Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Στον Βασιλικό έχω φάει δυο φορές. Μία φορά τον Σεπτέμβρη του 2014 (καθίσαμε έξω) και μία φορά τον Απρίλιο του 2015 (καθίσαμε μέσα). Μέσα είναι σαφώς καλύτερα αλλά και έξω δεν είναι άσχημα. Παρά την κίνηση και τις πολυκατοικίες, αν πάτε σχετικά αργά είναι πιο χαλαρός ο ρυθμός των αυτοκινήτων και δεν θα σας χαλάσει. Προσωπικά, ευχαρίστως θα περνούσα ένα καλοκαιρινό βραδάκι στον έξω χώρο του Βασιλικού.

Το μενού είνα όχι μεγάλο και πολύ ενδιαφέρον. Έχει κυρίως κρεατικά (οι "θαλασσινές" επιλογές είναι μόνο 3).

Το φαγητό είναι πολύ καλό και θέλει ένα τσακ, κατά τη γνώμη μου, για να απογειωθεί. Την πρώτη φορά που φάγαμε εκεί, όλα ήταν καταπληκτικά με εξαίρεση ένα τραγικό κατεψυγμένο τηγανόψωμο από αυτά που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ. Ήταν μια παραφωνία σχεδόν σοκαριστική, μιας που όλα τα υπόλοιπα ήταν 100% χειροποίητα και φτιαγμένα με τρελό μεράκι.

Την δεύτερη φορά, επίσης όλα ήταν υπέροχα με εξαίρεση το λουκάνικο αγριογούρουνο. Δεν ήταν κακό, αλλά δεν ήταν ούτε και καλό. Αν και νόστιμο, δεν είχε ψηθεί καλά με αποτέλεσμα το λίπος εσωτερικά να μην έχει λιώσει εντελώς. Το κομμάτι που μας έφεραν ήταν πάρα πολύ μικρό (5 ή έξι μπουκιές) και το συνόδευσαν με BBQ sauce που, εκτός του ότι ήταν φουλ ετοιματζίδικη, δεν του ταίριαζε κιόλας. Το αγριογούρουνο θέλει είτε μια καλή ντιζόν μουστάρδα είτε μια καφέ σάλτσα όπως η βρετανική ΗΡ είτε (για τους πολύ ψαγμένους) σάλτσα με μέντα.

Ό, τι άλλο δοκιμάσαμε, ήταν τέλειο. Οι τηγανιτές πατάτες με κιμά και τυρί ήταν βγαλμένες από την παιδική μου ηλικία. Η σαλάτα με παξιμάδι Κυθήρων και απάκι (το λένε ντάκο, αλλά δεν είναι) είναι εξαιρετικά ισορροπημένη και δροσιστική. Το σαγανάκι με λαδοτύρι απίστευτο! Ποτέ μου δεν περίμενα να φάω τόσο καλά εκτελεσμένο αυτό το πιάτο εκτός Λέσβου και όμως, συνέβη! Τα κεφτεδάκια και τα μπιφτεκάκια επίσης βγαλμένα από την παιδική μου ηλικία, τρυφερά, τραγανά, αρωματικά... σούπερ. Ο καγιανάς με το σύγκλινο απλός και νοστιμότατος.

Το χύμα κρασάκι που σερβίρουν είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας, ενώ το ξεχωριστό καλωσόρισμα (λουκανικάκι και ψωμάκι φρέσκο) είναι η καλύτερη ιδέα που έχω δει. Πόσα ντιπ να φάει ένας άνθρωπος πια?

Με λίγα λόγια, αν κάτσουν και το ψάξουν ελάχιστα, θα φτάσουν σίγουρα ένα επίπεδο που λίγα τέτοιου τύπου εστιατόρια έχουν καταφέρει να φτάσουν αρκεί να βγάλουν ΕΝΤΕΛΩΣ την προχειρότητα και το έτοιμο από το μυαλό τους.

Την πρώτη φορά που πήγα (φάγαμε ντάκοΧ2, ρεγγοσαλάτα, πατάτες με κιμά, κεφτεδάκια, τηγανόψωμο και ήπιαμε ένα κιλό κρασί) πληρώσαμε 42 ευρώ και μας κέρασαν ένα υπέροχο εκμέκ.

Τη δεύτερη φορά (φάγαμε πατάτες απλές, πατάτες με κιμά, καγιανά, μπιφτεκάκια, λουκάνικο αγριογούρουνο, σαγανάκι λαδοτύρι και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει, ήπιαμε ένα κιλό κρασί και τρία καραφάκια τσίπουρο) πληρώσαμε κοντά στο 50ρικο και δεν μας κέρασαν ούτε το ένα καραφάκι τσίπουρο. Ίσως έχω καλομάθει από άλλα μαγαζιά, αλλά θεωρώ πως όταν δυο άτομα κάνουν τόσο καλό λογαριασμό, ένα κέρασμα δεν βλάπτει... Μπορεί όμως να ήταν απλά μια κακή βραδυά, μιας που την πρώτη φορά μας έφεραν γλυκάκι ενώ είχαμε φάει και πιει λιγότερο.

Και θα ξαναπάω και το συστήνω και πολύ μου αρέσει που είναι ακριβώς δίπλα στο μετρό και μπορώ να πάω μια Παρασκευή ή ένα Σάββατο, να πιω όσο θέλω και να με γυρίσει σπίτι ο καλός κύριος ή η καλή κυρία οδηγός...