Σουβλάκι & Σχάρα - Ταύρος, Αθήνα

Μεσημέρι καθημερινής, επίσκεψη τεσσάρων ατόμων στο Bellisimo.
Εντάξει, δεν υπάρχουν και πολλά να πω γι αυτό το εστιατόριο. Σίγουρα το όνομα δεν είναι ταιριαστό στο στυλ του. Το “Bellisimo” παραπέμπει σε Ιταλικό εστιατόριο, ενώ το συγκεκριμένο είναι κάτι απ’ όλα.

Θέλεις ψητά σχάρας και σούβλας? Έχουμε!
Θέλεις σουβλάκια και τυλιχτά? Έχουμε!
Θέλεις πίτσες και μακαρονάδες? Έχουμε!
Θέλεις burgers και club σάντουιτς?
Θέλεις μαγειρευτά και λαδερά? Θα μου τα κάνεις κρόσια με τις ερωτήσεις τώρα? Φυσικά και έχουμε!

Για να μη κουράζεστε κι εσείς κι εγώ, το Bellisimo έχει ότι τραβάει η όρεξή σας.
Ο κατάλογος είναι τόσο μεγάλος και πυκνός που πελαγώνεις!
Ο χώρος απλά διεκπεραιωτικός. Μεγάλος, άνετος αλλά εντελώς λαϊκός. Όσοι δουν τη διακόσμηση του θα καταλάβουν… Οι θαμώνες είναι από μεμονωμένα άτομα που είναι περαστικά της περιοχής ή δουλεύουν εκεί τριγύρω και κάνουν το διάλλειμα τους μέχρι μεγαλύτερες παρέες.

Η εξυπηρέτηση μαγκιώρικη, όπως θα άρμοζε σε έναν τέτοιο χώρο. Γρήγορη και ατακαδόρα. Δεν καταλαβαίνεις εάν εσύ δίνεις παραγγελία ή αυτός σε κατευθύνει στα μονοπάτια που θέλει να ακολουθήσεις. Από μια φάση και μετά, ζαλισμένοι από τις πολλές προτάσεις και εναλλακτικές, απαντήσαμε ένα «κάνε μας έκπληξη και φέρε μας ότι νομίζεις».

Εμείς πήγαμε για έναν και μόνο σκοπό. Για να φάμε κρέας! Οπότε εκτός από τις πατατούλες και το απαραίτητο τζατζικάκι, όταν μας πρότειναν και καμιά σαλάτα, απαντήσαμε όλοι μαζί ένα βροντερό «όχι» και μας έπιασαν τα γέλια.
Είχαμε ήδη ενημερωθεί ότι η γουρουνοπούλα τους κάνει γρήγορα φτερά κι επειδή ήμασταν καλά διαβασμένοι, είχαμε κάνει κράτηση από την προηγούμενη ημέρα. Ήμασταν 4 άτομα και σκεπτόμασταν να πάρουμε γύρω στο 1,5 κιλό. Μου φάνηκε υπερβολή και μετά από αντιπρότασή μου στην παρέα και την καθοδήγηση του σερβιτόρου καταλήξαμε σε 1 κιλό γουρουνοπούλα και μισό κιλό αρνάκι σούβλας.

Γρήγορα προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας οι δύο πιατέλε και κατακλειστήκαμε από κτηνώδη ένστικτα! Έλαμψαν οι κυνόδοντές μας! Γιατί ότι και να λέμε, ο άνθρωπος είναι ένα ακόμα θηλαστικό. Μπορεί στο πέρασμα των χρόνων να εξευγενίστηκε και να κοντρολάρισε τα ένστικτά του, αλλά σε ένα τέτοιο θέαμα αυτά έκαναν πάλι την εμφάνισή τους ανεξέλεγκτα. Ποιος μπορεί να αντισταθεί στην θέα της σχεδόν καραμελωμένης πετσούλας από την γουρουνοπούλα?!
Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν από τις πιο νόστιμες που έχω δοκιμάσει. Ακόμα καλύτερη από αυτή που έχω πάρει σε χωριά έξω από την Καλαμάτα, που τις έχουν σε θερμοκοιτίδες πάνω στον δρόμο.

Από τις λίγες φορές που η πετσούλα ήταν άριστα ψημένη. Μου έχει τύχει στο παρελθόν να έχει τον αμάσητο και να καταντάει σκέτη ταλαιπωρία το να προσπαθείς να την φας. Αυτή ήταν άψογη! Αλλά και το κυρίως κρέας της ήταν ζουμερό και πολύ καλά ψημένο. Το όλο σύνολο, σωστότατο στο αλάτι του και τα πιπέρια του.

Η μερίδα του αρνιού ήταν όχι και από τόσο καλό μέρος του σώματος του αρνιού. Πολύ κόκκαλο και λίπος! Φυσικά εκεί είναι συνήθως και τα πιο νόστιμα σημεία του αρνιού. Επίσης πολύ καλά ετοιμασμένο.
Τρομάξαμε με τον εαυτό μας όταν είδαμε ότι είχαμε ξεκοκκαλίσει δύο πιατέλες από κρέας.

Πληρώσαμε 30 ευρώ για τα παραπάνω και κάτι αναψυκτικά που πήραμε. Στο τέλος μας κέρασαν και γιαουρτάκι και γλυκό συνοδευτικό.
Φύγαμε τρικλίζοντας, νοιώθοντας τις αρτηρίες μας να διαμαρτύρονται από αυτή την επίθεση λίπους αλλά ούτε κι αυτό δεν ήταν σε θέση να ξεκολλήσει το χαμόγελο ικανοποίησης που είχε σχηματιστεί στο πρόσωπό μας!

Εντάξει, το Bellisimo δεν είναι από τα εστιατόρια που θα φύγεις από την άλλη άκρη της Αθήνας για να το επισκεφτείς. Επίσης δεν είναι από αυτά που αν περάσεις από έξω θα πεις ότι σε τραβάει να το δοκιμάσεις. Όμως εάν βρεθείτε στην περιοχή δώστε του μια ευκαιρία. Το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από αυτό που θα περιμένατε…