσεις.
Μας έφεραν αμέσως νερό βρύσης.

Παραγγείλαμε 2 αυγά florentine, 1 benedict, 1 με σολομό, ένα sloppy joe και pancakes με νουτέλα και μπισκότο.

Τα florentine που δοκίμασα είχαν άψογο ποσάρισμα, το αυγό βουτυρένια υφή και φρεσκότατο, το σπανάκι κράταγε στο δόντι, τέλεια καρυκευμένο πάνω σε φρυγανισμένο ψωμάκι με αρκετή σος hollandaise. Αν και η κανονική εκτέλεση των florentine είναι με σος mornay (σαν μπεσαμέλ), το πιάτο με άφησε απόλυτα ικανοποιημένη. Οι εντυπώσεις ήταν εξίσου εξαιρετικές και για τα άλλα δύο πιάτα.

Το sloppy joe, είναι η επιτομή του junk: ψωμάκι burger, κιμάς, cheddar, πατάτες τηγανητές και sour cream, με λίγη σαλάτα, μοιράστηκε στα τέσσερα και φαγώθηκε αμέσως. Οι άντρες της παρέας θεωρούσαν ότι έπρεπε να πάρουμε δύο, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα με βάραινε αρκετά.
Τα pancakes σωστή ποσότητα για τέσσερα άτομα, αλλά όχι τόσο αφράτα. Έμοιαζαν πιο πολύ με κέικ, αλλά από γεύση ήταν πολύ καλά.

Το σέρβις ευχάριστο, γρήγορο αλλά όχι διεκπεραιωτικό. Ζητήσαμε να μας φέρουν το sloppy joe μετά τα αυγά και όντως έτσι έγινε, οπότε εκτίμησα ιδιαίτερα την σερβιτόρα που μέσα στον πανικό είχε το νου της για το πότε θα τελειώσουμε για να παραγγείλει το σαντουιτς, ιδίως όταν το brunch δεν έχει πρώτα, δεύτερα, κυρίως.

Μετανιώσαμε λίγο που δεν δοκιμάσαμε τα burger του. Οπτικά τουλάχιστον ήταν λαχταριστά.
Για τα παραπάνω με τρεις καφέδες και ένα κοκτειλ μιμόζα, 18 ευρώ περίπου το άτομο.

Το Nixon σερβίρει από τα καλύτερα αυγά ποσέ της Αθήνας. Θα το επισκεφτώ σίγουρα ξανά, χειμώνα και σε καναπέ κατά προτίμηση. Πρέπει άλλωστε να δοκιμάσω κάποιο από τα burger...