Ψαροταβέρνες - Γλυφάδα, Αθήνα

Πήγαμε στο "Ψαρούλη" αφού διαβάσαμε τις κριτικές στο ask4food.

Ο Ψαρούλης προσφέρει καλό φαγητό και εμπειρία.

Οταν ο πελάτης κάθεται στο τραπέζι διαπιστώνει ότι βρίσκεται είτε στο βυθό της θάλασσας είτε σε ένα ενυδρείο, γιατί οι τοίχοι είναι βαμμένοι ανοιχτό τυρκουάζ με ζωγραφιστά ψάρια που κολυμπούν πάνω απο το κεφάλι σου και ένα χοντρό πλοκάμι, ευτυχώς αρκετά ψηλότερα απο εσένα, να καραδοκεί. Απο παιδί με μάγευε ο βυθός, με μιά μάσκα ψαχούλευα τα βραχάκια και τις αμμούδες, παίζοντας με τα ψάρια που πλησίαζαν ή μαζεύοντας άδειες αχιβάδες. Μου άρεσε που βγήκε αυτή η ανάμνηση με την είσοδό μας, στο μαγαζί.

Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι άλλη μία εμπειρία αν είσαι ψηλός ή μετρίου αναστήματος. Κάθισα στη καρέκλα και κάπως βούλιαξα, φοβήθηκα ότι θα χτύπαγαν τα γόνατά μου στο πάτωμα γιατί ήταν πολύ χαμηλή για μένα, ευτυχώς ήταν και το τραπέζι χαμηλό. Η παρέα μου που είναι μετρίου αναστήματος καταχάρηκε με τις σχολικές καρέκλες, επιτέλους όλοι γίναμε του ιδίου ύψους!!! Εβαλα το παλτό μου πίσω απο το κάθισμα, όμως σερνόταν στο πάτωμα, καλό θα ήταν το εστιατόριο να είχε ένα καλόγερο να κρεμούν οι πελάτες τα πανωφόρια τους.

Επι της ουσίας τώρα, Μάμ!
Πήγα δίπλα στο ψαράδικο που δεν μύριζε ψαρίλα, για να διαλέξω το κυρίως πιάτο, πήρα ένα μπακαλιάρο που θα γινόταν ψητός. Ηρθε μετά στο τραπέζι μας ο ευγενικός σερβιτόρος μας πρότεινε κάποια πράγματα και παραγγείλαμε, 1+1 καραφάκια κρασί λευκό, ζοχούς (καλοί), κριθαρωτό με γαρίδες, το ψητό ψάρι και λουκουμάδες στο τέλος. Μας έφερε κατ' αρχήν ένα μπωλάκι με πολύ καλή χειροποίητη ταραμοσαλάτα η οποία έγινε αιτία να φάμε όλο το ψωμί (κακό γιατί ήταν προ φαγητού) και να παραγγείλουμε μετά κι άλλο. Το κριθαράκι ήταν λίγο μαλακό αλλά όχι λασπωμένο, οι γαρίδες ήταν καθαρισμένες αρκετά μεγάλες, νόστιμες και είχαν γεύση θάλασσας.

Αυτό το τελευταίο φέρνει μία χαρωπή ανάμνηση, καλοκαίρι με το μπαμπά μου που ψάρευε απο χόμπυ, να τυλίγουμε το παραγάδι και παράλληλα να ψήνουμε γαρίδες, σε αυτοσχέδια σχάρα, τόσο ώστε να διατηρούν το άρωμα τους, χωρίς να χάνουν τη σφριγηλότητά τους. Ο ψήστης του Ψαρούλη είναι θεός και γι' αυτό! Ο μπακαλιάρος ήταν ολόφρεσκος, τον ξεκοκκαλίσαμε αργά, ήταν σκέτη απόλαυση. Μετά ήρθε μία πιατελα με φρεσκοτηγανισμένους λουκουμάδες σε σιρόπι με κανελλίτσα. Είχαμε φάει πολύ +το ψωμί, πέσαμε και στους λουκουμάδες και σκάσαμε. Πληρώσαμε 40 ευρώ.

Βγαίνοντας βλέπουμε ένα stand τύπου μαυροπίνακα να γράφει "Ψαρόσουπα 8 ευρώ". "Εμείς γιατί δεν πήραμε ψαρόσουπα; " ρώτησα τη παρέα μου. " Ούτε το κατάλογο με τους μεζέδες είδαμε ", απάντησε εκείνος. Χμμμμ! Την άλλη φορά που θα πάμε θα επιμείνουμε να δοκιμάσουμε και τα άλλα..