Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το Bar bq δεν πρέπει να μετράει πάνω από 6-7 χρόνια παρουσίας στη Νέα Σμύρνη. Δεν θυμάμαι να είχε κάνει τόση διαφήμιση ώστε να μου αποτυπωθεί στο μυαλό.

Από τα "αθόρυβα" καταστήματα του είδους, σε ένα κόνσεπτ όχι πολύ εύκολο, ακόμα και για την περιοχή της Νέας Σμύρνης. Αναζητώντας στην ιστοσελίδα του πληροφορίες, τσέκαρα πως το 2008 είχε πέσει βάρος στην διαφήμιση αλλά με τα χρόνια οι αναφορές δεν ήταν τόσες πολλές. Ίσως είχε κερδίσει το κοινό του και δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.

Το κόνσεπτ περιλαμβάνει μεγάλη αναφορά στο κρέας αλλά όχι μπριζολές, παϊδάκια, κοτόπουλο και λουκάνικα. Δηλαδή όχι με την έννοια της ψησταριάς. Υπάρχει ταρτάρ μοσχαρίσιο, μοσχαρίσιες σπαλομπριζόλες από Ισπανία-Αργεντινή-ΗΠΑ, κιλότο στη σχάρα κλπ. Ειδικός στις κοπές δεν είμαι.

Ο κατάλογος με πολλές επιλογές αλλά σε επίπεδο να μη σε κουράζει αλλά να σου ανοίγει την όρεξη, σίγουρα ο οποιοσδήποτε δεν θα δυσκολευτεί να βρει κάτι για να φάει. Παίζει με 8-9 σαλάτες σε 2 μεγέθη 1 ή 2 ατόμων αλλά αν είστε 2 άτομα θα ικανοποιηθείτε με τη μικρή μια χαρά. Ξεχωριστή αναφορά στις πατάτες με 5 επιλογές, ενώ δεν λείπουν επιλογές και σε ζυμαρικά αλλά και 2 πιάτα με γαρίδες και ένα με σολωμό. Αρκετά εκτενής λίστα κρασιών, χωρίς να γνωρίζω τη διαθεσιμότητα.

Ο χώρος πολιτισμένος και καθαρός, με αύρα όχι κιτσάτου κυριλέ, αλλά με σεβασμό στον πελάτη. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών για τα γούστα μου είναι σαν να έχει υπολογιστεί με μαθηματική ακρίβεια ώστε να μην ενοχλείς και να έχεις την ιδιωτικότητα σου. Στον χώρο που βλέπει προς τη λεωφόρο θα μπορέσετε να δείτε την περατζάδα και το τραμ. Βρίσκεται αρκετά κοντά από την πλατεία. Το πάρκινγκ το μεσημέρι καθημερινών είναι πιο εύκολο απ'ότι το βράδυ, νομίζω.

Τα τραπέζια είναι ξύλινα αλλά καλοδιατηρημένα, οι καρέκλες επαρκείς για ένα 2ωρο παραμονής, ενώ υπάρχουν χάρτινα σουπλά και 2 σειρές μαχαιροπίρουνων. Ο πιο εσωτερικός χώρος είναι πιο όμορφος και χαλαρωτικός (εγώ λόγω ώρας έκατσα σε αυτόν δίπλα στη τζαμαρία στο πεζοδρόμιο). Η κουζίνα είναι ανοικτή και δεν έχει κάτι να κρύψει, υπάρχει ψυγείο με εμφανή τα κρέατα και το είδος τους ενώ υπάρχουν και ράφια φωτισμένα ιδανικά για να σου τονίζουν πως μπορείς να συνδυάσεις το κρέας με καλό κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από έναν κύριο γύρω στα 30-33 έτη. Γνώστης του μενού, άνετος και διακριτικός, γνώριζε καλά τη δουλειά του. Εμείς κάναμε την επίσκεψη μας,2 άτομα γύρω στις 13:45 την Παρασκευή 17/4/2015. Υπήρχε μόλις μια παρέα ακόμα αλλά με το πέρασμα την ώρας μέτρησα περίπου 8-9 τραπέζια γύρω στις 16:00 που έφευγα, αριθμός ικανοποιητικός για την ώρα αν και το μαγαζί φαινόταν στο 30-35% της πληρότητας του. Εκείνη την ώρα σημειώθηκαν κάποιες μικροκαθυστερήσεις λόγω του ότι εξυπηρετούσε μόνος του (απ'όσο κατάλαβα) αλλά ο χώρος ήταν χαλαρωτικός και αν έχεις καλό συνομιλητή δεν θα αισθανθείς παραμελημένος.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμί φρυγανισμένο με λαδάκι και φάβα. Δεν το ζητήσαμε αλλά η τιμολόγηση είναι στο 1.5 ευρώ το άτομο. Παρ'όλα αυτά αν δεν πολυπεινάτε και είναι του γούστου σας η φάβα, κρατήστε το. Είναι κρεμώδης και νόστιμη. Με 3 ευρώ τα 2 άτομα μπορείτε να "γλιτώσετε" κάποιο έξτρα ορεκτικό, μιλάμε για μια κανονική ποσότητα ορεκτικού.

