21 Απρ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Thalia13.

Στη Φυσαρμόνικα έχω πάει τρεις φορές μέσα στους προηγούμενους 5 μήνες και ανυπομονώ για την επόμενη. Έχω φάει μεσημέρι, βράδυ και μια φορά βράδυ με ζωντανή μουσική (Τσκνοπέμπτη, συγκεκριμένα).

Κάθε φορά, ήταν απλά υπέροχη. Κάθε τι που δοκίμασα ήταν εμπνευσμένο, καλομαγειρεμένο και ήταν φανερό πως τα υλικά ήταν διαλεγμένα με προσοχή και αγάπη.

Τα παιδιά που σερβίρουν στη Φυσαρμόνικα είναι όλα ευγενικά και πάντα χαμογελαστά. Δεν υπάρχει επιθυμία που να μην σπεύδουν να ικανοποιήσουν, ακόμα κι όταν το μαγαζί είναι τίγκα, είναι γρήγοροι και αποτελεσματικοί χωρίς να χάνουν στιγμή το χιούμορ και την ευγένειά τους.

Ενδεικτικά θα σας γράψω τι πήραμε μία από τις φορές που πήγαμε και τι πληρώσαμε:

- Τηγανιτή φορμαέλα με μαρμελάδα ντομάτας. Αναμφίβολα το πιάτο/σταρ του μενού, όλοι όσοι έχουμε φάει στη Φυσαρμόνικα μιλάμε για αυτό το απίστευτα τραγανό, νόστιμο, Θεϊκό τηγανιτό τυράκι.

- Λουκάνικο Σφακίων. Μυρωδάτο, μπαχαρένιο, καπνιστό, τραγανό απ'έξω, μαλακό από μέσα. (Από αυτό καταφέραμε να τσακίσουμε δύο μερίδες. )

- Πατατούλες τηγανιτές με στάκα. Με την καλή έννοια... Κόλαση!!!

- Παστουρμαδοπιτάκια με φύλλο καταΐφι. Δεν ήταν μόνο η νοστιμιά, αλλά το τέλειο τηγάνισμα και η απουσία έστω και ίχνος λαδίλας που τα έκανε ανάλαφρα, τραγανιστά και πεντανόστιμα!

- Χοιρινό με πατάτες. Αν είχατε γιαγιά που έφτιαχνε χοιρινό στην κατσαρόλα με ντομάτα φρέσκια και κεφαλοτύρι, ετοιμαστείτε να φάτε ακριβώς την ίδια γεύση!

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 2 καραφάκια (200ml) ρακή, μία σόδα με μαστίχα και μπόλικο χωριάτικο ψωμί.

Με τον λογαριασμό ήρθαν ένα μωσαΙκό, ένα miloffee και δυο σφηνάκια μαστίχας κερασμένα. Το μωσαΙκό όλοι το ξέρετε. Το miloffee, πρέπει να το μάθετε! Είναι σαν το banoffee αλλά με μήλο αντί για μπανάνα, κάτι που το κάνει 100 φορές πιο νόστιμο και ισορροπημένο από το -συνήθως πολύ γλυκό- banoffee. Με βεβαιότητα σας λέω πως είναι ένα από τα καλύτερα γλυκά που έχω φάει ποτέ.

Για όλα τα παραπάνω, δώσαμε 45 ευρώ και δεν πιστεύαμε στα μάτια μας καθώς έχουμε συνηθίσει να πληρώνουμε περισσότερα για τόσο τέλεια γεύματα.

Να σημειώσω πως και τις άλλες δύο φορές που έχω πάει (και φάει, τον άμπακο) στη Φυσαρμόνικα δεν έχω δώσει παραπάνω από 25-27 ευρώ το άτομο για πάρα πολύ φαγητό και πολύ ποτό. Κάθε φορά κερνάνε και γλυκά και ποτά και κάθε φορά το φαγητό είναι φανταστικό! Αξίζει να πάτε και σε live, θα περάσετε σούπερ!!!

21 Απρ 2015

Thalia13