Wine Restaurants - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σαφως δεν φανταζομουν ποτε οτι θα ξεκινησω με τον τροπο αυτο την κριτικη μου για ενα εστιατοριο δεδομενου οτι οσοι με γνωριζουν απο κοντα μονο ενθουσιωδη δεν θα με ελεγαν στο θεμα του φαγητου.

Θα επισημανω εδω οτι το συγκεκριμενο μαγαζι δεν το γνωριζα ουτε ειναι μεσα στις περιοχες που συχναζω. Το γνωρισα μεσα απο το ask4food διαβαζοντας τυχαια εντελως μια η δυο κριτικες και φτανω στο σημειο να θεωρω οτι γνωριζοντας το συγκεκριμενο μαγαζι το site εκπληρωσε ολους τους λογους τους οποιους ειχα για να γινω μελος. Επισης θα επισημανω οτι ο λογος που το επελεξα ειναι οτι ειμαι λατρης του καλου κρασιου και των εστιατοριων που περα απο τις προσεγμενες γευσεις εχουν και αξιολογες λιστες κρασιων.

Κατι τετοιο διαβασα λοιπον απο τους ανθρωπους που ειχαν επισκεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι οποτε σκεφτηκα δεδομενου οτι δεν ειναι και στην ακρη του κοσμου να το επισκεφτω με την παρεα μου για να διαπιστωσω κατ'ιδιαν κατα ποσο ανταποκρινοταν στα γουστα μου.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις 9.30 βραδυ
Το μαγαζι βρισκεται σε ενα πολυ συμπαθητικο πεζοδρομο του Mετς που δεν εχει τιποτα απο την γενικη βαβουρα της περιοχης και ειναι μακρυα απο δρομους αυτοκινητα κλπ κλπ

Περπατωντας περνας πρωτα απο ενα αλλο εστιατοριο που εμφανησιακα ειναι εξ ισου αξιολογο και φτανεις στο βαθος του πεζοδρομου που μενεις με το στομα ανοιχτο με το τι μπορει να υπαρχει σε ενα τετοιο αχρωμο και ακαιρο πεζοδρομο του πουθενα.

Το μαγαζι μεσα ειναι τοσο καθαρο και τοσο τακτοποιημενο με ομορφους τοιχους ζωγραφισμενους ειτε την ιστορια του μαγαζιου ειτε μια πλειαδα ετικετων απο καλα μπουκαλια κρασι μικρων και αγνωστων στο κοινο Ελληνων παραγωγων

Σαφως ο κεντρικος διακοσμος του μαγαζιου που βασικα αυτοδιαφημιζεται ως χωρος δοκιμης αξιολογων κρασιων ειναι αρκετα μπουκαλια κρασιου που κοσμουν τον χωρο αλλα και αυτο χωρις να γινεται κουραστικο στο ματι αφου ειναι πολυ προσεγμενη ολη η διακοσμηση.

Εντυπωσιακες και οι πορτες μαζι με τα ξυλινα παραθυρα που εχουν επιλεγει για να διακοσμησουν την μια μερια του μαγαζιου.

Τιποτα στον χωρο δεν αφηνει καμια νοτα κιτς και ειναι προσεγμενο τοσο οσο για να περναει ευχαριστα εκτος απο το στομα και το στομαχι σου, και το ματι σου.

Τα τραπεζια ειναι πολυ ομορφα τοποθετημενα στον χωρο και εντυπωση κανει ενα συγκεκριμενο τραπεζι σε στυλ ακατεργαστου ξυλου με τζαμι επανω
Επισης οταν μπαινεις ειναι ηδη διακοσμημετα με τα σουπλα - καταλογους του μαγαζιου και τα ποτηρια νερου και τα κολωνατα του κρασιου, Θα τονισω επισης γιατι πρεπει και αυτα να λεγοντε οτι ακομα και η τουαλετα του μαγαζιου ειναι τοσο καθαρη και περιποιημενη που μονο σε εστιατορια αλλης κατηγοριας μπορεις να συναντησεις.

