Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα

Βραδάκι Τρίτης, μετα το Πάσχα, και η επιστροφη στο κλεινόν άστυ σηματοδοτεί και την επιστροφή στις φαγανες συνήθειες. Η όρεξη μας στα φορτε της, και μας καθοδήγησε στον Κεραμεικό, για την ακρίβεια στη Μυκηνών γωνία!

Το συγκεκριμενο μεζεδοπωλείο το βρήκαμε συμπτωματικά, καθώς για αλλου κατευθυνομασταν, αλλα βλέποντας το μας άρεσε και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Ο χώρος ειναι καθαρός και περιποιημένος. Εχει τραπεζάκια μεσα και έξω, για όταν το επιτρέψει ο καιρός, και τα χρώματα ειναι σε αποχρώσεις του καφέ σε συνδυασμό με ένα industrial στυλ. Στον τοίχο εχει δυο μεγάλα κάδρα, με θέμα ταινίες ξένου κινηματογράφου, και συγκεκριμένα το scarface. Τώρα βέβαια ένα τέτοιο θεματολόγιο σε μεζεδοπωλείο, με εντυπωσιάζει, αλλα δε με επηρεάζει αρνητικά στην κριτική μου.

Η εξυπηρετηςη πολυ καλή, ο κύριος που μας πήρε παραγγελία ήταν ευγενικός, μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας και η παραγγελία μας ήρθε σε σωστό χρόνο, με τη σαλάτα και τα ορεκτικά να απέχουν, τοσο ώστε να μπορείς να τα γευτείς.

Το φαγητο ήταν πολυ καλό μπορώ να πω. Ο κατάλογος περιείχε πέντε σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και πέντε κυρίως, τα οποια αναγραφοντουσαν ως πιατάκια ημέρας. Αυτο μου αρεσε, γιατι όταν βλέπω μακρόσυρτους καταλόγους, αναρωτιέμαι τι μπορει να παει λάθος!!!! Εδώ λοιπόν, δεν είχαμε τέτοια θέματα. Αυτο που πηραμε δεν αναγραφόταν, και ήταν το πιάτο ημέρας. Ήταν ένα χοιρινό μουσταρδατο με μέλι, με πιο έντονη τη γεύση της μουστάρδας, ιδιαίτερα καλό, ζουμερό το κρέας και αν θυμάμαι καλα η τιμη του γύρω στα επτά ευρω.

Πηραμε μια σαλάτα η οποια περιείχε καρότο, μαρούλι, καλαμπόκι, παξιμάδι και κομμάτια κοτόπουλου, με σως μπαλσαμικο, έδενε ωραια και ήταν δροσιστική και ικανοποιητική για τρία άτομα που ήμασταν εμείς.

Για ορεκτικά παραγγείλαμε ντοματοκεφτέδες, οι οποίοι ήταν διαφορετικοί απο όλους όσους έχω γευτεί ως τώρα. Πολυ έντονη η ντομάτα, ελαφριά γεύση, χωρις να κολυμπάει στο λάδι, και στο μέγεθος τεράστιοι!!!!! Το μπουγιουρντί που παραγγείλαμε ήταν πολυ καλό, ελαφρώς πικάντικο, που εμένα προςωπικα μου άρεσε, και με το φρέσκο ψωμάκι που μας έφερε, καθαρίσαμε όλο το δίσκο. Οι πατάτες οι τηγανιτες, αδιάφορες, όχι κάτι το ιδιαίτερο, και για το τέλος η μαραθοπιτα η κρητική πολυ καλή με ωραίο φύλλο, χωρις να εχει αρπάξει λάδι και να ειναι βαριά στο στομάχι.

Γενικά, μπορώ να πω οτι φάγαμε καλα, μείναμε ευχαριστημένοι, και θα ξαναπάμε. Το θετικό ήταν το νεράκι βρύσης, το αρνητικό οτι δεν είχε κέρασμα στο τέλος. Αξίζει όμως μια δοκιμή, γιατι εγώ προςωπικα ποιότητα, γεύση, εξυπηρετηςη και τιμη τα βρήκα πολυ ωραια δεμένα μεταξύ τους.

Αν βρεθείτε στην περιοχή, μια ευκαιρία να τη δώσετε γιατι αξίζει. Σίγουρα δεν ειναι ούτε χάσιμο χρόνου ούτε χάσιμο χρημάτων, γιατι όπως γράφουν πολλοί, και έχουν δίκιο, ειναι καλό να ξέρουμε που επενδύουμε τα ευρω μας!