19 Απρ 2015

Ειμαστε μια παρεα που αποτελειται απο τρια ζευγαρια. Καθε Κυριακη λοιπον πηγαινουμε εξω για φαγητο. Ειχα ακουσει τυχαια απο εναν συναδερφο τα καλυτερα λογια γιαυτο το μαγαζι. Αποφασισα λοιπον να προτεινω στην παρεα να παμε την κυριακη που μας περασε το μεσημερι. Το μαγαζι ηταν γεματο. Ευτυχως ειχαμε φροντισει κ ειχαμε κλεισει τραπεζι απο την προηγουμενη.

Ο χωρος μας ενθουσιασε, τοσο τακτοποιημενα κ καθαρα ολα!!! χωρις τσιγαρο κ το περιβαλλον φιλικο στις οικογενειες. Ηρθε μια ευγενικη κοπελα κ μας εδειξε το τραπεζι μας. Αμεσως στο τραπεζι μας εφερε νερο κ ψωμακια ζεστα με βουτυρο αρωματισμενο απο οτι μας ειπε. Διαβαζαμε τον καταλογο κ μας ετρεχαν τα σαλια. Ξεκινησαμε με σαλατα μηλιτσα, πιο ωραια σαλατα δεν εχω ξαναφαει, θα προσπαθησω να την φτιαξω. Πρασινη σαλατα με μπεικον καρυδια πορτοκαλι μηλο.

Απο ορεκτικα πηραμε πατατα εκπληξη, συγκλινο Κρητης με στακα κ αυγα, καταπληκτικο, πλευρωτους σχαρας κ απακι. Για κυριως πηραμε πιατα ημερας. Κοτοπουλο κοντοσουβλι, κεφτεδες, μοσχαρακι τας κεμπαπ κ φιλετακια χοιρινα λεμονατα. Οι μεριδες ηταν τεραστιες κ ηρθαν ολα τα πιατα στην ωρα τους κ ζεστα. Απο ποτα ηπιανε ρακι οι αντρες κ οι γυναικες ηπιαμε λευκο κρασακι. Απο γλυκο στο τελος μας κερασανε πορτοκαλοπιτα, τα κομματια ηταν μπουκιτσες.... αλλα ηταν πολυ νοστιμα. Μετα ειδαμε οτι υπαρχουν γλυκά που μπορούμε να παραγγειλουμε. Την επομενη φορα σιγουρα θα παρω ενα τσισκεικ νουτελα κ μπανοφι σε ταρτα!!!!!

Για ολα αυτα πληρωσαμε 67 ευρω, περιπου 11 ευρω το ατομο. Δυστηχως δεν βρισκεις στην εποχή μας ευκολα τετοια μαγαζια με τοσο καλες τιμες κ πολυ καλο φαγητο.

19 Απρ 2015

XONTROULA