Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Γενναίες μερίδες ποιοτικού φαγητού σε μια όαση από λεμονιές!!!!!!

Θα μπορούσα να συνοψίσω την άποψη μου για το Λεμονόκηπο με αυτή τη μοναδική πρόταση των εννέα λέξεων, αλλά σεβόμενη την επιθυμία σας για όμορφες περιγραφές ( από τις ψήφους σας, αυτό έκρινα: P ), αποφάσισα να γίνω πιο λεπτομερής!

Η πρώτη επίσκεψη έγινε κατά τύχη ένα καυτό βράδυ του Ιουλίου ενώ ψάχναμε με την παρέα μου ένα δροσερό μέρος για να τσιμπήσουμε κάτι στην ευρύτερη περιοχή της Φιλαδέλφειας. Ειλικρινά, δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα το καλοκαίρι! Όταν κάνει τρομερή ζέστη, δυσανασχετώ να φάω οποιοδήποτε φαγητό. Ιδρώνω και ξε - ιδρώνω μέχρι να αποφάω!

Ήμασταν μια παρέα τριών ατόμων και μόλις φτάσαμε, το μαγαζί ήταν γεμάτο και μέσα και έξω και η ώρα ήταν ήδη 11 το βράδυ. Η κοπέλα που μας υποδέχτηκε, ήταν ανεπιτήδευτα ευγενική και χαμογελαστή - κάτι που δύσκολα βλέπεις σε ώρες αιχμής- και είναι κάτι που εκτίμησα δεόντως σε εκείνη. Μας ενημέρωσε πως δεν υπάρχουν τραπέζια, ωστόσο μας πρότεινε να περιμένουμε μερικά λεπτά στον εσωτερικό χώρο, καθώς κάποια τραπέζια είχαν ζητήσει ήδη λογαριασμό και επομένως θα ήταν διαθέσιμα.

Όση ώρα περιμέναμε, άρχισα να περιεργάζομαι το χώρο. Ένα παλιό αρχοντικό του '30 - προσφυγικό ίσως;- μεταμορφώθηκε σε εστιατόριο με τεράστια επιτυχία! ΟΙ κολώνες ζωγραφισμένες στο χέρι, το ίδιο και οι καρέκλες, τα τραπέζια, οι μπορντούρες στους καθρέφτες, ακόμη και τα τζάμια αυτού του όμορφου, παλιού αρχοντικού, με τα υπέροχα παλιά πλακάκια, τα σκαλιστά έπιπλα και τα φωτιστικά από φυσικό γυαλί! Ο χώρος απλά απίστευτος! Σου βγάζει μια οικειότητα, μια θαλπωρή λες και δεν είσαι σε εστιατόριο, αλλά σε σπίτι ενός πολύ καλού φίλου ή συγγενή!!

Η αναμονή διήρκεσε 15 λεπτά ενώ η κοπέλα μας οδήγησε στον κήπο! Ο κήπος, Θεέ μου! - τι κήπος! Ήταν κατάμεστος με λεμονιές, είτε ανθισμένες είτε φορτωμένες με λεμόνια! Ήταν απλά απίστευτης ομορφιάς, δροσιάς και ευωδιάς!! Αρώματα, αρώματα παντού! Πολύ το χάρηκα!: -D

Ο κατάλογος περιέχει πιάτα γνώριμα, επομένως δεν ζητήσαμε την βοήθεια της σερβιτόρας. Παραγγείλαμε ένα ντάκο (τόσο νόστιμο! ), πατατούλες σπιτικές (σωστό μέγεθος και τραγανές! ), μια τυροκαυτερή (κατευρή τόσο - όσο! ), μπουρεκάκια Καισάρειας πειραγμένα (νοστιμότατα! ) και σαν κυρίως πιάτο πήραμε 1 κιλό χοιρινά πανσετάκια στα 17Ε. Έφτασε μια μεγάλη ξύλινη πιατέλα φορτωμένη με πατάτες, σως και 8-10 θεόρατα κομμάτια πανσέτας! Ειλικρινά ήταν τόσο μεγάλα που παρά την πείνας μας - ο ένας από τους 3 μας ήταν άντρας! - δεν καταφέραμε να φάμε όλο το κυρίως αφού σκάσαμε στο φαϊ! Για 17Ε, η ποσότητα ήταν κάτι παραπάνω από καλή! Όσο για την ποιότητα, όχι κάτι εξαιρετικό και άξιο ιδιαίτερης προσοχής, ήταν καλή και δεν είχαμε παράπονο!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με μισό λίτρο κόκκινο κρασί και 2-3 αναψυκτικά! Το νερό κατέφτασε σε κανάτα μόλις κάτσαμε μαζί με το καλαθάκι που περιέχει το ψωμί. Δεν χρεώθηκε σαν κουβέρ! (πολύ καλό αυτό! )

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και ευγενική, αξιοσημείωτο αν αναλογιστούμε ότι γινόταν ένας μικρός χαμός με τόσο κόσμο. 4/4

Τέλος, ξέρετε τι είναι να σηκώνεσαι από το τραπέζι με αναπνευστικά προβλήματα και να έχεις πληρώσει μόνο 32Ε - ήτοι κάτι περισσότερο από 10Ε το άτομο;! Vfm το λες και το παραλές και αυτό το μαγαζί μπορεί να το υποστηρίξει άνετα! Τα ορεκτικά του - που δεν είναι και λίγα και καλύπτουν όλα τα γούστα - όπως και οι σαλάτες του κυμαίνονται από τα 3Ε ως τα 6Ε και δεν μιλάμε για κάτι μικρές μεριδούλες αλλά για φυσιολογική ποσότητα!

Όχι μόνο το πρότεινα σε όλους τους γνωστούς μου που βολτάρουν στη γύρω περιοχή, αλλά πήγα και δεύτερη φορά και θα ξαναπάω παρ'όλο που δεν είναι και δίπλα μου σαν περιοχή. Η Φιλαδέλφεια σου βγάζει μια αίσθηση εξοχής που στην δική μου περιοχή δεν το νιώθεις εύκολα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα και για δική σας εξυπηρέτηση κλείστε τραπέζι!

Υ. Γ: Όταν έφτασε η πιατέλα με τα πανσετάκια, η σερβιτόρα έκοψε 5-6 λεμόνια από τη λεμονιά δίπλα μας και μας τα πρόσφερε με σκοπό να τα στύψουμε πάνω από το κρέας, λέγοντας μας μάλιστα ότι τα συγκεκριμένα διαφέρουν σε γεύση και οξύτητα από αυτά του εμπορίου. Δίκιο είχε! Θα μου πείτε ότι δεν είναι και κάτι αξιοσημείωτο το συγκεκριμένο γεγονός, αλλά για ένα άτομο που δεν έχει ζήσει στην επαρχία, όπως εγώ, ούτε έχει γευτεί κάτι απευθείας από τη μητέρα γη ή από κάποιο δέντρο, το γεγονός αυτό έμεινε χαραγμένο στη μνήμη μου, αφού ήταν τόσο όμορφο - σαν κίνηση από την κοπέλα - όσο και μοσχομυριστό από τα αρώματα της λεμονιάς! ;-)

Φιλιά, πολλά φιλιά!: -D