Με την εισοδο στο μαγαζι σε υποδεχοντε δυο ανεπιτηδευτα ευγενεστατοι νεοι ανθρωποι οι οποιοι ειναι εμφανες οτι κανουν κατι που το αγαπανε και οχι αγκαρια και σε οδηγουν στο τραπεζι που θα κατσεις που ειναι ειτε στην τζαμαρια μπροστα ( που ειχαμε την τυχη να ειναι ανοιχτη λογω πολυ καλου καιρου ειτε στα ενδωτερα του μαγαζιου. Σε ενημερωνουν για οτι απορια εχεις με το παντα ευχαριστο χαμογελο και σου λενε εν ταχυ και την ιστορια του μαγαζιου που αν και δεν το περιμενει κανεις ειναι 90 συναπτων ετων.

Το μαγαζι εχει εναν παρα πολυ μικρο καταλογο σχετικα με το φαγητο, χωρις αυτο να σημαινει οτι υστερει σε γευση η ποιοτητα οτι γραφεται στον καταλογο, και μια αρκετα μεγαλη και αξιολογη wine list απο κρασια μικρω Ελληνων παραγωγων που σαφως για να επιλεξεις κατι χρειαζεσαι μια βοηθεια απο τους ειδικους του μαγαζιου που στην δινουν με μεγαλη ευχαριστηση.

Οποτε ας ερθουμε και στο κυριως θεμα που ειναι το φαγητο και το κρασι που προσφερει το συγκεκριμενο μαγαζι και ας ετοιολογησουμε τα 4/4 σε ολες τις κατηγοριες.

Μολις καθεσαι το μαγαζι φερνει μια υπεροχη μελιτζανοσαλατα με καποια κριτσινια για αρχη ( ιδανικος μεζες κρασιου ) και μας κερασε και μια ρετσινα μεσογειων που παρ"ολο που δεν ειμαι fun της ρετσινας την ηπια πολυ ευχαριστα και θα σημειωσω οτι ειχε ενα χρωμα που σπανια βλεπεις σε τετοιου ειδους κρασι.

Η μελιτζανοσαλατα ειτε ηταν συσκευασιας ειτε κατασκευασμενη στο μαγαζι ηταν πολυ ευχαριστη στην γευση και σαφως περνει επαξια το πρωτο 4/4

Αμεσως μετα μας φερανε ενα πανερακι ζυμωτο ψωμι που σαφως αξιζει να πας ξανα στο μαγαζι μονο κια μονο γι αυτο το ψωμι. Σαφεστατα πηραμε και δευτερο πανερακι στην συνεχεια. 4/4 ακομα και το ψωμι

Επομενο πιατο ηταν μια σαλατα με σταμναγκαθι και ροκα και ντοματινια ψιλοκομενα με ενα τυρι ψημενο στην κορυφη και πολυ ωραια σως που σαφως δεν εμεινε φυλαρακι. Ολοφρεσκα τα λαχανικα και τα χορτα πρωτοτυπη η ιδεα πολυ γευστικο το τυρι τοση οση η σως.4/4

Επομενο πιατο η κλασικη ελληνικη μαγειριτσα κατι που ολοι εχουμε συνδεσει με σπιτικο φαγητο που το καλυτερο που μπορεις να φας ειναι σπιτι σου. Ε λοιπον οχι τρως και εξω καλη μαγειριτσα που σαφως δεν ηταν καθολου σουπα οπως θα περιμενε καποιος αλλα ηταν εχα ωραιο χυλωμενο κατασκευασμα με ολα τα συστατικα που δινουν την απολυτη μαμαδιστικη γευση 4/4.

Επομενο πιατο μια μελιτζανα γεμισμενη με καραμελωμενα κραμυδια που εδω οντως αποκαλυπτεις ολα οσα μπορει να προσφερει το μαγαζι ακομα και στους πιο απαιτητικους και παραξενους πελατες. Τελειο πιατο ταλεια ψημενη η μελιτζανα καμια πικριλα και η γεμιση τουλαχιστον αριστη. θα το αδικουσα να εδινα λιγοτερο απο 5/4

Επομενο πιατο ενα σουφλε μυρωδικων που ακολουθουσε σε γευση κατα ποδας την μελιτζανα και σαφως εξαφανιστηκε αμεσως. Τοσο η μπεσαμελ οσο και τα χορτολαχανικα που ειχε μεσα αψογα μαγειρεμενα και αφηναν στον στομα την τελεια επιγευση,5/4 και εδω

