Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Προφανώς η λέξη "εμπιστοσύνη" σε αυτό το site δεν θα πρέπει να έχει πάντα την συνήθη έννοια.
Top στην wish list μου και -αδίκως- ο σοβαρότερος λόγος να χαλάσω την δίαιτα που τηρώ ευλαβικά εδώ και αρκετές εβδομάδες ήταν οι "Λεύκες".
Ως κάτοικος της περιοχής έψαχνα εδώ και καιρό το καλύτερο "κατά κοινή ομολογία" εστιατόριο της περιοχής. Το συγκεκριμένο μαγαζί με βάση αρκετά μεγάλο αριθμό επισκεπτών θεωρείται ένα από τα πιό αξιόπιστα στην περιοχή με σταθερά ωραίες γεύσεις. Αυτό που τονίζουν δε αρκετοί, μεταξύ των οποίων και οι έμπιστοί μου, είναι οι τέλειες γεύσεις και τα σπουδαία πιάτα.

Τι πήγε λάθος τότε στην δική μου επίσκεψη; άλλαξε ο μάγειρας εκείνο το βράδυ;
Το πνεύμα μου προφανώς το κατανοήσατε, αλλά θα είμαι αρκετά αναλυτική για να επιχειρηματολογήσω.

Με φθίνουσα σειρά προτεραιότητας:
1. Ο χώρος ήταν πραγματικά σπουδαίος. Όαση μέσα στο Γαλάτσι. Ωραία αντικείμενο, προσεγμένος χώρος, πολυεπίπεδο και με άνετα τραπέζια και καθίσματα. Μου έκανε σπουδαία εντύπωση η κατασκευή με πλακάκια όπου σέρβιραν το ψωμάκι. Η αυλή κυριολεκτικά θαυμάσια. Θα ήθελα να το επισκεφθώ καλοκαίρι (αλλά μόνο για ποτάκι και γλυκό).

2. Η εξυπηρέτηση υποδειγματική. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε πολύ ευγενικός, πρόσχαρος και φιλικότατος χωρίς να γίνεται φορτικός ή υπερβολικά διαχυτικός. Μου έκανε εντύπωση ότι ήρθε κοντά στο τραπέζι μας ακριβώς την ώρα που έπρεπε κάθε φορά. Καμία παρατήρηση για τα παιδιά. Είναι προφανώς αρκετά επαγγελματίες. Σημαντική και άξια είναι η επιλογή τους να αφήνουν ερωτηματολόγια στο τραπέζι. Ελπίζω να μην τα στοιβάζουν αλλά να προσέχουν και τις απαντήσεις.

3. Value for money: Παρότι δεν μου άρεσε το φαγητό για να είμαι ειλικρινής και δίκαιη θα πρέπει να πω ότι η τιμή δεν ήταν αυτό που με ξένισε ή με απογοήτευσε. Δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να πληρώσω ακριβώς τα ίδια χρήματα για τα ίδια πράγματα εάν ήταν όσο περίμενα νόστιμα.
Αλλά, ας πάμε στο.... ψητό!

4. Γεύση!!!! ήμασταν τρία άτομα. μας έφεραν πολύ νόστιμο ψωμάκι ψημένο με λάδι άσπρο και μαύρο και μια ελάχιστη ποσότητα τυροκαυτερής και ενός άλλου πικάντικου πράγματος το οποίο λόγω εμφάνισης δεν δοκίμασα. Το ψωμί ήταν ότι καλύτερο φάγαμε στο μαγαζί.

Παραγγείλαμε μια μερίδα τηγανιτές πατάτες με κόκκινη σάλτσα και σάλτσα τυριού. Αρκετά γενναία ποσότητα ωραία τηγανισμένες φρέσκιες πατάτες. Μέχρι εδώ όλα Καλά. Επειδή όμως είχαμε την φαεινή ιδέα να την πάρουμε με σάλτσα και τυρί, το μετανιώσαμε πικρά! Έχετε ξαναδεί πατάτες τηγανιτές ζεστούλες και νόστιμες με παγωμένο πολτό ντομάτας και παγωμένη σώς τυριού; Η σάλτσα έβγαλε κρύο ζωμό και οι πατάτες έγιναν.... πολύ χάλια! φάγαμε όσες μπορούσαμε κσι προλάβαμε κάτω από την σάλτσα και οι υπόλοιπες που έγιναν σούπα έμειναν. Επίσης ένα μοσχαρίσιο κιλότο. Κι εδώ πολύ λάθος! μια μικρή φέτα με επάλειψη μιας αρκετά νόστιμης μαγιονέζας και μια φωλιά από ψιλοκομμένα λαχανικά από πάνω! εάν ήθελα φίλε μου να φάω σαλάτα, θα παρείγγελνα σαλάτα.

