Μουσικά Μεζεδ/λεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

17/4/2015 Παρασκευή βράδυ 4 άτομα, με κράτηση, η οποία δεν χρειάστηκε.

Χρόνια πολλά σε όλους! Πέρασε καιρός πάλι, έχοντας πολλά στο μυαλό και λίγα καταγεγραμμένα.

Το Πάσχα τελείωσε και γυρίσαμε στην αγαπημένη μας ρουτίνα. Όλες αυτές τις ημέρες ταξιδέψαμε, δοκιμάσαμε καινούριες γεύσεις αλλά και τιμήσαμε παλιές και εγγυημένες. Η άνοιξη έκανε την εμφάνισή της και μας προετοιμάζοντάς μας, για το θερμό καλοκαιράκι που έπεται.

Ο δρόμος με έφερε λοιπόν και στο πολυσυζητημένο, παλαιότερα, Σεμέλη. Μου είχαν κάνει εντύπωση οι πολλές και καλές αναρτήσεις για το εν λόγω μεζεδοπωλείο. Τελικά βόλεψε η γειτονιά, στην συνάντηση της καινούριας μας παρέας και το τιμήσαμε.

Η γειτονιά στην οποία βρίσκεται είναι ήσυχη, σε έναν παράδρομο της πλατείας ελευθερίας, με το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Μπαίνοντας αντικρίζεις έναν μικρό και καλοστημένο χώρο (εσωτερικό) με λιτή διακόσμηση δίνοντας έμφαση στην οπτικοποίηση των λαϊκών ακουσμάτων, τα οποία επικράτησαν και στην μουσική επένδυση της βραδιάς. Τον εξωτερικό χώρο δεν τον είδα (αυλή). Τραπέζια ευρύχωρα με καλές αποστάσεις μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική, καλοπροαίρετη μα σχετικά αργή. Πιθανόν να υπήρχε έλλειψη ατόμων, λόγω της εβδομάδας μετά το Πάσχα. Η παραγγελία δόθηκε σε δύο δόσεις, μέχρι να μαζευτεί η παρέα. Ο χρόνος που έκαναν τελικά να έρθουν τα πιάτα, ήταν περιέργως πολύς. Το μαγαζί είχε το πολύ 5 παρέες όλες κι όλες και δεν υπήρχε εμφανής δικαιολογία.

Εκτός από την σαλάτα, η οποία ήρθε πρώτη, τα υπόλοιπα ήρθαν ανακατεμένα, ορεκτικά ζεστά, κρύα και κυρίως. Στο τέλος μας κέρασαν μισό κιλό κρασί και ατομικό γλυκάκι (υπέροχο). Θα ήθελα να βάλω από 2,5 σε εξυπηρέτηση και ατμόσφαιρα, αλλά τελικά και αναγκαστικά διαλέγω, μοιράζοντας τους βαθμούς, 2 στην εξυπηρέτηση και 3 στην ατμόσφαιρα.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Σεμέλη, μεγάλη, φρέσκια και γευστική, από ποικιλία σε πρασινάδες με υπέροχο, ελαφρώς καυτερό dressing

- Τυροπιτάκια τηγανιτά 2 ειδών, με φέτα, μέλι και σουσάμι τα μεν και με λαχανικά και τυρί τα δε. Γευστικότατα, προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο αυτά με τα λαχανικά.

- Πατατού, πήλινο με βάση πατάτες περασμένες από τηγάνι και τελειωμένες στο φούρνο, συνοδεία μανιταριών, ποικιλίας λαχανικών, πανσέτας και τυριών. Ωραίος μεζές, γευστικότατος και πετυχημένος σε συνδυασμό γεύσεων και υφών.

- Μπουγιουρντί, σερβιρισμένο σε υπέροχο σκεύος, γευστικό και το πιο υγρό που έχω φάει (υπήρξε αστοχία στο καυτερό, μας ρώτησαν και είπαμε οτι το θέλαμε μέτρια καυτερό και εν τέλει δεν "έκαιγε" καθόλου).

- Οφτές πατάτες 3λογία, με τυροκαυτερή, ροκφόρ και βούτυρο η καθεμιά. Γευστικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Χοιρινό σουβλάκι σασλίκ, σερβιρισμένο εντυπωσιακά σε μεταλλικό stand με συνοδεία πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι (ήπιο) και πιτούλα ψητή. Το κρέας ήταν μαριναρισμένο, με έντονο το ξύδι στην επίγευση, δεν μας πολυάρεσε η τελική γεύση του κρέατος.

- Γιαουρτλού κεμπάπ, σερβιρισμένο σε πήλινο με τσαχπινιά, τα κεμπαπάκια ήταν τυλιγμένα με μελιτζάνες. Ισορροπημένο και γευστικό αποτέλεσμα.

Πληρώσαμε 58 ευρόπουλα με απόδειξη και κεράσματα.

HIGHLIGHTS: Η πατατού και το μπουγιουρντί (αν ερχόταν πιο καυτερό).

Θεωρώ πως αν μένεις μακριά, δεν υπάρχει λόγος επίσκεψης, καθώς μπορείς να βρεις κάτι εξίσου καλό κοντά σου. Η διθυραμβικές παλαιότερες κριτικές που είχα διαβάσει, ήταν σχετικά υπερβολικές. Στη γειτονιά μου έχω 2 με 3 διαφορετικά ενδιαφέροντα μαγαζιά τέτοιου είδους. Πιστεύω πως το ίδιο θα συμβαίνει με τους περισσότερους. Αν κάποιος μένει κοντά, η Σεμέλη αξίζει την επίσκεψή του.