Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετρούπολη, Αθήνα

Ο Μπάμπης (ποτέ δεν θα μάθω να το λέω με το σωστό τρόπο αυτό το μαγαζί) είναι εδώ και 3-4 χρόνια ένα σταθερά αγαπημένο μου τσιπουράδικο. Είναι το μέρος που θα πάω να δω αγαπημένους ανθρώπους, να φάω απλό αλλά καλομαγειρεμένο και ποιοτικό φαγητό, να πληρώσω 13 ευρώ για όσο φάω και όσο πιω και στο τέλος να με κεράσουν και σπιτικό καραμελένιο εκμέκ. Κι αν έχω όρεξη για έξτρα, ακριβούτσικα θαλασσινά μπορώ να τα παραγγείλω κι αυτά και να πληρώσω κάτι -λίγο- παραπάνω.

Ο Μπάμπης δεν είναι μόνο ένας, αλλά δύο! Είναι ο μεγάλος Μπάμπης, ιδιοκτήτης του μαγαζιού και ο μικρός Μπάμπης, ο -ας τον πούμε- μετρ (ο οποίος έχει βάλει το χεράκι του και στο μενού). Το κλίμα είναι αρκετά οικογενειακό, μιας που σεφ είναι ο γιος του μεγάλου Μπάμπη και σερβίρουν η γυναίκα και η κόρη του. Ολοι χαμογελαστοί, ευγενικοί και με μια καλή κουβέντα να πουν.

Το μενού είναι εποχικό και αλλάζει συχνά. Υπάρχουν επιλογές χορτοφαγικές, κρεατικά αλλά και ψαρικά. Είτε έχεις όρεξη για ουζομεζέ είτε για τσιπουρομεζέ, θα βρεις ό, τι ποθεί η ψυχή και το στομάχι σου. Μέσα στο μενού υπάρχει πάντα μια συνταγή από μια γιαγιά, μαμά ή θεία, για την οποία θα σε ενημερώσει ο μικρός Μπάμπης και θα σου την προτείνει για να την δοκιμάσεις όταν είναι καινούρια προσθήκη στο μενού.

Οι λίγο πιο ψαγμένες συνταγές, δεν λείπουν ποτέ. Ο ψητός γαλέος στο μαντέμι με σπαράγγια είναι από τις αγαπημένες μου, μαζί με τον καπνιστό (μαυρομάτικα φασόλια με ρέγγα), την σαλάτα σαγανάκι και τα κεφτεδάκια αβγολέμονο.

Ακόμα και τα πιο απλά πιάτα, φαίνεται πως έχουν φτιαχτεί με καλά υλικά και μεράκι. Το ψιλό ψαράκι είναι πάντα φρεσκότατο και ανάλογα με την εποχή. Το καλοκαίρι θα βρείτε αρμυρίκια και γαριδομακαρονάδα, το χειμώνα γαυράκι και μικρή γαρίδα τηγανιτή.

Κάτι που αξίζει να αναφερθεί είναι πως έχω φύγει από του Μπάμπη έχοντας πιει δυο καραφάκια ούζο ή τσίπουρο των 200ml και την άλλη μέρα να ξυπνήσω σα να μην έχω πιει σταγόνα, κάτι που σημαίνει πως σερβίρουν πολύ καλής ποιότητας αλκοόλ. Αν βέβαια δεν θέλετε χύμα έχουν και εμφιαλωμένες επιλογές με έξτρα κόστος, αν θυμάμαι καλά.

Αν σας αρέσει το απλό, καλό φαγητό χωρίς... νάζια και σιρόπια μπαλσάμικο, τότε αξίζει να δώσετε μια ευκαιρία στο Μπάμπη. Ξέρω πως κάποια εστιατόρια που διαφημίζουν προσφορές τύπου "όσο φας/πιείς τόσα ευρώ" έχουν ένα σωρό ψιλά γράμματα και αγριοκοιτούν και λίγο τους καλοφαγάδες αλλά εδώ δεν είναι έτσι. Θα σε προτρέψουν να παραγγείλεις ό, τι τραβάει η ψυχή σου ενώ τα λίγα πιάτα εκτός προσφοράς είναι κοστολογημένα τίμια κι αν δεν το βαστάει η τσέπη σου να τα παραγγείλεις, μπορείς μια χαρά να χορτάσεις και χωρίς αυτά.