Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Χριστος Ανεστη αγαπητοι φιλοι...
Σκεφτομουν και επεξεργαζομουν να γραψω για την επισκεψη μας στο αδελφακι του Ταξιδευοντας για αυτο το υπεροχο βραδυ που περασαμε και γνωριστηκαμε με τους υπολοιπους χρηστες.

Επειδη ειδα ομως οτι υπηρξαν αρκετες κριτικες απο τους φιλους για εκεινο το βραδυ προτιμησα να γραψω εναν συνδυασμο εκεινης της βραδυας και της τελευταιας μου επισκεψης στο εστιατοριο του Κερατσινιου.

Εχοντας μεινει απολυτα ικανοποιημενη απο το δειπνο μας στο Ταξιδευοντας στα Βορεια και μετα την απολυτη κρεατοφαγια των τελευταιων ημερων αποφασισαμε με μια φιλη μου να ξαναεπισκεφτουμε το κοντινοτερο μας εστιατοριο (κυριως να επιβεβαιωσουμε οτι ολα βαινουν καλως και εκει).

Οποτε ενα βραδακι καθημερινης φτασαμε μας υποδεχτηκε ενας αρκετα ευγενικος σερβιτορος και μας υπεδειξε 3-4αδεια τραπεζια (μου εκανε εντυπωση οτι ειχε αρκετο κοσμο για την μερα και την ωρα).
Αφου καθησαμε στον εξωτερικο χωρο μας σερβιραν ψημενο ψωμακι δυο ειδων με ελιτσες(χρεωθηκε 1ευρω το ατομο) και μια κανατα με νερακι.

Λογω της προηγουμενης εμπειριας προτεινα το καπνιστο σκουμπρι (το οποιο για μενα ηταν το καλυτερο πιατο του δειπνου γευσιγνωσιας) ισως να ηταν ενα κλικ πιο κατω στο Κερατσινι η απλα το ειχα ανυψωσει αρκετα παρολα αυτα μας αρεσε αρκετα (7/10). Επισης πηραμε το περιβοητο χταποδι του Νωντα οπου ηθελα μια παραπανω ενταση και τις δυο φορες (6/10).

Ηθελα ομως να δοκιμασω και αλλα πραγματα οποτε πηραμε επιπλεον κολοκυθοκεφτεδες που ηταν εξαιρετικοι 9/10 (6στη μεριδα στα 5.50 ευρω περιπου), μυδια αχνιστα με ενα φοβερο ζουμακι για πολλες βουτιες με το ψημενο ψωμακι (10/10 γυρω στα 7ευρω). Ταραμοσαλατα τελος πολυ καλη για τα δικα μου γουστα 7/10.

Ακομη ειχα ξεχωρισει απο παλιοτερες επισκεψεις την σαλατα με την ντοματα και την καπαρη, τη φιλεταρισμενη σαρδελα(αν και δεν την τρωω γενικα εδω μου αρεσει πολυ) και το καλυτερο πιατο για μενα του εστιατοριου ειναι το ριζοτο με τις γαριδες και την κρεμα γαλακτος (λιγο ακριβο κοντα στα 20 ευρω τουλαχιστον για το Κερατσινι αλλα σιγουρα αξιζει καθε ευρω).

Το κερασμα φυσικα δεν ελειψε ουτε εδω σοκολατοπιτα και τσιζκεικ και γλυκο λιαστο κρασι εκλεισαν ιδανικα το βραδυ μαζι με τις τσιχλιτσες.

Για το χωρο δεν εχω πολλα να πω το κυριοτερο ειναι πως τον βρηκα και στα δυο αρκετα καθαρο και περιποιημενο και ιδιαιτερα για το "πρωτοτοκο" πολυ θετικη εντυπωση προκαλουν τα υφασματινα τραπεζομαντηλα που δειχνουν εναν σεβασμο στον πελατη. Πολυ αξιολογες ειναι και οι μουσικες επιλογες οσες φορες εχω παει.

Οπως μας ενημερωσαν και οι υπευθυνοι των εστιατοριων και παρατηρησα και εγω υπαρχει μια διαφορα στις τιμες των δυο καταστηματων γυρω στα 3-4 ευρω παρολα αυτα νομιζω οτι γινεται πολυ καλη δουλεια και θεωρω πως πρεπει να τα δοκιμασετε οπωσδηποτε.

Υ. γ.1 το ευρος τιμων που εχω βαλει ειναι με τη συνοδεια αλκοολ και με φυσιολογικη προς αρκετη ποσοτητα φαγητου.

Υ. γ.2 μου φαινεται αρκετα θετικο οτι υπαρχει ανταποκριση στα εστιατορια παροτι και τα δυο βρισκονται σε ηρεμες περιοχες και οχι σε πολυσυχναστες πιατσες.

Υ. γ.3 θα ηθελα να ευχαριστησω και τα παιδια του ask4food και τους ιδιοκτητες των Ταξιδευοντας για την υπεροχη βραδυα που μας χαρισαν και ελπιζω στο μελλον να γινει μια πιο μαζικη συναντηση των μελων.