Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Βρέθηκα στον Πειραιά πριν απ' το Πάσχα για να τακτοποιήσω εκκρρεμότητες και να δω κάποιους συνεργάτες, φίλους και φίλες. Με μία απ' αυτές επισκεφθήκαμε τη γνωστή ψαροταβέρνα ΓΙΑΝΝΗΣ στο Χατζηκυριάκειο, στην οποία είχα πάει προ ετών και μου άρεσαν οι ψαρομεζέδες και τα θαλασσινά της. Η εκλεκτή φίλη, άριστη μαγείρισσα αλλά φυσικά και καλοφαγού, είχε τελικά δίκιο που επέμενε για το ΓΙΑΝΝΗ, ο οποίος κρατάει πάντα σταθερή την καλή ποιοτητα στο φαγητό και προ παντός τη μαστοριά στο τηγάνισμα των φρέσκων ψαρικών του.

Πρόκειται για μια κλασική οικογενειακή ψαροταβέρνα, της οποίας οι ιδιοκτήτες είναι νησιώτες από τη Σύμη. Ο χώρος της είναι μάλλον περιορισμένος και αποτελείται από δύο αίθουσες εσωτερικά και έναν μικρό εξωτερικό χώρο με λίγα τραπεζάκια. Η πρόσβαση είναι εύκολη στη Χατζηκυριακού, που στα τελευταία τετράγωνά της προς τη Σχολή Δοκίμων είναι γνωστό στέκι με ψαροταβέρνες, εδώ και πολλά χρόνια.

Στα θετικά στοιχεία για την επιλογή του χώρου είναι το ότι υπάρχει ιδιωτικό πάρκιν της ταβέρνας για εύκολο και δωρεάν παρκάρισμα των αυτοκινήτων των πελατών, που υποθέτω ότι σε ώρες αιχμής θα είναι πλήρες, οπότε και πάλι θα αναζητηθεί χώρος στα πέριξ, μάλλον εύκολα. Εμείς σταθήκαμε τυχεροί γιατί ήταν περασμένες 4 μ. μ. και το πάρκιν ήταν μισοάδειο.

Δοκιμάσαμε μία σαλάτα βραστών λαχανικών (5.50€), μία μερίδα εκλεκτό Συμιακό γαριδάκι (10€), μία μερίδα με 4 μπαρμπουνάκια, φρεσκότατα, καλοτηγανισμένα και χορταστικά (15€), και μία μερίδα νοστιμότατες σαρδέλες (6€). Νιώθει κανείς τη φρεσκάδα των εδεσμάτων που προέρχονται από σωστό προμηθευτή και δεν γνωρίζουν τι θα πει κατάψυξη!

Δυστυχώς ήταν περασμένη η ώρα και δεν προλάβαμε την ψαρόσουπα, που είναι το απόλυτο must του μαγαζιού, η οποία μάλιστα είχε χαραχθεί ανεξίτηλα στη μνήμη μου από την προηγούμενη φορά. Η Πειραιώτισσα φίλη επιφυλάχτηκε να με αποζημιώσει προσεχώς με σπιτική κακκαβιά, ενώ εγώ την προσκάλεσα ήδη για την επόμενη ψαρόσουπα στο ΓΙΑΝΝΗ, με έγκαιρη κράτηση αυτή τη φορά, αφού οι ιδιιοκτήτες μας εξήγησαν ότι η σούπα πρέπει να παραγγελθεί τηλεφωνικά εγκαίρως.

Μας χρέωσαν επίσης 2€ για το ψωμί και 1.30€ για το εμφιαλωμένο νερό που τους είχαμε ζητήσει. Ο λογαριασμός με το φιλοδώρημα στα 42€, θεωρώ ότι είναι μάλλον ικανοποιητικός για τη συνολική εικόνα του μαγαζιού και την σαφώς ευγενική και πρόθυμη εξυπηρέτηση των ιδιοκτητών από τη Σύμη, οι οποίοι -σημειωτέον- μας έφεραν στο τέλος ζεστές, αρωματισμένες πετσέτες για τα χέρια μας.
Πηγαίνοντας στην τουαλέτα είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω την καθαριότητα και τον επαγγελματισμό στον χώρο της κουζίνας.

Η λιτή αυτή ψαροταβέρνα δένει απόλυτα με την εξαιρετική γεύση των ψαρομεζέδων της. Η σωστή ψαροταβέρνα, το ταβερνάκι της γειτονιάς ή της παραλίας που τελικά θα διαλέξουμε, θα αποζημιώσει δεόντως τον ουρανίσκο μας, αφού ένας τέτοιος χώρος τροφοδοτείται καθημερινά από τις πηγές των προϊόντων του.