Ψαροταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Μια καλή ψαροταβέρνα με καλό φαγητό και προσεγμένους ψαρομεζέδες, με καλή εξυπηρέτηση, απρόσωπη αίθουσα το χειμώνα και καλύτερη αυλή το καλοκαίρι και τιμές λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε, σε αυτό το περιβάλλον που προσφέρει. Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η κριτική που μπορώ να κάνω για το Παράμαλο.
Το γεγονός ότι το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές δείχνει πως για μένα τουλάχιστον, το αλγεβρικό άθροισμα των συν και πλην βγάζει στο τέλος συν.

Αν εξετάσουμε το θέμα πιο αναλυτικά, η χειμωνιάτικη αίθουσα, αίθουσα μιας οποιαδήποτε μέσης ταβέρνας σε οποιαδήποτε μέρος, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και με έντονη οχλαγωγία όταν είναι γεμάτη, που καλόν για τους ιδιοκτήτες, αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές. Το καλοκαίρι ωραία αυλή που κάνει το περιβάλλον πολύ πιο συμπαθητικό και το κυριώτερο, μπορείς άνετα να ακούσεις τον διπλανό σου.

Για τους φίλους των διαφόρων οστρακοειδών, ωμών η ψημένων, το Παράμαλο είναι η προτίμηση τους. Με σύνδεση κατ΄ευθείαν με Χαλκίδα από όπου ξεκίνησε ο ιδιοκτήτης, τα κυδώνια, οι γυαλιστερές και οι πετροσωλήνες από τα καλύτερα. Η ταραμοσαλάτα, οι διάφορες εκδόσεις της γαρίδας και καραβίδας, τα καλαμαράκια και γενικά τα θαλασσινά είναι τα ατού του καταστήματος. Παρόλο που έχω επισκεφθεί το Παράμαλο πολλές φορές, δεν έχω ποτέ επιλέξει μεγάλο ψάρι σαν κυρίως γεύμα γιατί δεν θέλω να στερηθώ τους ωραίους ψαρομεζέδες, έτσι στον τομέα αυτό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Ο ψητός γαύρος χωρίς κόκκαλο όπως τον παρουσιάζουν, είναι για μένα καλύτερος από οποιοδήποτε μεγάλο ψάρι. Οι σαλάτες φρέσκες και σε μεγάλη ποικιλία.

Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική και οι σερβιτόροι φιλότιμοι και εξυπηρετικοί.

Στις τιμές νομίζω υπάρχει μία επιβάρυνση λόγω Κηφισιάς, λόγω κοινού, λόγω μοδάτης ψαροταβέρνας. Σύμφωνα με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης, όσο το μαγαζί είναι γεμάτο, οι τιμές είναι σωστές για αυτούς που απευθύνονται.
Οσες φορές το επισκέφτηκα, και χωρίς ιδιαίτερες ακριβές προτιμήσεις, με κάποιο ποτό, κρασί η τσίπουρο, ποτέ δεν πλήρωσα κάτω από 70,00 € για τα δύο άτομα με τάση για κάπως παραπάνω.

Θεωρώ πάντως ως αρνητικό στοιχείο την έλλειψη καταλόγου με τιμές καθώς ο ιδιοκτήτης έρχεται και παίρνει την παραγγελία σε κάθε τραπέζι αραδιάζοντας προφορικά το μενού. Στα περισσότερα εστιατόρια γνωρίζω πριν το τέλος τι θα πληρώσω πάνω κάτω. Στο Παράμαλο περιμένεις την έκπληξη μόνο μετά την έκδοση του λογαριασμού.....