Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το Μάγευμα είναι ένα συμπαθέστατο συνοικιακό μαγαζάκι σε έναν άκυρο δρόμο του Κερατσινίου... αυτή είναι η εικόνα που σου βγάζει με την πρώτη πρόχειρη ματιά. Αν το έπαιρνες όμως με κάποιο τρόπο αυτούσιο και το μετακινούσες σε μια πιο γνωστή και πολυσύχναστη περιοχή με ανάλογο hype, μονομιάς οι ελαστικοί χαρακτηρισμοί θα μετατρέπονταν σε μια πιο σοβαρή και "gourmet" ποιοτική ανάλυση. Σαν τέτοιο λοιπόν θα το σχολιάσω και εγώ, σαν μαγαζί με την δυναμική να ανταποκριθεί σε υψηλού επιπέδου ανταγωνισμό και όχι σαν συνοικιακό μαγαζάκι που εξασφαλίζει πελατεία λόγω εγγύτητας.

Η τοποθεσία, όπως γίνεται εμφανές από την εισαγωγή δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, παρά μόνο την ευχαρίστηση του "ξετρυπώματος ψαγμένων μαγαζιών" και του... εύκολου παρκαρίσματος. Ο ίδιος ο χώρος είναι ιδιαίτερα συμπαθητικός, αποτελώντας μια minimal και σαφέστατα πιο μοντέρνα εκδοχή μιας ταβέρνας- παντοπωλείου, κατά την προσφιλή τακτική της επανεξέτασης των κλασικών στερεότυπων που έχουμε συνηθίσει. Το αποτέλεσμα χωρίς να εντυπωσιάζει είναι απόλυτα επιτυχημένο καθώς καταφέρνει και δημιουργεί ευχάριστη αίσθηση, χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Το φαγητό ακολουθεί μια παρόμοια τακτική ισορροπώντας ανάμεσα στο gourme και στην παράδοση. Πιάτα καλοστημένα και στολισμένα, με παραδοσιακές όμως βάσεις γευστικά και χωρίς υπερβολές. Οι ποσότητες είναι άκρως ικανοποιητικές αν δεν σκοπεύετε να σκάσετε. Οι τιμές στα περισσότερα είναι αρκετά καλές, αν και το πολυδιαφημισμένο κοντοσούβλι είναι κάπως ακριβό για την ποσότητα του, και όχι το νοστιμότερο που έχουμε φάει. Συνοδευόμενο από πίτες, πατάτες τηγανιτές και σως, σίγουρα μπορεί να χορτάσει ένα άτομο, αλλά όχι δυο όπως υπονοείται. Πετυχημένο γευστικά, πολύ μαλακό, αλλά όχι ΤΟ πιάτο του μαγαζιού όπως περιμέναμε και διαβάζαμε.

Από τα κυρίως, τα μπιφτεκάκια είναι πολύ νόστιμα, και τα κοτοπουλάκια φιλέτο είναι εξαιρετικά, παρότι την δεύτερη φορά που τα παραγγείλαμε ήταν ένα μικρό τσακ πιο στεγνά και λίγο πιο αλατισμένα... και πάλι δεν ήταν αρκετό να μας σβήσει την υπέρμετρα θετική γνώμη που σχηματίσαμε την πρώτη φορά.

Από ορεκτικά και μικρότερα πιάτα, όλα τα πουγκάκια (ναι τα πήραμε όλα) είναι νόστιμα και συνοδεύονται από αρκετά καλή σως που δεν επισκιάζει την γεύση τους. Η φορμαέλα με σάλτσα σύκου πεντανόστιμη αλλά μικρή σαν μερίδα για τα λεφτά της. Τα χειροποίητα λουκάνικα όντως πολύ καλά και ελαφριά σε αντίθεση με την εξαιρετική φωλιά με σουτζούκι, πατάτες και αυγά η οποία ήταν αναμενόμενα βαριά, αλλά κάνει τα σάλια μου να τρέχουν και τώρα που την σκέφτομαι. Τέλος η πατάτα με το σύγκλινο ήταν φοβερή και σε πολύ καλή ποσότητα.

Το κρασί είναι σε αρκετά καλή τιμή, το ίδιο και οι μπύρες. Από τα γλυκά δεν δοκιμάσαμε καθώς στο τέλος του φαγητού σου φέρνουν κέρασμα σφηνάκια μαστίχα (με τριμμένο πάγο) και σφηνάκια μους σοκολάτας, τα οποία ήταν υπεραρκετά για εμάς.

Οι κοπέλες που πετύχαμε στο σέρβις ευγενέστατες και εξυπηρετικές με μόνο παράπονο ότι δύο από τις τρεις φορές που πήγαμε, μας έφεραν το ψωμί μετά το πρώτο ορεκτικό (την μία είχε αρκετό κόσμο). Από ότι έχω καταλάβει ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες ενίοτε βγαίνει να βοηθήσει και επικοινωνεί με τον κόσμο, επιτυγχάνοντας έτσι και ένα πιο ζεστό κλίμα.

Συνολικά λοιπόν το Μάγευμα αξίζει μια επίσκεψη ακόμα και αν μένετε σχετικά μακριά. Οι τιμές (με εξαίρεση μερικές αστοχίες) είναι καλές για την ποιότητα που απολαμβάνεις, η όλη αίσθηση ιδιαίτερα φιλική, και η γενικότερη εμπειρία σίγουρα θετική.

* Σε πρόσφατη επίσκεψη ( Οκτώβρης '15) παρατηρήσαμε τα εξής:
1) οι τιμές έχουν ανέβει ελαφρά, χωρίς κάποια διαφοροποίηση στο μενού. Κακό αυτό. Ποιοτικά και γευστικά το φαί παραμένει πολύ καλό πάντως.
2) θέλουν δουλειά οι μουσικές επιλογές οπωσδήποτε, γιατί μας έπιασε μικρή κατάθλιψη.