Μεζεδοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Καλημέρα φίλοι μου και καλή εβδομάδα!
Το Σαββατοκύριακο που μόλις αφήσαμε πίσω μας αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία να δούμε πολλούς από τους φίλους μας, τους οποίους δεν είχαμε δει λόγω πασχαλινών διακοπών.

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχουμε επισκεφτεί αρκετές φορές, όχι γιατί είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά λόγω γειτνίασης με το σπίττων φίλων μας. Βλέπετε, τα κορίτσια μας ξεπέρασαν πια την ηλικία που μας ακολουθούσαν σε όλες τις εξόδους μας και τώρα πια προτιμούν να περνούν λίγο χρόνο μόνες τους. Έτσι λοιπόν ενώ οι κόρες είχαν κανονίσει βραδιά θρίλερ, εμείς είχαμε την ευκαιρία να πάμε για ένα κρασί, όντας όμως σε απόσταση αναπνοής αν, ο μη γένοιτο, συνέβαινε κάτι.

Το μαγαζί είναι πολύ εύκολο να το βρει κανείς μια και είναι πάνω στη Φορμίωνος αν και αρκετά ψηλά και το πάρκινγκ δε θα σας προβληματίσει καθόλου.

Τώρα όσον αφορά στο χώρο με μπερδεύει πολύ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι ήταν πριν. Φαίνεται σαν μια σκεπασμένη βεράντα, κλεισμένη με τζαμαρία. Κάτι σαν χωριάτικο χαγιάτι, με ξύλινα και πέτρινα στοιχεία και μια κουζίνα κάπου στο βάθος που χωρίζεται με ένα πάσο από τον κύριο χώρο.

Τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά τοποθετημένα μεταξύ τους, το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικότατα, κάποιες μέρες έχει ζωντανή μουσικούλα χωρίς μικρόφωνα και γίνεται αρκετό κέφι, η θέρμανση το χειμώνα είναι επαρκέστατη, η διακόσμηση δε και η όλη ατμόσφαιρα, εμένα προσωπικά με γυρίζουν δεκαετίες πίσω, στα φοιτητικά μου χρόνια και νομίζω ότι το μαγαζί αυτό θέλει να βγάλει.... ένα κουτουκάκι για τους περίοικους και φοιτητές.

Στα του φαγητού τώρα...... όπως καταλαβαίνετε επικρατεί μια μετριότητα. Συμπαθητικοί μεζέδες και μέχρι εκεί, τίποτα τραγικό μεν και τίποτα που θα το θυμάστε δε!

Εμείς την Παρασκευή παραγγείλαμε:

- Ντάκο. Καλός με εξαίρεση το τυρί και θα εξηγήσω παρακάτω.

- Γαύρο τηγανητό. Μεγάλη μερίδα. Προσωπικά δε δοκίμασα ο καλός μου όμως τον βρήκε πολύ καλό. Μεγάλη μερίδα.

- Χοιρινή τηγανιά. Σερβίρεται σε τηγανάκι, το κρέας ήταν μαλακό, είχε και κόκκινη πιπεριά του το ανέβαζε, η σαλτσούλα ήταν νόστιμη. Είχε όμως και αυτό το πιάτο τριμμένο τυρί το οποίο ήταν κακό και η αλήθεια είναι ότι όταν κρύωσε η σάλτσα, λόγω προφανώς του corn flour που είχε χρησιμοποιηθεί, έπηξε και έγινε σα στόκος.

- Μανιτάρια σαγανάκι. Ωραία τα πλευρώτους αλλά και πάλι το τυρί που είχε χρησιμοποιηθεί δεν ήταν καλό συν ότι η οιποιαδήποτε σπιρτάδα απουσίαζε από το πιάτο.

- Πατατούλες τηγανητές χ 2. Ωραίες και φρέσκιες.

- Ποικιλία καραμανλίδικων λουκάνικων. Αυτά πραγματικά ήταν πολύ νόστιμα, διαφορετικής γεύσης από τα συνήθη που βρίσκουμε στα super market, μεγάλη μερίδα η οποία συνδευόταν από ψημένες πιτούλες και ένα μπωλάκι από μια ωραία γλυκοκαυτερή σαλτσούλα από κόκκινες πιπεριές. Αυτό το πιάτο μάλιστα! Ευχαρίστως να το ξαναπάρω ενώ για τα άλλα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αυτό όμως που θα πρέπει να βελτιώθει άμεσα είναι η ποιότητα των τυριών που χρησιμοποιούνται. Και στα τρία πιάτα που υπήρχαν όχι μόνο δεν προσέφεραν τίποτα, αντίθετα αφαιρούσαν πόντους από τη γευστική αξία των πιάτων.

Ήπιαμε 2 μπύρες τα κορίτσια και 500ml εμφιαλωμένο τσίπουρο τα αγόρια. Γαλαντόμο κέρασμα από το μαγαζί 2 επιπλέον μπυρών και ενός μπουκαλιού τσίπουρου.
Check please: 53 ευρώ! Δε μας φάνηκαν πολλά δεν ήταν όμως και το τρελλό vmf!

Η εξυπηρέτηση από ένα νέο παλληκαράκι ήταν άμεση και ευγενέστατη. Απόδειξη επίσης κόπηκε και δόθηκε κανονικότατα.

Εννοείται ότι δεν προτείνω με τίποτα να έρθετε, ειδικά από μακριά, επί τούτου. Αν όμως για κάποιο λόγο είστε στην περιοχή ή σας καλέσουν ή βρεθείτε εκεί για κάποιο λόγο δε θα περάσετε και άσχημα. Στην τελική θα θυμηθείτε τα λυκειακά/φοιτητικά σας χρόνια. Πάντως το μαγαζί έχει πιάσει, έχει πάντα κόσμο, μη σας πω ότι τις μέρες με τη ζωντανή μουσικούλα θέλει και κράτηση οπότε περί ορέξεως..... κολοκυθόπιτα!