Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Μ. Τετάρτη και είπαμε να ξεκινήσουμε τη πασχαλινή μας άδεια με έξοδο χαλαρά για φαγητό. Αν και Μ. εβδομάδα συνεχίζουμε να επιμένουμε σε κρέας. Και μιας και το μαγαζί ήταν στην wishlist μου είπαμε να το επισκεφτούμε. Τα Πετράλωνα τα τελευταία χρόνια έχουν πολύ μεγάλη ανάπτυξη σε τέτοιου είδους μαγαζάκια και ειδικά η οδός Τρώων έχει γεμίσει. Είχα πολύ καιρό να πάω και ενθουσιαστικά ευχάριστα. Νεολαία είχε κατακλύσει όλα τα μαγαζιά απ όσο μπόρεσα να δω απ την σύντομη βόλτα που έκανα μέχρι να πάω στον Κήπο.

Έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη φτάσαμε στον Κήπο της Τρώων κατά της 9:30, το πάρκινγκ δεν ξέρω αν ήταν λόγο ημέρας ήταν ευκολάκι με το που μπήκαμε στην Τρώων παρκάραμε.

Με το που φτάσαμε μας υποδέχτηκε ένας πολύ ευγενικός κύριος που μας έβαλε και στο τραπέζι μας, ήμασταν εκείνη την ώρα εμείς και άλλα 3 τραπέζια αλλά μέσα στο επόμενο μισάωρο είχε αρχίσει να γεμίζει από κάθε λογής ηλικίες. Ο χώρος είναι ωραίος και άνετος αυτό μου έβγαλε εμένα, δικαιώνει το όνομα του ως κήπος, γύρω γύρω είναι όλο πέτρα που έχει κρεμασμένα φυτά, παλέτες με διάφορα διακοσμητικά, γλάστρες, ξύλινα παράθυρα και μια μεγάλη ξυλόσομπα, τα τραπέζια είχαν την σωστή απόσταση μεταξύ τους, όλα καθαρά και περιποιημένα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, ο ένας σερβιτόρος που ήταν στο μαγαζί, φαντάζομαι και λόγο ημέρας ήταν μόνος του, ήταν πολύ καλός, γρήγορος και εξυπηρετικός, με γνώση όλων των πιάτων, δεν έχω κανένα παράπονο και να μας ρωτήσει αν μας άρεσαν τα πιάτα, τον διέκρινε μια αυθεντικότητα και ότι πραγματικά ενδιαφερόταν, δεν ξέρω αν είναι και ιδιοκτήτης αλλά μας έκανε να νιώσουμε πολύ άνετα.

Τα φαγητά ήταν όλα πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες, εγώ πάντως έσκασα, δεν περιμέναμε τέτοιες μερίδες ήταν και η κοπέλα μου πεινασμένη, που συνήθως παραγγέλνει αυτή για να μην παίρνω εγώ όλο τον κατάλογο αυτή την φορά αν και της το είπα ξέφυγε λίγο. Πάμε λοιπόν στα του μενού.

Όταν φτάσαμε μας έφεραν ένα ντίπ τυροκαυτερής με ψωμάκι 1€, το έχω ξαναγράψει δεν μου αρέσει αυτή η νοοτροπία, ρωτάς και μετά φέρνεις..

-Σαλάτα κήπος, μαρούλι, λάχανο, καρότο, μούρα και ρόδι απ όσο θυμάμαι, τεράστια και πολύ γευστική, δεν είχα ξαναφάει μούρο σε σαλάτα έδενε πολύ ευχάριστα με τα υπόλοιπα, (4/4) (7,50€)

-Πατάτες τηγανιτές, κομμένες στο χέρι και όχι τυποποιημένες πολύ νόστιμες, καλοτηγανισμένες και σε πολύ τίμια ποσότητα, (4/4) (3,00€)

-Φέτα με μέλι, νοστιμότατη με φύλλο σφολιάτας πολύ λεπτό και πολύ ωραίο τυράκι, δεν άγγιξε το τέλειο, είμαι σίγουρος ότι μπορεί να βελτιωθεί, (3/4) (5,00€)

-Σπετσοφάι, τέλειο, αριστούργημα, ίσως το καλύτερο που έχουμε φάει, δεν το τρώω το ψωμί παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και αυτή ήταν μία απ αυτές, το γλείψαμε το πιάτο, το λουκάνικο φοβερό να λιώνει στο στόμα, (4/4) (5,50€)

Αυτά από ορεκτικά και για κυρίως πήραμε

-Κεφτεδάκια σε πήλινο, με πολύ νόστιμη κόκκινη σάλτσα, λιωμένο τυράκι και μπόλικα κεφτεδάκια, δεν θυμάμαι ακριβώς 6 με 8 σίγουρα, θα προτιμούσα να ναι πιο σφιχτά τα κεφτεδάκια, παραλιώνανε για τα γούστα μου πάντα, δεν τρελάθηκα και εδώ θα μπορούσαν να ναι καλύτερα τα πράγματα, επίσης δεν συνοδεύονται
από τίποτα, ο κύριος που μας σέρβιρε μας είπε γιατί στην αρχή αλλά εκείνη την ώρα δεν πρόσεχα μου είχε φτάσει το στομάχι στην πλάτη, (3/4) (6,50€)

-Ριζότο κοτόπουλο, απλά μοναδικό, όπως έχει πει και ένας άλλος φίλος σε μια προηγούμενη κρητική τέτοιο ριζότο ούτε σε Ιταλικό εστιατόριο τόσο νόστιμο, είχα σκάσει αλλά δεν άφησα κόκκο ρύζι, το πιάτο της βραδιάς. Αν και όταν μου σερβιρίστηκε μου αναφέρθηκε ότι μπορεί να μην έχει ωραία εικόνα σαν πιάτο αλλά είναι πολύ νόστιμο εγώ οφείλω να το γράψω, σαν εικόνα όταν το πρωτοβλέπεις δεν λέει κάτι θα πρέπει να το διακοσμήσουν με κάτι για να έχει την εικόνα που του αξίζει, (4/4) (7,50€)

-Ήπιαμε 200ml ρακόμελο, εμένα μου έκανε πιο πολύ για ψημένη ρακί, όποιος έχει πάει Αμοργό ξέρει, πάρα πολύ καλή (3/4) (15€) το 3 στα 4 για την τιμή.

Η έξοδος στέφθηκε με επιτυχία, ο κήπος της Τρώων είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί σε μια πολύ όμορφη συνοικία, παρεΐστικο και με πολύ ωραίο φαγητό, αρκετά καλό vfm και σίγουρα θα το ξαναεπισκευτώ.

2015-04-15 14:15:25

Καλησπέρα σας.
Μολις διαβάσαμε την κριτικη σας.
Ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λόγια.
Ευελπιστούμε να σας ξανα δούμε.

2016-06-28 10:09:52
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την idis.