22 Απρ 2015

Σάββατο μεσημέρι βρεθήκαμε στο ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ. Επηρεασμένη από τις κριτικές των φίλων του σαιτ είπα να δοκιμάσω κι εγώ, μιας και η μέρα προσφερόταν για βόλτα στη θάλασσα και τσιπουροψαροκαταστάσεις.

Δεν δυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε, σχεδόν δίπλα απτό μαγαζί.

Ανεβήκαμε από το πλάι στον πάνω όροφο που φαινόταν γεμάτος (και ήταν) και σταθήκαμε πολύ τυχεροί γιατί το μοναδικό ελεύθερο τραπέζι ήταν γωνία μπροστά με τέλεια θέα θάλασσα.

Με αυτό το δεδομένο δεν μπορώ παρά να βάλω άριστα στο χώρο. Βέβαια να επισημάνω πως υπήρχαν παντού γλαστρούλες με λουλούδια που σε συνδιασμό με τα λιτά και πεντακάθαρα τραπέζια σου έδιναν την αίσθηση ότι τρως στη βεράντα του σπιτιού σου απολαμβάνοντας το απέραντο γαλάζιο. Μόνο αρνητικό αν θα έβρισκε κάποιος είναι ότι βρίσκεται πάνω στο δρόμο, εμένα πάντως δεν με ενόχλησε.

Το σέρβις ήταν καλό, νέα παιδιά, και όλα στην ώρα τους, παρά τήν κίνηση της ημέρας, ίσως κι αυτό να δικαιολογεί το γεγονός ότι δεν μας ήρθε ποτέ το χταποδάκι που παραγγείλαμε, αν και το αποφασίσαμε αφού είχαμε παραγγείλει τα υπόλοιπα που είχαν ως εξής:

Αρχικά μας ήρθε νερό βρύσης και ψωμάκι, πάνω σε κάθε τραπέζι υπήρχε καλαθάκι με λαδοξυδο και αλατοπίπερο.

Πήραμε παντζάρια σε μικρό πιατάκι ωραία γλυκά.
Πλιγουροσαλάτα με ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι, κόκκινη πιπεριά και μαιντανό με το λεμονάκι του δίπλα, ωραία και δοσιστική.

Πατάτες κυδωνάτες τηγανιτές, σερβιρισμένες με ντυπ γιαουρτιού, κακές. Απορώ γιατί υπάρχει αυτό το πιάτο στο μενού.... τι πιο απλό από ψιλοκομμένη φρέσκια κρατσανιστή πατατούλα....

Κουτσομούρα ωραία 6 ψαράκια η μερίδα.

Γαριδάκι ψιλό, ένα βαθύ πιάτο που δυστυχώς σε ξεγελούσε γιατί τα το μισό αποτελούνταν από κεφάλια, δεν ήταν κακό στη γεύση απλά θέωρησα λίγο άρπα κόλλα το κονσεπτ του πιάτου.

Ήπιαμε ρακή χύμα, στην αρχή δεν με χάλασε αλλά το κεφάλι μου άρχισε να με πονάει μετά από 5 ώρες!!! Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω αυτό γιατί μου έχει ξανασυμβεί με ρακή.

Μαζί με μία μπλε πορτοκαλάδα πληρώσαμε 34 ευρώ δύο άτομα. Καλή τιμή γιαυτά που προσφέρει το μαγαζί, θέλει όμως βελτιώσεις, ειδικά στα πιάτα που δοκιμάσαμε. Με το λαγαριασμό κέρασμα χαλβάς, αν και δεν είμια φαν, η κίνηση μετράει.

Θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και άλλα και να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία γιατί οι προδιαγραφές του είναι πολύ καλές.

22 Απρ 2015

PAIPS