Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γράψει κανένας κριτική για αυτό το μαγαζί! Έχουμε πάει αρκετές φόρες όποτε θα προσπαθήσω να σας δώσω μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Καταρχάς το σημείο του είναι ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα του. Ακόμα και αν είστε από την περιοχή μάλλον θα δυσκολευτείτε να το βρείτε την πρώτη φορά Αν και είναι αρκετά κοντά σε κεντρικά σημεία της Ν. Ερυθραιας είναι σε ένα μονόδρομο και η πρόσβαση είναι λίγο περίεργη.

Ένα μικρο μαγαζάκι σε περιοχή που έχει μόνο σπίτια δεν πιστεύω ότι θα πήγαινε κανείς πάρα μόνο αν είναι συστημένος. Παρόλα αυτά είναι σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο γεμάτο! Ο χώρος απλός και ωραίος θυμίζει κάτι από παλιό μεζεδοπωλείο και επειδή είναι μικρο (δεν πρέπει να έχει πάνω από 10 τραπέζια) είναι ζεστό και δεν σε χαλάει ακόμα και όταν είναι άδειο.

Στο σέρβις ο ιδιοκτήτης φιλικός και ευχάριστος (ευτυχώς έφυγε ένας ξινός αγέλαστος που μάλλον ήταν συνιδιοκτήτης)

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα πιάτα όποτε θα σας πω αυτά που θυμάμαι

Στη αρχή φέρνουν κέρασμα ένα πολύ ωραίο μεζεδάκι με μαιντανοσαλατα, παξιμάδια και μικρές ελιτισες. Πάρα πολύ ωραία και ιδιαίτερη επιλογή, θα το πλήρωνα ευχάριστα αν δεν το κερνάγανε.

Αντί για ψωμί έχει πίτες τραγανιστές και ψιλοκομμένες που προσωπικά τις προτιμώ.

Ίσως τα καλύτερα πιάτα του είναι το κοτόπουλο, γενικότερα το καλύτερο που έχω φάει πότε! Το καλύτερο καλαμάκι κοτόπουλο (από μπούτι), το καλύτερο παιδάκι κοτόπουλο και όταν έχει, (νομίζω μόνο Παρασκευή-Σαββατο) το καλύτερο κοντοσουβλι κοτόπουλο! Δεν ξερό τι κάνει πως το ψήνει και τι μαριναρδα βάζει άλλα θέλω την συνταγή!

Καλαμάκι χοίρινο, πολύ κάλο μεγάλο χειροποίητο και νόστιμο

Κεμπάμπ πάρα πολύ κάλο αν δεν σου αρέσει το πικάντικο. Εγώ το προτιμώ απλό και μου φαίνεται τέλειο άλλα αν το θέλεις πικάντικο μάλλον όχι.

Χοιρινά μπριζολάκια, χοίρινες λαιμού πολύ καλά ψημενες και χωρίς πολύ λίπος

Χόρτα με φέτα στο τηγάνι. Τόσο απλό πως είναι δυνατόν να είναι τόσο ωραίο δεν ξέρω

Φάβα ωραία σπιτική με κρεμμύδι και λεμονί όπως πρέπει

Λουκάνικο μοσχαρίσιο άπλα τέλειο!

Στις σαλάτες όλες είναι ωραίες άλλα η μεσογειακή νομίζω ξεχωριστεί λίγο από της συνηθισμένες

Στα ίσως όχι τόσο θετικά είναι τα πλευριτωμένους στο τηγάνι που τα προτιμώ ψητά, τα μαραθοπιτακια που παραδόξως (λόγο του ονόματος του μαγαζιού) δεν είναι και η σπεσιαλιτέ του και το μπιφτέκι, ίσως το μόνο πιάτο κάτω του μετρίου.

Γενικότερα ένα φιλικό και ζεστό μαγαζί που θα φάτε φτηνά και καλά και θα νιώσετε περισσότερο σαν φιλοξενούμενοι πάρα σαν πελάτες