- Μικρή σαλάτα σίζαρς στα 6.7 ευρώ. Όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι αρκετή για 2 άτομα. Φρεσκότατα λαχανικά και ντρέσινγκ τόση-όση χρειάζεται για να μην επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά. Η παρμεζάνα νόστιμη και σε καλή ποσότητα, με τα κρουτόν διακριτικα. Τη ζητήσαμε με πικάντικο λουκάνικο, που το καταλάβαινες στην τελική επίγευση. Ήρθε σε μορφή τσίπς και ήταν ευχάριστα αλμυρούτσικο.

- Ρολάκια Καισαρείας στα 6.4 ευρώ. Νοστιμότατο πιάτο που φαγώθηκαν σε χρόνο dt! Τραγανά και χρυσαφένια κομμένα σε διαγώνιες λωρίδες, με πλούσια γέμιση κασεριού που δεν σε μπούχτιζε, ενώ ο παστουρμάς ήταν τραγανός και αισθητός όπως πρέπει. Συνοδεύονταν από μια πολύ γευστική σαλτσούλα που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς την αίσθηση της. Μου έδινε την αίσθηση της λιαστής τομάτας, σχετικά όξινη.

- Bar bq burger με φρέσκο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τσένταρ, μπέικον, μαρούλι, τομάτα στα 9.8 ευρώ. Συνοδευόταν από φρέσκιες και πολλές τηγανιτές πατάτες, νόστιμες ενώ η σως ήρθε συνοδευτική σε μπολάκι. Ενώ μου αρέσει γενικά η μπάρμπεκιου σως και ήταν καπνιστή, θα την ήθελα πιο γλυκιά (καθαρά θέμα προσωπικού γούστου). Το μπιφτέκι ενώ ήταν φρέσκο και καλής ποιότητας, παραήταν κρεατένιο και στιβαρό. Θα το ήθελα πιο αφράτο. Το ψωμάκι νόστιμο αλλά το τσένταρ είχε κολλήσει με το μπέικον, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν κάποια άλλη τοποθέτηση για να μην μοιάζει μετά από ώρα σαν στόκος. Μπορεί η περιγραφή μου να μην δελεάζει αλλά δεν ήταν κακό πιάτο. Απλώς υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης στο συγκεκριμένο πιάτο.

- Ταλιατέλες μπολονέζ με κιμά από φρέσκο λουκάνικο salsiccia στα 10.9 ευρώ. Αρκετά "χωριάτικο" πιάτο με πολύ πλούσια ποσότητα. Καλομαγειρεμένα τα ζυμαρικά, όχι αλ ντέντε αλλά ούτε και νερουλά. Ο κιμάς αλμυρός λόγω λουκάνικου αλλά ευχάριστος και με ζουμερά κομμάτια. Προσθέστε αρκετό τυρί. Πιάτο ειδικά για χειμώνα.

- Νερό εμφιαλωμένο ενός λίτρου στα 1.7 ευρώ, αλλά σημειώστε πως ερωτηθήκαμε αν το επιθυμούμε.

- House wine στα 8.8 ευρώ το ένα λίτρο. Ευκολόπιοτο ακόμα και για εμένα που μετά από 2 ποτηράκια τα "παρατάω". Αγιωργίτικο, διακριτικό και αρωματικό.

