Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Επιστροφή στο καθήκον (;) μετά από μεγάλη αποχή λόγω συνεχών επαγγελματικών υποχρεώσεων στο εξωτερικό (Αγαπητό ask4food, αφού βάλουμε τη δυνατότητα για κριτικές στην υπόλοιπη Ελλάδα, να προχωρήσουμε και στο εξωτερικό;: -)). Αφορμή για την επιστροφή στις επάλξεις αποτέλεσε η γνωστή – πλέον – πρόσφατη συνεύρεση…

Επίσης, μετά από σκέψη και διαβούλευση, μπαίνει σε εφαρμογή και η ιδέα για μια διαφορετική παρουσίαση των σκέψεων, με μια συνοπτική περιγραφή των τεσσάρων κριτηρίων που βαθμολογούνται και ένα πρόσθετο – αλλά πολύ σημαντικό – κριτήριο. Την απάντηση στο ερώτημα: «Θα ξαναπάς;» Έτσι, οι φίλοι αναγνώστες θα έχουν γρήγορα μια γενική εικόνα ενώ μετά θα ακολουθεί η «Σάλτσα» για όσους θέλουν περισσότερες (χρήσιμες αλλά και άχρηστες! ) πληροφορίες.

ΣΥΝΟΨΗ: 2 άτομα, Μ. Τετάρτη, 9 μ. μ.
Γεύση: 4 – Από τα νοστιμότερα burger, ψημένο όπως ζητήθηκε (medium rare), τραγανές πατάτες τηγανιτές και σπιτική κέτσαπ.
Εξυπηρέτηση: 2 – Πολύ τυπική, χωρίς το κάτι παραπάνω. Στα μείον η δύο φορές «αναζήτηση» χαρτοπετσέτας.
Χώρος: 3 – Συμπαθητικός ζεστός χώρος συνδυασμού «βιομηχανικού» και ξύλου. Στα μείον το κάπνισμα που επιτράπηκε δίπλα μας, ευτυχώς προς το τέλος της παρουσίας μας.
VfM: 2 – Δύο burger, μία σαλάτα, 2 ποτήρια κρασί, αζήτητο εμφιαλωμένο νερό, 48,50 ευρώ.
Θα ξαναπάς; ΟΧΙ – αν και πολύ νόστιμο, 25 ευρώ το άτομο για burger δεν θα τα δώσω.

ΣΑΛΤΣΑ:
Μεγάλη Τετάρτη, κοντά 9, βόλτα προς αναζήτηση της αμαρτωλής τροφής. Η αλήθεια είναι ότι για το διπλανό burgerάδικο πηγαίναμε (το οποίο μετακόμισε λίγα μέτρα απέναντι και θα άνοιγε από Τρίτη του Πάσχα), οπότε εν τέλει είπαμε να δοκιμάσουμε το MOOUU κι ας ήμασταν λίγο υποψιασμένοι για τις τιμές του.
By the way, μπαίνοντας μπήκε πίσω μας μια άλλη παρέα που εκείνη την ώρα ακούσαμε ότι τους είχαν κατευθύνει από το αδελφό παραδιπλανό Σαρδελάκι. Πού να φανταζόμασταν ότι φεύγοντας θα βλέπαμε και τους δίσκους με τα θαλασσινά να σερβίρονται στην παρέα αυτή! Συγκοινωνούντα δοχεία κανονικά!

Ο χώρος είναι αρκετά «τυπικός» με μεγάλους πάγκους και μικρότερα τραπέζια, και μια μεγάλη μπάρα. Όταν μπήκαμε είχε λίγο κόσμο που όμως αυξήθηκε σταδιακά, ως τα ¾ πληρότητας. Μια μικρή επιφύλαξη για τη φασαρία όταν το μαγαζί θα είναι γεμάτο. Η μουσική ήταν «ρυθμική» αλλά και διακριτική, στη σωστή ένταση.

Πριν την παραγγελία, στο τραπέζι έφτασε το εμφιαλωμένο νερό (1,50 ευρώ) και ψωμί (3 ευρώ) με τρία είδη αλατιού. Πώς λέμε ψωμί κι αλάτι; Ακριβώς. Α, και 4 ελίτσες. Μας προετοιμάζουν για κάτι; Ξέρουν κάτι και δεν μας το λένε; Το νόημα είναι αλήθεια δεν το κατάλαβα ούτε από γευστικής απόψεως.

Ο κατάλογος συνοπτικός όσον αφορά τα κρέατα (άλλωστε το μαγαζί είναι ακριβώς αυτό: κρεατάδικο), με 5-6 σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και 2-3 επιδόρπια. Τα κρεατικά, τα περισσότερα (rib eye Ουρουγουάης, black angus, κ. λπ. ) από 15 ευρώ και πάνω η μερίδα.

Συζητώντας την παραγγελία μας ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:
- To burger τσιμπημένο, ε;
- Όντως, 13,5 ευρώ για burger…
- Ποια 13,5, αφού 12 κάνει…
- Όχι 13,5 κάνει το δικό μου!
- Μα πού το βλέπεις στον κατάλογο, ένα burger υπάρχει και έχει 12 ευρώ!
Να μην τα πολυλογώ, ο ένας κατάλογος το είχε 12 (τυπωμένο) και ο άλλος 13,5 ευρώ (με το χέρι). Δεν το λες και καλή εντύπωση…

Παραγγείλαμε τη σαλάτα «Mesclun» (7 ευρώ) με πρασινάδες, πράσινο μήλο, πορτοκάλι, σταφίδες, ντοματίνια και κροκάν φουντουκιού. Πολλά «φρούτα» για τα γούστα μου αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, χωρίς κάτι να γίνεται έντονο ώστε να κλέβει την παράσταση από αυτό που παραγγέλνεις: μια πράσινη σαλάτα.

Το burger MOOUU έρχεται γαρνιρισμένο με ένα αυγό μάτι, μανιτάρια, πατάτες τηγανιτές και τη σπιτική κέτσαπ. Το ψωμάκι πολύ καλό – κρατά το μεγάλο και ζουμερό black angus μπιφτέκι, ψημένο όπως παραγγέλθηκε: medium rare. Επειδή δοκίμασα και από το δεύτερο burger που παραγγέλθηκε well done, πράγματι μπορούσες να γευτείς τη διαφορά στο ψήσιμο. Το λιωμένο τυρί και τα (χοντρά) κομμάτια μπέικον συμπλήρωναν άριστα το πακέτο.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η εξυπηρέτηση τυπική, σε σωστούς χρόνους, αν και χρειάστηκε να ζητήσουμε 2 φορές χαρτοπετσέτες που προσφέρθηκαν με φειδώ.

Σύνολο λοιπόν, μαζί με 2 ποτήρια κρασί Αβαντίς (5 ευρώ έκαστο), 48,50 ευρώ. VfM; Σίγουρα η ποιότητα είναι υψηλή, τόσο στο κρέας όσο και στο ψήσιμο (αν και για καλύτερη άποψη θα πρέπει να δοκιμάσει κανείς και κάποιο άλλο κρεατικό πιάτο με το οποίο όμως ο λογαριασμός θα ανέβει). Και παρόλο που γενικά η ποιότητα πρέπει να πληρώνεται, στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πληρώνεται πολύ ακριβά.