Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ιανουάριος. Κρύο και... μπούχτισμα από εορταστικά και παραδοσιακά φαγητά. Η καλύτερη εποχή για κάτι "όξω από δω". Είχα διαβάσει εδώ και καιρό για τα μπουφέ του Nama και σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα να τιμήσουμε το Σαββατιάτικο, αυτό που συνδυάζει Κινέζικο και Γιαπωνέζικο (σούσι, για την ακρίβεια) φαγητό με 23 ευρώ το άτομο.

Η υποδοχή ήταν θερμότατη από τον ιδιοκτήτη και την μετρ. Με εξαίρεση τον ιδιοκτήτη και ένα παλικάρι στο μπαρ, όλοι οι υπόλοιποι ήταν Ασιατικής καταγωγής. Γενικά το σέρβις ήταν εξαιρετικό και ταχύτατο και το προσωπικό ευγενέστατο και χαμογελαστό.

Ο χώρος είναι πολύ καλός, διακοσμημένος με προσοχή και θυμίζει τα κλασσικά Κινέζικα εστιατόρια που συναντάμε στην Ευρώπη. Για καλή μας τύχη καθίσαμε κοντά στο sushi post (τον "πάγκο" που φτιάχνουν το σούσι) κάτι που έκανε τη βραδιά μας πολύ ενδιαφέρουσα.

Αρχικά μας έφεραν νερό και τη λίστα με τα κρασιά και τα υπόλοιπα ποτά. Το νερό (όπως και όλα τα αναψυκτικά και υπόλοιπα ποτά) ήταν παγωμένο. Δεν υπήρχε τίποτα που να μπορούσαμε να πιούμε και να μην είναι κρύο εκτός από κόκκινο κρασί. Εγώ που είχα θέμα με τον λαιμό μου υπέφερα κάθε φορά που έπινα μια γουλιά νερό ενώ αναγκαστικά ήπια κόκκινο κρασί.

Η λίστα με τα κρασιά θα μπορούσε να είναι και στα Κινέζικα. Δεν υπήρχε ούτε μία γνωστή ετικέτα. Δύο σελίδες με άγνωστα και πολύ ακριβά κρασιά (το φτηνότερο κόκκινο ήταν 20 ευρώ). Και -πιστέψτε με- αγαπώ πολύ το κρασί και έχω γνώση και πολλών ετικετών και ποικιλιών. Τελικά απλά διαλέξαμε ένα που ξέραμε την ποικιλία. Δεν θυμάμαι να σας πω όνομα, πάντως δεν έλεγε και πολλά, ήταν επιπέδου των κρασιών που παίρνουμε με 5-6 ευρώ από το σούπερ μάρκετ. Με μια ματια που έριξα και στον κατάλογο με τα ποτά, τις μπύρες κλπ είδα πως οι τιμές και έκεί ήταν αρκετά τσουχτερές.

Πάμε τώρα στο μπουφέ. Το μέγεθος και η ποικιλία ήταν ικανοποιητικά. Μπόλικα σούσι (τέσσερα nigiri, τέσσερα ή πέντε maki και άλλα τόσα inside out maki), δύο σούπες (κοτόπουλο με καλαμπόκι και καυτερή&ξυνή), δύο σαλάτες (μία με μαρούλι και μία με λάχανο και μάνγκο), spring rolls, χοιρινά καραμελωμένα παϊδάκια, rangoon με θαλάσσινά, φτερούγες κοτόπουλο με σουσάμι, γαρίδες tempura, τηγανιτό ρύζι, ρύζι ατμού, Καντονέζικα noodles, κοτόπουλο curry, μοσχάρι Szechwan, γλυκόξυνο χοιρινό, καραμελωμένο χοιρινό, ένα χοιρινό που έμοιαζε με pork belly, ένα ακόμα χοιρινό... κι ελπίζω να μην ξεχναω κάτι.

Το σούσι, για τα Ελληνικά δεδομένα ήταν εξαιρετικό. Δεν έχω κανένα παράπονο.

Το Κινέζικο, όμως, χωράει πολλή συζήτηση. Καταρχάς ένα μεγάλο πρόβλημα ήταν η θερμοκρασία του φαγητού. Οι σούπες ήταν χλιαροκρύες. Όλα τα υπόλοιπα, ενώ έφταναν από την κουζίνα ζεστά (φαίνονταν να αχνίζουν) μέσα σε 5 λεπτά ήταν από χλιαρά έως κρύα. Πιθανολογώ πως ίσως έφταιγε που έκανε πάρα πολύ κρύο και το μπουφέ ήταν δίπλα στην τζαμαρία αλλά και πάλι η θερμοκρασία του φαγητού όταν έφτανε στο τραπέζι ήταν απαράδεκτη. Ώσπου να πάω στο μπουφέ, να σερβιριστώ, να φτάσω στο τραπέζι και να φάω δυο μπουκιές, όλο το πιάτο μου είχε κρύο φαγητό!

Γευστικά, το Κινέζικο ήταν χωρισμένο στα δύο. Στα ορεκτικά, που ήταν υπέροχα και στα υπόλοιπα, που ήταν έτσι&έτσι. Το κοτόπουλο με κάρυ ήταν σχεδόν άγευστο. Ένα από τα χοιρινά, δεν μπορούσα καν να καταλάβω τι ήταν. Το ρύζι ατμού θα μπορούσε να είναι και στόκος. Το χοιρινό που έμοιαζε με pork belly ήταν στεγνό και σκληρό, ενώ θα έπρεπε να είναι ζουμερό το κρέας και τραγανή η πετσούλα του. Το τηγανιτό ρύζι ήταν άψογο, το ίδιο και τα noodles.

Κάτι που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι πως δεν υπήρχε πάπια. Είτε μια πάπια Πεκίνου είτε μια crispy duck, είναι must σε ένα Κινέζικο μπουφέ. Θα μπορούσαν να λείπουν 1 ή 2 χοιρινά και να έχει μια επιλογή με πάπια.

Πάμε τώρα στα γλυκά. Καλή ποικιλία, όλα αρκετά νόστιμα. Είχε κρέπες με φρέσκα φρούτα και σάλτσα βατόμουρο, spring rolls με μπανάνα, ντόνατς με μήλο ή μπανάνα, φρουτάκια (μήλα, πορτοκάλια, μπανάνες, ανανά, lychees), δύο γεύσεις παγωτό (βανίλια και σοκολάτα) και ένα ωραιότατο συντριβανάκι με λιωμένη σοκολάτα για να λούσουν οι λάτρεις όλα τα παραπάνω. Προσωπικά ξετρελάθηκα με τα spring rolls με μπανάνα αλλά δυστυχώς πρόλαβα να φάω μόνο δύο μιας και μόλις άδειασε η πιατέλα δεν ξαναγέμισε ποτέ!

Συμπέρασμα: καλό το δείπνο μεν, αλλά αν είχα να φάω μόνο Κινέζικα και όχι σούσι, δε νομίζω να έλεγα το ίδιο. Επίσης, καλή η τιμή για το μπουφέ μεν, αλλά με τόσο ακριβά ποτά, δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα με ευκολία.

Τέλος, μην περιμένετε fortune cookie με τον λογαριασμό. Θα μου πέιτε "Αμερικάνικες συνήθειες" αλλά εγώ τα συμπαθώ.