- Για το τέλος πήραμε ένα γλυκό για να αλλάξουμε γεύση. Προτιμήσαμε τη σοκολάτα πραλίνα με σπιτικό παγωτό βανίλια στα 5.9 ευρώ. Επαρκέστατη ποσότητα για 2 άτομα καθώς λιγώνει. Τραγανή βάση γκοφρέτας, νόστιμη και αρωματική πραλίνα που θυμίζει γευστικά μερέντα. Το παγωτό γευστικότατο και όντως όχι ετοιματζίδικο, θα ήθελα περισσότερη ποσότητα για να "σβήνει" καλύτερα την πληθωρικότητα της πάστας.

Σύνολο στα 53.2 ευρώ αλλά με την κάρτα Αθηνοράματος είχαμε έκπτωση 20% και πληρώσαμε 42.5 ευρώ.

Κατέληξα πως πρόκειται για ένα εστιατόριο που σέβεται τον πελάτη αλλά και τον ΕΑΥΤΟ του. Λειτουργεί πολύ επαγγελματικά, εμένα προσωπικά μου έφτιαξε πολύ τη διάθεση και με κάνει να θέλω να το ξαναεπισκεφθώ. Ναι, μπορεί να είναι λιγάκι πιο ακριβό από τα συνηθισμένα αλλά δεν έχει τοποθετήσει το εαυτό του στα συμβατικά, αλλά όχι και στα άπιαστα. Το Vfm θα το χαρακτήριζα κοντυνότερα στο 2.5.

Μπορεί να φιλοξενήσει το μεσημέρι άνετα μια παρέα συνεργατών που κάνουν ένα ποιοτικό διάλειμμα, αλλά και να σου προσφέρει ένα πλούσιο δείπνο. Εμείς προτιμήσαμε πιο... "συμβατικά" πιάτα, όμως σίγουρα υπάρχουν πιο θελκτικές επιλογές και ο βαθμός ποιότητας φαγητού μπορεί να ανέβει πάνω από το 3.5/4.

Βάση της επίσκεψης μου το βαθμολογώ με 3.3-3.4, βαθμός διόλου ευκαταφρόνητος. Για εμένα ΝΑΙ, αξίζει την επίσκεψη.

Μου έδωσε την εικόνα μια καλολαδωμένης μηχανής σε όλα τα επίπεδα, με καλό επίπεδο οργάνωσης.

................................................................................................................................

Προσθέτω λοιπόν πως επειδή μας άρεσε αρκετά το μαγαζί... Το ξαναεπισκεφθήκαμε! Μόλις γράφω από την επιστροφή μου,20/4/2015 για να προσθέσω πως...

- Τα ρολάκια Καισαρείας ήταν πάλι πολύ νόστιμα και καυτά.

- Αυτή τη φορά επέλεξα μαριναρισμένο κιλότο (Trip tip sirloin) στη σχάρα, ολόκληρο και κομμένο σε φέτες, φυσικής ωρίμανσης, προέλευσης Κάνσας ΗΠΑ στα 46 ευρώ το κιλό. Με την έκπτωση το κιλό έβγαινε στα 36.8 ευρώ. Τα 400 γραμμάρια που "κατάπια" διαμόρφωσαν το κόστος στα 14.72 ευρώ. Άξιζε τα χρήματα του, ζουμερότατο συνοδεία μιας πιπεράτης σάλτσας σε μπολάκι και με 2 ειδών αλάτια. Ερωτήθηκα πως το επιθυμούσα και ήρθε στα μέτρα μου. Δεν υπήρχε κάποιο συνοδευτικό αλλά μάλλον καλύτερα γιατί δεν αλλοιώθηκε η γεύση μου!

- Χοιρινά φιλετάκια στο wok με capellini στα 10.9 ευρώ. Τα ζυμαρικά μοιάζουν πολύ με νούντλς, τα φιλετάκια σε μικρά κομμάτια αλλά νοστιμότατα. Οι πιπεριές δεν πολυάρεσαν αλλά θεωρώ πως γλύκιζαν το γευστικό αποτέλεσμα. Ξεκίνησα απλώς με μια πιρουνιά για να το δοκιμάσω αλλά με σταμάτησαν στις 4. Θα συνέχιζα είναι η αλήθεια.

Η ποιότητα φαγητού γυροφέρνει στο 4. Αν είχαν και κάποιο μικρό κερασματάκι στο τέλος θα κέρδιζαν αυτό το κάτι παραπάνω....

Θα ξαναπάω!