Μουσικά Μεζεδ/λεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Παραδοσιακο ταβερνακι, κλασικο πια μετα απο 25 χρονια, με μεζεδακια και σχαρα, στην Ανω Γλυφαδα.

Επισκεφθηκαμε μια παρεα πολλων ατομων το μουσικο μεζεδοπωλειο Λαδοφαναρο, το οποιο βρισκεται σε μια γαστρονομικα υποτιμημενη περιοχη, οπως ειναι η Ανω Γλυφαδα. Ενταξει, δεν εχει καμμια σχεση με το κεντρο και την Κατω Γλυφαδα αλλα πιστευω οτι αξιζει περαιτερω διερευνησης. Anyway...

Λογω της πολυ μεγαλης παρεας αλλα και καποιων ειδικων συνθηκων της ημερας επισκεψεως μας, ειχα φροντισει να επελθω εγκαιρως σε συμφωνια για κατ' εξαιρεση λειτουργιας του καταστηματος για παρτη μας (κανονικα θα ηταν κλειστο). Κατ' αποκλειστικοτητα λοιπον το μαγαζι (εδω, αξιζει να σημειωθει οτι υπαρχει πολιτικη του, που προβλεπει δημιουργια πριβε καταστασεων καθε Δευτερα, Τριτη και Κυριακη) για το συγκεκριμενο βραδυ καθημερινης, χωρις ωστοσο την παρουσια ορχηστρας, η οποια, επι τη ευκαιρια, υφισταται σε καθημερινη βαση, για οσους προτιμουν τετοια βραδινη εξοδο (για φαγητο μετα μουσικης).

Παντως η ορχηστρα "αντικατασταθηκε" με... ραδιοφωνο, σε μια προσπαθεια απο πλευρας τους να μας βαλουν -εστω σε μικροτερο βαθμο- στο κλιμα του μαγαζιου. Οπως καταλαβατε ηδη η εξυπηρετηση με (μας) κερδισε μεμιας, με την ειλικρινη προθυμια των ανθρωπων να μας προσφερουν το μεγιστο της φιλοξενιας, σε μια μη συνηθισμενη μερα.

Στο παρκιν δεν ειχαμε ιδιαιτερο προβλημα, σταθμευοντας στους γυρω δρομους. Ο χωρος δεν εχει κατι αξιομνημονευτο ή μαλλον συνανταται μια κιτς αισθητικη, κυριως στην εσωτερικη -ανετη- αιθουσα, εμεις καθισαμε στην απλη αλλα ευχαριστη "χωριατικη" αυλη.

Στα του φαγητου, πηραμε τζατζικια (συμπαθητικα), πατατες τηγανητες (φρεσκες), τεσσερις πρασινες σαλατες (ανα 3 ατομα), ηταν καλες, χοιρινη τηγανια και λουκανικο χωριατικο απο τους "μεζεδες" (το πρωτο καλο το δευτερο αδιαφορο), ενω για κυριως τα μιξ γκριλ, μια συνηθισμενη επιλογη πολυαριθμων παρεων, τα οποια περιλαμβαναν κοτοπουλο, παϊδακια, μπιφτεκια, μπριζολα (σχετικα νοστιμα χωρις να αξιζουν ειδικης μνειας), αλλα και επιπλεον δυο κοκορες παστιτσαδα, που ανηκουν στις "σπεσιαλιτε του Λαδοφαναρου", πιατο που οντως ξεχωριζει. Φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και για καποια πιατα με ψαρονεφρι, που ανηκουν επισης στις "σπεσιαλιτε" αλλα δεν τα δοκιμασα. Ολα αυτα τα συνοδευσαμε με κρασι, που ανανεωνοταν καθε λιγο, καθως και με λιγο τσιπουρο για τους μερακληδες της παρεας!

Για επιδορπιο μας κερασαν φρουτα, που ηταν ο, τι επρεπε μετα απο πραγματικα πολυ φαϊ, ενω ο λογαριασμος ηρθε κατι λιγοτερο απο 20€ / ατομο, ποσο λογικο για την ποσοτητα (μεγαλες και χορταστικες μεριδες) αλλα οχι για την ποιοτητα του φαγητου (καλο οχι κατι ιδιαιτερο).

Για να ειμαι δικαιος παντως, στη βαθμολογια εβαλα 2/4 στη γευση διοτι δεν υπαρχει επιλογη για μισο, επομενως ακριβεστερα θα εβαζα 2μιση.
Τελος, αξιζει να αναφερθει η προσφορα των 10€ που εχουν και ισχυει για πληρες γευμα (σαλατα, τζατζικι, πατατες, κυριως πιατο, 1/2 κιλο κρασι ή μπιρα + χαλβα ή φρουτα) καθε βραδυ πλην Σαββατου, μια οπωσδηποτε ελκυστικη προταση.