Το μοσχαράκι μέτρια ψημένο. Εμείς τα τρώμε όλα πολύ ψημένα και αφού δεν μας ρώτησαν θεωρήσαμε ότι πρόκειται για βραστό, οπότε το θέαμα και μόνο του μισοψημένου μας απέτρεψε αρκετά. έφαγα ελάχιστο και το υπόλοιπο φαγώθηκε από τον άντρα της παρέας.... λόγω πείνας και μόνο. επιπλέον πήραμε στη μέση κοντοσούβλι. το αστείο της βραδιάς. κυριολεκτικά ένα κομμάτι κοντοσούβλι (ούτε γραμμάριο παραπάνω) με ψιλοκομμένες πιπεριές και ένα άλλο υλικό που δεν κατάλαβα. το σκέυος που ήταν σερβιρισμένο ήταν απλά τέλειο. πολύ εντυπωσιακό και το... ίχνος του κρέατος νόστιμο αλλά πραγματικά... ίχνος! τέλος πήραμε δύο κυρίως. μια μπριζόλα χοιρινή με σάλτσα μουστάρδας και ένα κοτόπουλο παρνασσού.

Η μπριζόλα ήταν ανάλατη και άψητη. από τις χειρότερες που έχω φάει. την συνόδευαν ωραία παναρισμένες μεγάλες κυδωνάτες πατάτες οι οποίες ομολογουμένως ήταν πολύ ωραίες. το κοτόπουλο παρνασσού είναι ένα σκαλτσόνε γεμισμένο με ένα κομμάτι φτερούγας κοτόπουλου και μανιτάρια που σερβίρεται με γενναία δόση σαλάτας. το κοτόπουλο ήταν επίσης άψητο και άγευστο και αρκετά στεγνό. δεν υπήρχε λίγο τυράκι για να δέσει η συνταγή. αμφότερες οι μερίδες των κυρίως ήταν αρκετά μεγάλες... αλλά δυστυχώς αυτό δεν αρκούσε.

πάμε τώρα στο... νοστιμότερο μέρος της βραδιάς.
πήραμε απο γλυκάκια ένα τσίζκεικ με καραμέλα γάλακτος και μια πανακότα με cookies. Εγώ έφαγα το τσίζκέικ το οποίο μαζί και με την βοήθεια των υπολοίπων δεν το κατάφερα. εξαιρετική η καραμέλα και τα πεκάν αλλά και η κρέμα και η μερίδα τεράστια. η πανακότα δεν είναι στις γέυσεις μου. ήταν κανονική μερίδα και οι υπόλοιποι είπαν ότι ήταν εξαίσια. στον μαυροπίνακα που έδειχνε τα γλυκά, δεν ανέφερε τιμές (γιατί ρε παιδιά;;;).

γενική εντύπωση: με εξαίρεση τα γλυκά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Οι ντοματούλες στην γεύση είναι 1,5 αλλά έβαλα 1 γιατί οι κριτικές μου είχαν καλλιεργήσει πολλές προσδοκίες.

Για όλα τα ανωτέρα με 1/2 κιλό κόκκινο κρασάκι από το δικό τους (αρκετά καλό) και 2 αναψυκτικά πληρώσαμε 80 ευρώ!

Εν κατακλείδι, μπορώ να πώ ότι πρόκειται για ένα πολύ ωραίο χώρο στον οποίο θα προσπαθήσω μετά απο καιρό να ξαναπάω για ποτάκι στην αυλή και γλυκάκι αλλά ελπίζω αυτή μου η εμπειρία να μην οφείλεται σε πάγια τακτική αλλά σε μια κακή μέρα του μάγειρα ώστε να φάω και το φαγητάκι τους!
Ελπίζω να σας κάλυψα!