Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ζωγράφου - Γουδή, Αθήνα

Δεν έχω κρύψει από το βήμα αυτό να επαναλαμβάνω και να προβάλω την αγάπη μου για τα νέα αυτά μαγαζάκια, της μικρές αυτές πρωτοβουλίες που ξυπνάνε μέσα στα χρόνια της κρίσης (ή διατηρούνται παρά την ύπαρξή της), προτείνοντας όλο και κάτι διαφορετικό, που έλειπε από το χάρτη της γαστρονομίας της πόλης.

Το μαγαζί που θα σχολιάσω στη συνέχεια, ομολογώ ότι δεν το έχω δει ζωντανά ποτέ μου, δεν έχω πατήσει στο εσωτερικό του, ούτε έχω κάτσει στα τραπέζια του. Στις φωτογραφίες ο χώρος φαίνεται καλός, οπότε θα του βάλω ένα 2 ώστε να είμαι δίκαιος.

Ωστόσο, απάντησε σε μια ανάγκη που ένιωθα εδώ και πολλά χρόνια, ενός φτηνού γλυκοπωλείου για αυτές τις -δύσκολες- ώρες, που δεν μπορείς ή δε θες να βγεις για αναζήτηση γλυκού, το οποίο πιθανότατα δεν είναι κοντά σου. Έχοντας οργανώσει ένα εξαιρετικό δίκτυο διανομής σε ένα μεγάλο κομμάτι της Ανατολικής Αθήνας, το μικρό μυστικό σεμνά και ταπεινά διαδίδεται από στόμα σε στόμα (όπως τα γλυκά του).

Η ποικιλία των εδεσμάτων που προσφέρει (100% σπιτικών όπως θα καταλάβετε με την πρώτη μπουκιά), διαφέρει από μέρα σε μέρα, και κοινοποιείται στους απανταχού φίλους μέσω fb. Κατά τη γνώμη μου, το μαγαζί έχει πραγματικά έφεση στα λεγόμενα άσπρα γλυκά, δηλαδή τα μη αμιγώς σοκολατένια, ειδικά όσα συνοδεύονται με μπισκότο. Μεταξύ των κορυφαίων αναφέρω:

α) Το highlight του μαγαζιού: Μπανόφι στα 3,10€ με εξαιρετικό μπισκότο και ισορροπημένη γεύση μπανάνας. Το ίδιο γλυκό κυκλοφορεί και σε homemade παγωτό (λίγο ακριβό κατά τη γνώμη μου 10€ το μισόκιλο)

β) Εξαιρετικό γλυκό Oreo με μπισκότο και κρέμα στα 2,80(;δεν είμαι σίγουρος)

γ) Απόλυτα σπιτική lemon pie (αν και όχι στην κλασσική της στρογγυλή μορφή) και νοστιμότατο cheesecake (θα προτιμούσα μια πιο αραιή μαρμελάδα αλλά και πάλι εξαιρετικό) στα 2,50€ έκαστο.

δ) Πολύ καλό και το δικό τους SUGAR MAMA με μπισκότο, κρέμα και σαντιγί στα 2,30€ όπως και το Chocobie (κάτι σαν μωσαϊκό), κατά τα λεγόμενα της φίλης μου, στα 3,20€ αυτό.

Μόνη μου ένσταση είναι τα κέικ, τα οποία -αν και πάμφθηνα (γύρω στο 1,50-2€) χωρίς να είναι κακά, δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με τα παραπάνω.

Το μαγαζί προσφέρει και σπιτικές αλμυρές πίτες για τις οποίες δεν έχω άποψη, αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία για την ποιότητά τους.

Η εξυπηρέτηση είναι πραγματικά άριστη. Κάθε φορά που θα πάρω που μου απαριθμήσουν ένα προς ένα τα είκοσι περίπου γλυκά που είναι διαθέσιμα, πάντα με καλή διάθεση για αυτό που κάνουν. Το μεράκι τους φαίνεται σε κάθε πτυχή της επιχείρησης και το ντελίβερι είναι αρκούντως ταχύ (και μάλιστα δεν απαιτούν μεγάλες παραγγελίες). Νομίζω ότι τα παιδιά αυτά, όπως και το κοντινό τους κατάστημα με παράδοση κατ΄οίκον παγωμένης μπύρας, έχουν πιάσει το νόημα, με σεβασμό σε κάθε πελάτη.

Να το δοκιμάσατε και σίγουρα δε θα χάσετε.
Θα σας γίνει κακή συνήθεια γι αυτό προσοχή (πλησιάζει και καλοκαίρι)

2015-09-09 14:42:36

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη επιβεβαίωση και ενθάρρυνση για εμάς από το να μας χτυπάνε την πόρτα αξιόλογες κριτικές έμπειρων και αμερόληπτων ανθρώπων που αν μη τι άλλο έχουν καταφέρει να εισπράξουν στο μέγιστο βαθμό τη πρόθεση και την ποιότητα μας!
Φυσικά και δεν αμφισβητούμε πώς σε κάποιους τομείς χρίζουμε βελτίωσης- καθ ότι μια λεπτομέρεια που ίσως σαν ενδιαφέρει-πριν ανοίξουμε το μαγαζί με τη μητέρα μου (Sugar Mama) ου δε μία σχέση είχαμε με το αντικείμενο εκτός του ταλέντου της σε σημείο εμμονής και ίσως υποσυνείδητης ψυχοθεραπείας με την παραγωγή γλυκών στο σπίτι όλες τις ώρες.
Η αυθόρμητη και περίεργη φύση μας για επικοινωνία ήταν αυτή που μας έχει εξελίξει στο σημείο που είμαστε μέχρι σήμερα.
Κάθε σχόλιο το ακούμε και το επεξεργαζόμαστε αυστηρά, απόδειξη ότι ανανεώσαμε τον εξωτερικό μας χώρο και φυσικά ανανεώσαμε τις υπηρεσίες και τα προιόντα μας.
Σας ευχαριστούμε θερμά απλά και μόνο για τον κόπο σας να αφιερώσετε όλες αυτές τις γραμμές για το μαγαζί μας και φυσικά για την καλή κριτική σας!
Ανανεωμένοι, πιστοί στο ραντεβού μας μετά τις καλοκαιρινές διακοπές και ειλικρινά συγκινημένοι για την αναγνώριση του κόπου μας σας περιμένουμε και από κοντά να δοκιμάσετε εκτός από τα γλυκά μας κυρίως την ειλικρινή μας διάθεση ως προς τον άνθρωπο! Το πιο σπουδαίο πράγμα! Και πάλι θερμές ευχαριστίες!
Με εκτίμηση,
Λεία Τσεκούρα

2016-03-08 22:23:11
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την baron.rouge.