Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Με την προτροπή μιας φίλης μου και με τη δικαιολογία ότι "αφού δε βγαίνουμε συχνά τον τελευταίο καιρό, ας πάμε και κάπου που θα μας κοστίσει κάτι παραπάνω", βρέθηκα στο Vezene πριν 1 εβδομάδα. Παρασκευή μεσημέρι έκανα κράτηση για το ίδιο βράδυ και υπήρχε διαθεσιμότητα για τη βάρδια που μας ενδιέφερε (20:30) και με ενημέρωση ότι θα μπορούσαμε να καθίσουμε μέχρι τις 22:20. Δε γνωρίζω αν είναι πάγια τακτική αυτή, αλλά εμάς δε μας ενόχλησε στην παρούσα φάση.

Φτάσαμε, λοιπόν, στο εστιατόριο, το οποίο το βρίσκεις εύκολα και σε κοντινή απόσταση βρίσκεις και θέσεις πάρκινγκ. Είχα ζητήσει να μας βάλουν σε τραπέζι κοντά στη τζαμαρία-μπαλκόνι και όντως το τήρησαν. Άλλωστε εκείνη την ώρα υπήρχαν αρκετά άδεια τραπέζια που στην πορεία γέμιζαν, κυρίως μετά τις 10, κάτι που μου έκανε εντύπωση. Ο χώρος όμορφος, μικρός και να δίνει την αίσθηση του "κλασάτου", με την απόσταση μεταξύ των τραπεζιών να είναι οριακή και με το μπαρ στο background.

Οι υπάλληλοι ντυμένοι στα μαύρα, να κινούνται αθόρυβα και διακριτικά και να εξηγούν ό, τι τυχόν απορία είχαμε. Πολύ ευγενική η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και χαμογελαστή. Αφού μας έφερε τους καταλόγους (μία καρτέλα με ξεκάθαρα τα πιάτα, τα οποία είναι όσα πρέπει για να μπορείς να αποφασίσεις τι θα επιλέξεις), μας έφερε μια πιατέλα με το ψάρι της ημέρας φαρδύ πλατύ. Αμέσως μετά μας έφερε τον δίσκο με τα κομμάτια κρέατος (ωμά όλα αυτά εννοείται, οπότε όποιος δε μαγειρέυει, μπορεί και να μην αντέχει την εικόνα τους) και πολύ επεξηγηματικά μας ανέφερε ποιο κρέας αντιστοιχεί σε κάθε πιάτο του μενού και πώς προτείνεται το ψήσιμο (από πολύ λίγο έως καλοψημένο).

Στην πίσω πλευρά της καρτέλας του μενού έχει τις επιλογές ποτού-κρασιού, οι οποίες είναι πάρα πολλές για όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε από ένα κοκταίηλ (οι τιμές του είναι 10-14 ευρώ αν θυμάμαι καλά), το οποίο μας ήταν τέλειο για όλη τη διάρκεια του δείπνου.

Εμείς είχαμε όρεξη για κρέας κι έτσι κινηθήκαμε με την παρακάτω επιλογή και με τη σειρά που τα αναφέρω, καθώς ρωτηθήκαμε και τα ζητήσαμε έτσι:
-σαλάτα με βαλεριάνα (!!! )
-πίτσα με μελιτζάνα και καπνιστό τυρί μετσοβόνε (πολύ καλή, με 5 τετράγωνα κομμάτια)
-γιουβέτσι (πεντανόστιμο, με το κρέας να λιώνει στο στόμα και κριθαράκι με τρούφα και τυρί ωραία λιωμένο χωρίς να το βλέπεις)
-κρέας skirt καλοψημένο (σερβιρισμένο σε ζεστή πιατέλα, κομμένο σε μπουκιές και συνοδευόμενο με ψητές πατάτες, λωρίδες ψητού καρότου και κολοκυθάκι... κορυφαίο!! )

Οι μερίδες ήταν αρκετές και είχαμε χορτάσει πριν μας έρθει το κρέας, αλλά δε γινόταν να μην φάμε και από αυτό! Να πω την αλήθεια, επειδή το εστιατόριο δίνει την εντύπωση του πολύ προσεγμένου και ακριβού, περίμενα πως θα είχε μερίδες γκουρμέ, κάτι που με διέψευσε εντελώς και σε κάθε του πιάτο. Επίσης, επειδή μας περίσσεψε λίγο κρέας, η σερβιτόρα μας ρώτησε αν θέλουμε να το πακετάρει για να το πάρουμε μαζί μας, κάτι το οποίο το δεχτήκαμε. Το έφαγε ο άντρας μου με το που έφτασα σπίτι κι ενώ είχε κρυώσει και ξετρελάθηκε.

Από μόνες μας καταλάβαμε πως η ώρα είχε πάει 22:15 όταν ζητήσαμε το λογαριασμό και φύγαμε μετά από 10 λεπτά. Όλο το βράδυ κανένας υπάλληλος δεν ήρθε να μας θυμίσει πως το τραπέζι το έχουμε μέχρι τις 22:20, οπότε δεν ξέρω τι λένε και πώς αν πρέπει ο πελάτης να φύγει για να αδειάσει το τραπέζι για επόμενη τυχόν κράτηση.

Ο λογαριασμός ήταν στα 103 ευρώ, από τα οποία τα 80 αφορούσαν το αρκετό φαγητό που πήραμε. Αν ξέραμε τις μερίδες, θα επιλέγαμε ένα λιγότερο, οπότε θα μας πήγαινε στα 70 ευρώ πιθανόν, αλλά τώρα που γνωρίζω τα πιάτα θα δυσκολευόμουν να επιλέξω ποιο δε θα γευόμουν...

Παρότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κάτω από 35 ευρώ, αξίζει να ξαναπάω οπωσδήποτε! Απλά δεν θα το κάνω στέκι...

2015-04-20 10:34:14

Σας ευχαριστούμε που επισκεφθήκατε το εστιατόριο μας! Χαιρόμαστε που γενικότερα είχατε μία ωραία εμπειρία.
Σας ευχαριστούμε για την ανταπόκριση, και ευχόμαστε να σας ξαναδούμε σύντομα.
Με εκτίμηση,
Η διαχείριση