Τελος ως τελευταιο πιατο ειπαμε να παρουμε και ενα κρεας παροτι πιναμε λευκο κρασι αλλα θελαμε να δοκιμασουμε και το κλεφτικο που ελεγε ο καταλογος. Οκ.... και λεω απλα οκ διοτι οταν εχεις δοκιμασει τα υπολοιπα ειναι αδικια να το βαλεις γευστικα στην ιδια μοιρα με αυτα. Λιγο το κρεας πιο σκληρο απο οσο επρεπε λιγο το τυρι που δεν ηταν αρκετο και γενικα ηταν ενα πιατο που σε αλλο μαγαζι μπορει να σε εξεπλητε αλλα εδω ηταν απλα λιγο.3/4

Θα σχολιασω τελος τα δυο κρασια που πηραμε μετα απο προτροπη του ανθρωπου του μαγαζιου που ηταν οντως περαν των προσδοκιων μου.

Σπανια εχω δοκιμασει τοσο αρωματικα λευκα κρασια και για να πω την αληθεια μεχρι την μερα που πηγαμε στο μαγαζι ημουν φαν του κοκκινου. Αυτες οι δυο ετικετες μου αλαξαν την γνωμη.

1 ) μπεγλερι Ικαριας τελειο κρασι που προτεινεται ανεπιφυλακτα
Πολυ αρωματικο κρασι με χρυσαφενιο χρωμα που ειναι δυσκολο να αφησει καποιον ασυγκινητο

2) Μαλαγουζια Καραμητρου. Θα πω απλα οτι πηραμε δευτερο μπουκαλι μολις τελειωσε το πρωτο. Υπηρχαν απειρες επιλογες καλων κρασιων να δοκιμασουμε σαν τριτο μπουκαλι αλλα απλα αυτο το κρασι δεν το προσπερνας. Στην αρχη μας εκανε λιγο αστειο το ονομα ( εκ του που πας ρε Καραμητρο ) αλλα τελικα η γευση του μονο αστεια δεν ηταν. Απλα φανταστικο..... απλα τελειο... απλα προτεινεται επιτακτικα σε οπιοιον αρεσει το λευκο κρασι και δη η συγκεκριμενη ποικιλια.

Ωρα του λογαριασμου. Με τρια μπουκαλια εμφιαλωμενο κρασι και τοσα φαγητα ειλικρινα θεωρησα οτι κατι μας κερασαν. Πολυ λογικη τιμη που σαφως κλεινει ομορφα την απολυτη διασκεδαση και απολαυση ( και το λεω γιατι σαφως ειναι κια αλλα μαγαζια με πολυ καλο φαγητο και κρασι αλλα οταν σκαει η διακοσαρα στο τελος κιοτευεις )

Γενικη εικονα του μαγαζιου απλα τελεια

Γενικη γευση των φαγητων απλα τελεια

Γενικη εικονα ευγενειας προσωπικου περαν του τελεια

Γενικη εικονα λιστας και γευσης κρασιων ( και βασικα ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΡΑΣΙΩΝ ) περαν του τελεια

Οποτε θα πω απλα ενα μπραβο σε ολους οσους εχουν συμβαλει να γινει αυτο το πολυ ομορφο μαγαζι.

Το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα σε ποτες κρασιου σε καλοφαγαδες σε ανθρωπους που θελουν να περασουν ενα ομορφο και ησυχο βραδυ.

Ειλικρινα θεωρω οτι η Αθηνα αλλα και ο κοσμος εχουν αναγκη τετοια μαγαζια που ανεβαζουν κατα την προσωπικη μου γνωμη κατα πολυ τον μεσο ορο και δημιουργουν μονα τους μια κατηγορια.

2015-04-23 07:52:17

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε!!!!!!!!!!!!!

Απλά να επισημάνω ότι λόγο της OnLine κράτησης σας μέσω του Ask4Food, κερδίσατε έκπτωση 10% επί των αναγραφόμενων τιμών του τιμοκαταλόγου, κάτι που ισχύει και για OnLine κρατήσεις απευθείας από το site μας!

2016-11-22 14:09:38
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την makis67.